Egy miniszter meglepő és súlyos vallomást tett, amely komoly visszhangot keltett a politikai életben.


Az izraeli nemzetvédelmi miniszter nyilvánosan beismerte, hogy ő és pártja szerepet játszottak abban, hogy meghiúsították a túszcsere-megállapodást a zsidó állam és a Hamász között.

Itamár Bengvír, Izrael védelmi minisztere és a Zsidó Erő radikális jobboldali párt vezetője, egy keddi nyilatkozatában nyíltan elismerte, hogy az elmúlt év során ő és pártja aktívan gátolták a túszcsere-megállapodás létrejöttét a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezettel.

Bengvir az X-en kifejtette, hogy politikai befolyásunk révén folyamatosan megakadályoztuk a túszalkut, ám azóta új pártok léptek be a kormányba, amelyek most már a megállapodás mellett állnak, így már nem mi vagyunk a döntő tényező - utalt Gideon Szaár külügyminiszterre, az Új Remény párt képviselőjére, valamint négy másik parlamenti társára, akik csatlakoztak a kormánytöbbséghez. Ez a kijelentés ellentmond Benjámin Netanjahu miniszterelnök folyamatos nyilatkozataival, amelyekben tagadta, hogy Bengvir bármilyen módon akadályozná a megállapodást, a Hamásztól várva a felelősséget a túszalku és a tűzszüneti tárgyalások kudarcáért.

Bengvír ugyancsak kedden felszólította Becalel Szmotricsot, a Vallásos Cionisták nevű jobboldali párt elnökét, pénzügyminisztert, hogy vele együtt mondjon le miniszteri tárcájáról, ha a kormány esetleg megkötné a túszalkut a Hamásszal, mert "ezzel el tudnák bátortalanítani Netanjahut, később pedig megbuktathatják a kormányt, de addig is megnehezíthetik a dolgát".

Bengvír arra nem utalt, hogy Szmotrics nélkül is elhagyná-e a kormányt, de őrá bízta a kilépésről szóló döntést. Már korábban is kérte Szmotricsot, hogy csatlakozzon a túszalku elleni tiltakozásához, mert azt "a Hamásznak való behódolásnak" tartja, és hogy figyelmeztessék Netanjahut: kilépnek a kormányból, ha aláírja a megállapodást.

A kiszivárgott megállapodástervezet részletei alapján a végrehajtás első etapjában a Hamász 33 izraeli túszt szándékozik szabadon bocsátani. Ezek közé azok tartoznak, akiket a legkiszolgáltatottabbak között tartanak nyilván, mint például nőket, gyerekeket, valamint az 50 év feletti és a sebesült 50 év alatti férfiakat. Tizenhat nap elteltével újabb tárgyalásokra kerülne sor, hogy meghatározzák a második szakasz feltételeit, amely során további 65 túsz átadása lenne a cél, köztük 36 olyan személy, akiről Izraelben már halottként vélekednek. A 12-es televízió hétfő esti híradója szerint az izraeli hatóságok úgy ítélik meg, hogy a Gázai övezetben fogva tartott 98 túsz többsége még életben van.

Miután az izraeli sajtóban napvilágot láttak a tervezett túszalku részletei, a túszok hozzátartozóinak szervezete határozottan egy átfogó, minden elrabolt személyre kiterjedő megállapodást követelt. Ez a megállapodás biztosítaná, hogy a Gázai övezetbe elhurcolt összes izraeli hazatérhessen, továbbá pontosan meghatározná az utolsóként érkezők visszatérésének időpontját is.

Jaír Lapíd, a parlamenti ellenzék vezetője és a Van Jövő centrista párt elnöke bejelentette, hogy készen áll arra, hogy "védőhálót biztosítson" Netanjahu számára a túszalku és a tűzszünet megszavazásához. Ez azt jelenti, hogy támogatják az intézkedést akkor is, ha a koalíció egyes tagjai ellene szavaznak. Beni Ganz, az ellenzéki centrista Állami Tábor vezetője szintén jelezte, hogy kész támogatni a javaslatot, ahogy a keleti ultraortodoxokat képviselő Sasz párt is kilátásba helyezte a segítségét.

Related posts