Tízezer oldalnyi dokumentumot tettek közzé, amely a Robert F. Kennedy meggyilkolásával kapcsolatos nyomozás részleteit tartalmazza.

Robert F. Kennedy, a kaliforniai szenátor, tragikus körülmények között vesztette életét 1968-ban, csupán öt évvel testvére, John F. Kennedy meggyilkolása után. Gyilkosa jelenleg is életfogytiglani börtönbüntetését tölti, de a körülötte kialakult összeesküvés-elméletek továbbra is élénken foglalkoztatják a közvéleményt. Az események utóhatása és a rejtélyek sokasága továbbra is ébren tartja az érdeklődést a történtek iránt.
Hatvan év elteltével, mintegy 10 ezer oldalnyi dokumentum látott napvilágot Robert F. Kennedy meggyilkolásával kapcsolatban. A szenátor, aki John F. Kennedy amerikai elnök testvéreként vált ismertté, 1968. június 6-án tragikus körülmények között vesztette életét a Los Angeles-i Ambassador Hotelben. Éppen csak néhány pillanattal azután, hogy elmondta győzelmi beszédét a kaliforniai demokrata elnökválasztás után - számolt be róla a Sky News.
Sirhan Sirhan, a merénylő, első fokon gyilkosság vádjával került bíróság elé, és jelenleg életfogytiglani börtönbüntetését tölti.
A szenátor halálának körülménye, akárcsak bátyja 1963-as meggyilkolása, még mindig sok találgatás tárgyát képezi. Fia, Robert F. Kennedy Jr. korábban azt mondta, hogy szerinte apját több fegyveres ölte meg, ami ellentmond a hivatalos beszámolóknak.
A pénteken nyilvánosságra hozott dokumentumok után Tulsi Gabbard, a nemzeti hírszerzés vezetője kijelentette, hogy "itt az ideje, hogy végre napvilágra kerüljön az igazság, ami már régóta sürgető volt".
A szenátor meggyilkolásával összefüggésben már több dokumentum került napvilágra, azonban a pénteken az Egyesült Államok Nemzeti Levéltárához és Nyilvántartási Hivatalához eljuttatott iratok még nem kerültek digitalizálásra. Ezek az anyagok évtizedeken át a szövetségi kormány által kezelt archívumokban pihentek.
Donald Trump amerikai elnök döntése nyomán az akták nyilvánosságra kerültek, ami mögött sokan úgy vélik, hogy a kormányzati átláthatóság melletti elköteleződést kívánta hangsúlyozni. Bár az anyagok felfedik az Egyesült Államok titkos hidegháborús hadműveleteit, egyik, a volt elnök halála körüli sokat vitatott összeesküvés-elméletet sem támasztanak alá.
Robert F. Kennedy gyilkosának ügyvédei évtizedek óta szorgalmazzák Sirhan Sirhan szabadon bocsátását, mondván, nem valószínű, hogy újra megsérti a törvényt, vagy veszélyt jelentene a társadalomra.
A feltételes szabadlábra helyezési bizottság megállapította, hogy Sirhan 2022-ben szabadon engedhető lenne, azonban Gavin Newsom kaliforniai kormányzó ugyanebben az évben elutasította ezt a döntést, így Sirhan továbbra is a kaliforniai börtön falai között marad.
Egy másik testület 2023-ban elutasította a szabadlábra helyezési kérelmét, hangoztatva, hogy még mindig nem állnak rendelkezésre egyértelmű információk arról, mi okozta a szenátor halálát.