A MOL lobbitevékenységet folytat az Európai Unióban, hogy támogassa egy ukrán olajvezeték megvalósítását. A cég érvei között kiemelt szerepet kap az orosz energiahordozóktól való függetlenség elősegítése, amely a régió energiapolitikai stratégiájának kulc


A magyar kormány továbbra is ragaszkodik az orosz energiaforrásokhoz, elutasítva az Európai Unió javaslatát, amely 2027-től megtiltaná az orosz olajimportot Magyarország számára. Eközben a MOL Brüsszelben aktívan lobbizik, hogy finanszírozást és hozzáférést kapjon az Európai Bizottságtól egy ukrán olajvezetékhez, amely lehetőséget biztosítana az orosz kőolaj helyettesítésére.

A Bloomberg jelentése szerint a MOL arra törekszik, hogy hozzáférést nyerjen az Odesza-Brody ukrán olajvezetékhez. E lépés mögött a magyar kormány által elutasított diverzifikálási kényszer áll, amelyet az olajellátás biztonságának növelése érdekében emelnek ki.

"Amennyiben az Európai Unió kitart amellett, hogy a térség lemondjon egy stabil ellátási útvonalról, úgy felelősséget kell vállalnia egy hiteles alternatíva kidolgozásában."

Szabó Szabolcs Pál, a Mol értéklánc-menedzsmentért felelős alelnöke, a gazdasági lapnak adott nyilatkozatában kifejtette, hogy a magyar energetikai vállalat érdeklődik a jelenleg inaktív ukrán kőolajvezeték iránt. Szabó hangsúlyozta, hogy az odeszai vezetéken keresztül biztosítható tengeri kapcsolat új lehetőségeket nyújtana a különböző alternatív nyersolajforrások elérésében, ezáltal hozzájárulva a regionális, az EU és az ukrán ellátásbiztonság megerősítéséhez.

Ez a helyzet természetesen csak akkor válna hitelessé, ha létrejönne egy tartós tűzszüneti megállapodás, vagyis ha igazi béke költözne a régióba. Jelenlegi körülmények között az oroszok blokád alá vették az ukrán fekete-tengeri kikötőt, ami megakadályozza, hogy bármilyen tanker nyersanyagot hozhasson be a területre. Ráadásul a vezeték is jelentős károkat szenvedett el, és a szakértők véleménye szerint a helyreállítása jelentős anyagi terheket róna a felekre.

A Szarmatia néven is ismert Odesza-Brody olajvezeték 670 kilométer hosszan fut a Fekete-tengertől majdnem a lengyel határig. 2001-ben adták át, 9 millió tonna az éves kapacitása, de soha nem vált meghatározóvá az energiaellátásban. Az eredeti elképzelés az volt, hogy a Kaszpi-tenger térségéből tudnak majd (például kazah vagy azeri) olajat szállítani rajta keresztül Ukrajna és Lengyelország felé. A diverzifikálásban nem igazán érdekelt oroszok azonban ezt sikeresen megfúrták, így inkább fordított irányból, Lengyelországból ment némi olaj délkelet felé.

Related posts