A magyar katona átszeli az Atlanti-óceánt.

A Magyar Honvédség sportszázadának tagjaként Havasi Gergő és társa, Szabó Norbert elhatározták, hogy egyedülálló kalandra indulnak: 5200 kilométert evezve fogják átszelni az Atlanti-óceánt. Céljuk, hogy ezt a monumentális távot kevesebb mint 40 nap alatt teljesítsék, ezzel pedig új világrekordot állítsanak fel.
Negyven napnál rövidebb idő alatt átszelni az Atlanti-óceánt egy evezős hajóval nem csupán a távolság legyőzését jelenti, hanem egy új önmagad felfedezését is. Mennyire vagy képes túllépni a határaidon? Meddig juthatsz el, amikor a tested már régen feladta volna? Amikor a horizonton az ég és a víz határa egybeolvad, és a végtelen kék csak egyetlen színfolt. Amikor körülötted csupán a hullámok végtelen tánca, a nap perzselő sugara, és az éjszakák csillagokkal teleszórt végtelensége adja a ritmust. 5200 kilométer, melynek minden egyes métere a kitartás, az akaratereje és a fizikai határok feszítéséről mesél. A magyarországi család és barátok távolban, a világ másik végén; se más hajó a közelben, se kikötő a láthatáron – csak te, egy pár evező, és a természet nyers ereje, amely minden pillanatban próbára teszi a lelkedet.
December 28-án egy magyar páros nekivág az Atlanti-óceán végtelenjének, hogy motor és vitorla nélkül, valamint bármiféle külső támogatás nélkül teljesítse a Teneriféről Antiguára vezető, 5200 kilométeres kihívást. Céljuk nem csupán a távolság áthidalása, hanem a rekord megdöntése is: a jelenlegi csúcsot egy új-zélandi duó tartja, akik 40 nap és 5 óra alatt teljesítették az utat. A Magyar Honvédség sportszázadának szakaszvezetője, Havasi Gergő, három évvel ezelőtt csatlakozott a projekthez, miután egyik sporttársa inspirálta, aki azóta kiszállt, de Gergő eltökéltsége és motivációja megmaradt, hogy megvalósítsa ezt az ambiciózus tervet.
Úgy kezdődött a sztori, hogy egy barátom az édesanyjától megkapta Fa Nándi Magad, uram című könyvét, ami annyira megtetszett neki, hogy elolvasta A Szent Jupát 700 napját is, amiknek a hatására elhatározta, hogy átevezi az óceánt. Ehhez kellett neki egy társ, megkérdezett engem, és én igent mondtam. Aztán kiderült, hogy ő mégsem vág bele, úgyhogy keresnem kellett magam mellé helyette valaki mást.
- idézte fel a Díványnak kalandjuk előtörténetét a katonasportoló.
Idén augusztusban Szabó Norbert Ádám csatlakozott a csapathoz, aki már jelentős tapasztalattal bír az evezés terén. Kovácsik Leventével közösen 2015-2016 fordulóján átkelt az Atlanti-óceánon, ahol 64 nap alatt teljesítették a kihívást egy jóval kisebb hajóval. E teljesítményük nemcsak Guinness-rekordot, hanem világrekordot is jelentett.
15 éve kezdtem járni a tengereket, de akkor még se pénzünk, se hajónk nem volt. Azóta viszont úgy belejöttem, hogy ez után az expedíció után is megyünk a kedvesemmel meg a kiskutyánkkal Panamába, ahonnan világ körüli vitorlázásra indulunk
- mondta el az óceán másik szerelme.
A két kalandor Tenerifén a Mosolyka néven ismert kerekesszékes író, Hozleiter Fannyék házában száll meg, amíg felkészítik a hajót a nagy útra. A több mint hét méter hosszú és két méter széles vízi jármű megtervezésében és kivitelezésében az a Rakonczay Gábor segített, aki hat óceánátkelés, két grönlandi és egy déli-sarki expedíció során ért el többszörös világrekorderi címet, és a párossal egy időben ő maga is ismét teljesíti az óceánátevezést, ezúttal épp egy kenuval.
A kajakban és a kenuban kisebb a tér, ezért kevésbé komfortos, a miénk egy szélesebb hajó, aminek a meghajtásához viszont az egész testet kell használni, emiatt fárasztóbb. Ezért tervezetten háromóránként fogjuk váltani egymást az evezőknél
„Kérlek, tedd különlegessé a mondandódat!” - kérte Szabó Norbert Ádám.
