Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy szükség van arra, hogy az Európai Unió tagállamai visszakapják a gazdaságpolitika irányításának jogát. Az uniós tagállamok gazdasági önállóságának helyreállítása elengedhetetlen a hatékonyabb és rugalmasabb döntéshozatal


"Azt gondoljuk, hogy Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök elmúlt ötéves gyalázatos teljesítménye vezetett oda, hogy a világgazdaság legnagyobb szereplői közül az Európai Unió várja a legrosszabb pozícióból az új világgazdasági korszakot" - mondta.

Ezt a megállapítást alátámasztva hangsúlyozta, hogy egy évtizeddel ezelőtt a világ legnagyobb cégei közé harminchat európai vállalat tartozott, míg jelenleg ez a szám csupán tizennégyre apadt, és az első tíz között már egyetlen európai cég sem található.

"Tíz esztendő alatt 22-ről 17 százalékra csökkent az Európai Unió részesedése a világgazdaság teljesítményéből, úgy, hogy az Egyesült Államok egyre inkább ellépett tőlünk, s Kína is utolért és meg is előzött minket"

- folytatta.

Sérelmezte, hogy az elmúlt években az Európai Bizottság képtelen volt akár egyetlen beruházásvédelmi megállapodás megkötésére is, rendkívül lassan haladnak a szabadkereskedelmi egyezmények, ugyanis a brüsszeli testület olyan ügyeket kever bele a folyamatba, amelyeknek semmi közük nincs a gazdasági együttműködési kérdésekhez, például az LMBT-jogokat.

Rámutatott, hogy a fejlett nyugati technológiák és az olcsó keleti nyersanyagok kombinációjára épített korábbi gazdasági növekedési modell mára a múlté, és nem is lépett semmi a helyébe. "Így fordulhat elő az, hogy a földgázért négyszer-ötször, a villamos energiáért kétszer-háromszor többet kell fizetniük az európai vállalatoknak, mint az amerikai vagy a kínai versenytársaknak" - húzta alá.

Szijjártó Péter ezután súlyos hibának nevezte a gazdasági kérdések átpolitizálását és átideologizálását, ami azt eredményezte, hogy az EU elszigetelte magát a világgazdaság két legnagyobb szereplőjétől, az Egyesült Államoktól és Kínától.

Jelenleg európai politikai vezetők arról diskurálnak, hogy az új amerikai elnök esetleg vámokat róhat ki az Európai Unióval szemben. Érdemes azonban két fontos dologra rámutatni. Először is, talán nem kellett volna ennyire éles kritikát megfogalmazniuk az európai politikai elitnek az Egyesült Államok új elnökével szemben. Másodszor pedig fontos megérteni, hogy az Európát érintő hátrányos amerikai lépések nem Donald Trump adminisztrációja alatt kezdődtek, hanem Joe Biden elnöksége alatt.

„- tette hozzá.”

Emlékeztetett arra, hogy miközben Washington a koronavírus-járvány alatt protekcionista törvényeket hozott a hazai vállalatok támogatására, Brüsszel nem tett semmit, nem hozott tükörintézkedéseket.

Az Európai Bizottság az elmúlt öt év során tapasztalt kudarcai és alkalmatlansága arra a helyzetre sodorta az Európai Uniót, hogy az Egyesült Államokban ma már viszonylag egyszerűen bevezethetők a vámok.

- mondta.

A világgazdaság jövőjét a józan észre épülő kelet-nyugati együttműködés határozza meg – hangsúlyozta. Magyarország ebben a kontextusban előnyös pozícióban van, hiszen gazdasági semlegességének stratégiája révén a keleti és nyugati vállalatok számára egyaránt fontos találkozási ponttá vált.

A miniszter kijelentette, hogy mesterséges, politikailag kreált akadályok helyett megfelelő környezetet kell biztosítani a kelet-nyugat vállalati együttműködéshez, például Magyarország is így tett, és sokat is profitált belőle.

A témával kapcsolatban hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a múlt tapasztalataiból levonni a tanulságokat. "Amennyiben Európa meg akarja őrizni globális gazdasági versenyképességét, a gazdaságpolitika irányítását a brüsszeli bürokrácia helyett a tagállamokra kellene bízni. Itt az ideje, hogy Brüsszel visszavonja a tagállamoktól elvett hatásköröket, és elismerje, hogy a gazdaság sikeresebb menedzselése a helyi szinten sokkal eredményesebb" - hangsúlyozta.

Elérkezett az idő, hogy Brüsszel helyett a tagállamok kapjanak nagyobb szerepet a gazdaságpolitikában az Európai Unió keretein belül. A következő időszakban fontos, hogy a tagállamok számára szélesebb lehetőségeket biztosítsunk a beruházásvédelmi megállapodások megkötésére. Az elmúlt öt év során mi tizenkét ilyen megállapodást sikeresen tárgyaltunk meg, míg az Európai Unió eddig egyet sem. Továbbá, Brüsszelnek is vissza kell lépnie a beruházások támogatásáról szóló tárgyalások során, hogy a tagállamok szabadabban érvényesíthessék érdekeiket.

- sorolta, miközben a szavakat gondosan válogatta, hogy minden egyes részlet a helyére kerüljön.

A tagállamoknak szabad kezet kell kapniuk, amikor a beruházások ösztönzéséről és támogatásáról van szó. Nem lehet, hogy Brüsszel határozza meg, hogy a saját nemzeti költségvetésünkből támogassunk egy beruházást vagy sem.

- fűzte hozzá.

Related posts