Az MNB széleskörű elemzést végzett az inflációs helyzetről, bemutatva a várható trendeket a lakossági és vállalati szektorokban egyaránt.


A Magyar Nemzeti Bank 2025 második felére jelentős fejlődést prognosztizál Magyarország gazdasági helyzetében. Ugyanakkor az infláció az év elején a vártnál magasabb szinten mozog, ami figyelmet érdemel.

A Magyar Nemzeti Bank frissítette előrejelzéseit, amelyek a gazdasági kilátásokat és az inflációs trendeket érintik. Az MNB igazgatója elmondta, hogy ez a módosítás kisebb mértékben hat az inflációs pályára, viszont jelentősebb hatással van a reálgazdasági előrejelzésekre. Kiemelte, hogy az infláció 2025 elején enyhe növekedésre számíthat.

Balatoni András sorolta: 4,3 százalék lett az infláció, majd 4,6 százalékra emelkedik. Ugyanakkor a jövő év első negyedévében a korábban is várt dezinflációs trend meg fog valósulni, de egy hónappal később, mint ahogy korábban az MNB várta. Februártól 4,2 százalékos inflációra számítanak, márciustól pedig várhatóan már a toleranciasávban lesz a fogyasztói árindex, és a jövő év döntő részében ott is marad. 2026 elejétől érjük el majd fenntartható módon a 3 százalékos inflációs célt - erősítette meg mindazt, amit Virág Barnabás jegybanki alelnök kedden a monetáris tanács kamatdöntő ülését követő sajtótájékoztatón elmondott.

A gazdasági növekedés jövőbeli kilátásairól kifejtette, hogy a következő év második felében jelentős felgyorsulásra számítanak, köszönhetően a fogyasztás élénkülésének és a különböző beruházások megvalósulásának.

"2024 végén nagyon enyhe növekedés lehet, stagnálásközeli állapot, erre számítunk, és utána 2025 első felében inkább a fogyasztás lesz az, ami támogatja majd a növekedést. 2025 második felében, amikor belépnek az ismert a nagyvállalatok, gyárak a termelésbe (BMW, BYD, CATL - a szerk.), akkor egy sokkal élénkebb gazdasági növekedésre számítunk" - mondta, részben megerősítve Orbán Viktor minapi prognózisát.

A nettó export jövőre - a jegybanki számítások szerint - éves átlagban inkább negatívan járul hozzá a gazdasági növekedéshez, és 2026-tól lesz egy pozitív hozzájárulása megint.

A 2026-os évtől kezdődően várhatóan egy rendkívül széles alapokra támaszkodó gazdasági növekedés következik be, amely éves szinten is megmutatkozik majd. A 2024-es és 2025-ös gazdasági teljesítmények együttes elemzése alapján a bruttó hazai termék (GDP) körülbelül 3,6%-kal emelkedhet. Ez a szám az EU középmezőnyébe illeszkedik, és jelentősen túlszárnyalja az euróövezet vagy az EU átlagát – emelte ki az elemző. Hozzátette, hogy a régióban vannak olyan országok, mint Lengyelország és Szlovákia, ahol még kedvezőbb gazdasági mutatók figyelhetők meg.

Balatoni András bejelentette, hogy a jegybank élénk reálbér-növekedést prognosztizál a következő évekre. A fogyasztási trendek összhangban állnak a régió általános mintázataival. Ezen kívül hangsúlyozta, hogy a hitelállomány 2025-re várható növekedése kulcsfontosságú szerepet játszik majd az idei teljesítmény fenntartásában és a jövő évi gazdasági növekedés elősegítésében is.

Az MNB legfrissebb statisztikái alapján a háztartások hitelfelvételi kedve jelentős növekedést mutat. A hitelállomány várhatóan jövőre a munkáshitel bevezetésének hatásával együtt körülbelül 15 százalékkal bővülhet, ami figyelemre méltó tendencia a pénzügyi piacon.

A háztartások megtakarítási rátája várhatóan 10-11 százalék körüli szinten fog stabilizálódni.

A jegybank legfrissebb beszámolója szerint a vállalati beruházások jelenleg elmaradnak a korábbi előrejelzésekhez képest. A legjelentősebb, több mint 20%-os visszaesést a feldolgozóipar területén tapasztalták, amely a gazdaság gerincét képezi. E csökkenés hátterében a ciklikusan gyenge kereslet és a visszafogott vállalati kapacitáskihasználtság áll, ami miatt a cégek nem mernek bővítésekben gondolkodni. A jövőbeli kilátások azonban bizakodásra adnak okot: a prognózisok szerint 2025 második felétől várhatóan élénkülés tapasztalható külpiacainkon, a javulás pedig az eurózóna GDP-jére, a beruházásokra és a német ipar termelésére is kihatással lesz.

A vállalati hitelezésben egyelőre stagnálás tapasztalható, egyfajta kivárás is van, például a Demján Sándor Program várható olcsóbb forrásai miatt. A vállalatok beruházásai a 2024-es 12 százalékos csökkenés után jövőre már 5 százalékos növekedést mutathatnak, stabilizálódni fog a beruházási ráta.

Related posts