Hiába vannak ugyanis ketten, a hajó egy evezőállásos, vagyis egyszerre mindig csak az egyikük dolgozik majd, a másik közben pihen. A hajótest epoxi erősítésű laminált üvegszövetből készült, zárt cellás habszendvics-szerkezettel, ami fennmarad a vízen akkor is, ha megsérül. Elsüllyedni azért sem tud, mert van egy speciális stabilizáló rendszere, egy 13 kilogrammos ólomkúpban végződő 1,6 méteres tőkesúly, amit úgy alakították ki, hogy 125 fokos dőlésből is visszabillenti, sőt, ha teljesen felborítja egy hullám a hajót, akkor is képes talpra állítani.
A választott időszak kifejezetten előnyös, hiszen ilyenkor már véget ért az Atlanti-óceán hurrikánszezona, amely március óta tartott. A legrosszabb forgatókönyv szerint is csupán 50 kilométer/órás szélsebességgel kell számolnunk. A hőmérséklet pedig igazán vonzó: éjszaka 22 fokra hűl le a levegő, míg nappal 34 fokra emelkedik. Így a legfőbb kockázatot nem az időjárás, hanem más tényezők jelenthetik.
Ha valaki túlterheltségi állapotba kerül, mert nem tud pihenni, nem tud a szervezete regenerálódni, töltekezni, az komoly gondot jelenthet. De veszélyes lehet a tengeri betegség is, ami gyakran előfordul nagy hullámzáskor
- mondta Havasi Gergő, megosztva, hogy ő is tapasztalt már hasonló szituációt, ami nem éppen a legkellemesebb élmények közé tartozott.
Bár az emberek többségének elsőként a cápák jutnak eszébe, ha a tenger veszélyeire gondol, a vízi állatok inkább valamiféle óriási halként tekintenek a hajókra, mintsem prédaként. A bálnák azonban tényleg veszélyesek lehetnek, mivel alvás közben is úsznak, így könnyen nekimehetnek a hajónak, letörhetik a stabilitását biztosító tőkesúlyt, vagy megrongálhatják a kormányt. Ezekre az eshetőségekre is felkészülve magukkal visznek egy önmagát felfújó mentőcsónakot, folyamatosan mentőmellényt fognak viselni, és ki lesznek rögzítve a fedélzethez, nehogy beleessenek a vízbe.
Emellett a Starlink, egy műholdas internetes kommunikációs eszköz segítségével folyamatosan kapcsolatban lesznek a külvilággal, és gyakorlatilag az óceán közepén is olyan internetük lesz, mint nekünk a szárazföldön. Ha netán ez is elromlana, akkor van még két nyomkövetőjük, ami kétóránként adja a pozíciójeleket, ezek révén a honvedelem.hu/honvedazoceanon weboldalon folyamatosan lehet majd látni, hogy éppen hol tartanak.
Mi 2016-ban olyanok voltunk, mint két magányos Robinson Crusoe, aki csak szöveges üzeneteket tudott küldeni. Most ha az óceán meg a műholdak is úgy akarják, akkor videóban is be tudunk majd jelentkezni
- előre bocsátotta Szabó Norbert Ádám.
Egy ilyen grandiózus világcsúcskísérlet nem csupán fizikai megpróbáltatás. Ez egy merész vízió, amely arra kényszerít, hogy szembenézzünk mindazzal, amit az emberi lélek hajlamos elkerülni: az egyedülléttel, a sebezhetőséggel és a bizonytalanság árnyékaival. Mondhatni, ez a vállalkozás a bátorság szinonimája. Mert minden egyes evezőcsapással közelebb kerülnek ahhoz a ritka élményhez, amelyet kevesen tapasztalnak meg: az emberi teljesítmény határainak feszegetéséhez. Itt ér véget a hullámokkal folytatott harc, és kezdődik a belső küzdelem, ahol a tenger és a saját félelmeink, kétségeink egyaránt próbára tesznek minket.
A célunk az, hogy bebizonyítsuk: bármilyen távlatnak vagy célnak tűnik is, ha elég hitet, energiát és elszántságot fektetsz bele, képes vagy megvalósítani. Az expedíció egyik fő küldetése, hogy inspirációt és erőt nyújtsunk a magyar közösségnek, bátorítva őket álmaik követésére.
- emelte ki Havasi Gergő.
Ez az, amiért a világcsúcsok megszületnek. Az ilyen cselekedetek nem csupán a rekordok felállításáról szólnak; ezek a határaink újraértelmezéséről, az emberi kitartás győzelméről és arról az inspiráló erőről tanúskodnak, amelyet egy ilyen lenyűgöző teljesítmény mások számára is közvetíthet.