Villámgyorsan elindulhatnak a tárgyalások az iráni atomprogram ügyében.


A következő héten akár már elindulhatnak a tárgyalások Irán nukleáris programjáról, amelyen részt vesz a perzsa állam mellett az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország is - számolt be róla a Reuters, hivatkozva az iráni Tasnim hírügynökség értesüléseire.

Egy jól értesült forrás szerint már létrejött egy elvi megállapodás a megbeszélések megkezdéséről, azonban a konkrét időpont és a helyszín még folyamatban lévő egyeztetések tárgyát képezi.

A Tasnim hírügynökség jelentése szerint három európai állam figyelmeztette Teheránt: amennyiben nem kezdődnek el újra a tárgyalások, újabb nemzetközi szankciók vághatnak vissza. A potenciális egyeztetésekről szóló információk a közelmúltban felszínre kerültek, miután az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország külügyminiszterei, akik az E3 csoportot alkotják, találkoztak Abbasz Aragcsi iráni külügyminiszterrel. E találkozóra a háttérben az állt, hogy egy hónappal korábban Izrael és az Egyesült Államok támadást intézett iráni atomlétesítmények ellen.

Irán vezetője győzelmet hirdetett az Egyesült Államok és Izrael felett Donald Trump kötelezettségvállalást várna el Irántól, hogy hagyjon fel a nukleáris programjával

A három európai állam, továbbá Kína és Oroszország továbbra is a 2015-ös iráni atommegállapodás aktív résztvevői, míg az Egyesült Államok 2018-ban kilépett az egyezmény kereteiből. Az E3 országok nyilatkozata szerint augusztus végéig visszaállíthatják az ENSZ által elrendelt szankciókat Irán ellen, amennyiben az Irán és az Egyesült Államok közötti, korábban Omán közvetítésével zajló tárgyalások nem indulnak újra, vagy nem vezetnek eredményre.

A nukleáris megállapodás egyik alapvető eleme a szankciók automatikus visszaállításának lehetősége. A szerződő felek bármelyike jogosult hivatalos eljárást kezdeményezni az ENSZ Biztonsági Tanácsánál, amennyiben úgy vélik, hogy Irán megsérti a megállapodás feltételeit. Ennek következményeként az előzőleg felfüggesztett szankciók automatikusan újra életbe léphetnek. Ez a mechanizmus biztosítja, hogy a szankciók visszaállítása zökkenőmentesen, mindenféle kompromisszum nélkül történhessen meg.

Az iráni elnök is megsérült, amikor Izrael légicsapást indított a nemzetbiztonsági tanács központja ellen.

Az Európai Unió és az E3 országok közleménye alapján augusztus végéig lehetőség van az automatikus visszaállítás alkalmazására, amennyiben nem tapasztalhatók előrelépések. Ez azt jelenti, hogy a szankciók a megállapodást rögzítő ENSZ BT-határozat októberi lejárata előtt ismét életbe léphetnek. Abbasz Aragcsi, Irán külügyminisztere ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak és az E3 országoknak felelősségteljes módon kellene cselekedniük. Szerinte a fenyegetések és a nyomásgyakorlás módszereit, beleértve a visszaállítási mechanizmust is, el kellene vetniük, mivel ezeket sem jogi, sem erkölcsi szempontból nem találja indokoltnak.

Az Izrael és Irán közötti katonai feszültségek kirobbanása előtt Teherán és Washington Omán közvetítésével öt különböző fordulóban tárgyalásokat folytatott a nukleáris program körüli ellentétekről. Sajnos ezek az egyeztetések nem hoztak áttörést, mivel számos vitás kérdésben nem tudtak közös nevezőre jutni, különösen az urándúsítás kérdésében. Míg a nyugati hatalmak az urándúsítás teljes leállítását követelik, addig a teheráni kormány folyamatosan hangsúlyozza, hogy atomprogramjuk kizárólag békés, polgári célokat szolgál.

Kiadásra került a fatva Donald Trump ellen.

Related posts