Ukrajna: Az EU legkorruptabb tagállama lehet | BorsOnline Ukrajna a legnagyobb kihívásokkal néz szembe, és a legfrissebb elemzések szerint a korrupt gyakorlatok terén az Európai Unió legnagyobb tagállamaivá válhat. A helyzet aggasztó, és a helyi politika

Ukrajna potenciálisan az Európai Unió legkorruptabb tagja lenne, amennyiben felvennék. Az Európai Számvevőszék 2021-es jelentése hangsúlyozza, hogy "a magas szinten elkövetett korrupció súlyos problémát jelent" az országban. Ezt a megállapítást a Transparency International és a Világbank felmérései is alátámasztják, amelyek szintén aggasztónak ítélik meg a korrupciós helyzetet Zelenszkij vezetése alatt. A BBC 2017-es riportja szerint a politikai elit legmagasabb szintjén lévő személyek összesített vagyona eléri a 26 milliárd dollárt, ami különösen megdöbbentő, figyelembe véve, hogy a kormányzati szereplők többsége (Porosenko elnök kivételével) nem rendelkezik jelentős gazdasági háttérrel. Továbbá aggályos az Ukrajnának nyújtott nyugati segélyek átláthatósága is: a Tényellenőr összefoglalója alapján a kormányzat a segélyek körülbelül felével nem tud elszámolni.
A hivatali korrupció mindent elborít Ukrajnában. Fél évvel a Közbizalmi Tanács függetlenségét korlátozó jogszabályról szóló szavazás előtt őrizetbe vették Vszevolod Knyazevet, Ukrajna Legfelsőbb Bíróságának (CSK) vezetőjét, miután a Legfelsőbb Bíróságon, egy, "az Ukrajna Fegyveres Erőinek vezetősége és bírái által folytatott illegális előnyök megszerzésére irányuló hálózatot fedtek fel" . Nem Knyazev volt az egyetlen korrupt bíró, az Ukrán Korrupcióellenes Hivatal jelentése szerint tíz év börtönbüntetést kapott Mikola Csausz kijevi bíró is, miután 150 ezer dollárral megvesztegették. A bankjegyeket befőttesüvegekbe "rejtette", majd, amikor rajtakapták, a börtön elől Moldovába menekült, de elfogták.
Néhány héttel ezelőtti hír, hogy a kijevi városházán hatmillió dollár, hatszázezer euró és nyolcszázezer hrivnya készpénzt talált bevásárlózacskókba és kartondobozokba rejtve az ukrán Korrupcióellenes Ügyészség (NABU) és az Országos Korrupcióellenes Iroda (SAPO).
Bár Ukrajnában szinte minden héten napvilágot lát egy újabb korrupciós botrány, ezek közül csak elenyésző számú ügy kerül el az európai közönség figyelmébe. A Ripost legutóbbi összegzésében az elmúlt évek kilenc legfontosabb esetét gyűjtötte össze. A háború kitörése óta a korrupciós helyzet még súlyosabbá vált, és az ország jelentős visszalépéseket tett az EU-csatlakozáshoz szükséges követelmények teljesítése terén. A bírósági reformok figyelmen kívül hagyása, valamint a kormányzati struktúrában egyre nyilvánvalóbbá váló korrupció egybeesik az EU Számvevőszékének megállapításaival, melyek szerint "a magas szinten elkövetett korrupció továbbra is komoly gondot jelent" Ukrajnában. Brüsszel tehát tisztában van a problémák mértékével, ennek ellenére továbbra is sürgetik az ország tagságát - írja a Ripost.