Sulyok Tamás: Közös célunk, hogy tartalommal gazdagítsuk a jószomszédi kapcsolatokat | Vajdaság MA Sulyok Tamás arra hívja fel a figyelmet, hogy a jószomszédi viszonyok nem csupán formális kapcsolatok, hanem élő, dinamikus kötelékek, amelyek tartalommal

Peter Pellegrini, Szlovákia államfője (jobbra) 2025. július 3-án fogadja Sulyok Tamás köztársasági elnököt a pozsonyi elnöki palota impozáns falai között.
Sulyok Tamás köztársasági elnök csütörtökön Pozsonyban hangsúlyozta, hogy közös törekvésünk a kölcsönös bizalomra épülő jószomszédi kapcsolatok folyamatos gazdagítása, még a 21. század kihívásainak tükrében is. Ezt követően találkozott Peter Pellegrini szlovák államfővel, ahol a jövőbeni együttműködés lehetőségeiről beszélgettek.
Kiemelte, hogy a megbeszélés során különös hangsúlyt fektettek a két ország közötti kapcsolatokra és a regionális együttműködés erősítésére.
Áttekintették a védelmi kapcsolatok alakulását, különös tekintettel a NATO keretében zajló tervezési folyamatokra és a szövetségesi gyakorlatokra, valamint fontos biztonságpolitikai elemként értékelik Magyarország hozzájárulását a szlovák légtér védelméhez.
Sulyok Tamás sajtónyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a két ország közötti kapcsolatok olyan mértékben erősödnek, mint eddig soha, és ez a kölcsönös bizalomra épül. Ezt a dinamikus fejlődést jól tükrözi a folyamatosan zajló kétoldalú politikai párbeszéd, valamint a konkrét előrelépések, mint például a határ menti infrastruktúra korszerűsítése.
Az államfő hangsúlyozta, hogy a július 1-jén elindult magyar V4-elnökség során kiemelt figyelmet kívánnak fordítani a regionális kapcsolatok fejlődésére, a „Versenyképes Visegrád” mottó jegyében. Kifejezte reményét, hogy sikerül új impulzusokat adni az együttműködésnek, és a soros elnökség időszakában megrendezésre kerülő államfői csúcstalálkozón tovább tudják erősíteni a Visegrádi Együttműködés stratégiai jelentőségét.
Sulyok Tamás elmondta: a Peter Pellegrini szlovák államfővel folytatott megbeszélésen azt hangsúlyozták, hogy Európa egysége nem képzelhető el a Nyugat-Balkán nélkül, ezért támogatják a régió európai uniós integrációjának felgyorsítását. A kontinens biztonsága minden nemzet számára elsőrendű kérdés, ezért is áll ki mindkét ország a béke mellett és szorgalmazza a háború befejezését Ukrajnában - tette hozzá.
Hangsúlyozta, hogy Magyarország és Szlovákia számára elengedhetetlen a megfizethető és biztonságos energiaforrások biztosítása. A térség energiabiztonságának növelésében kulcsszerepet játszhat a nukleáris energia, a megújuló energiaforrások hatékonyabb kihasználása, valamint az infrastruktúra-összeköttetések fejlesztése.
A migrációról elmondta: fontos a külső határok védelme és a kibocsátó országok stabilitásának előmozdítása. A migrációt megállítani, nem pedig ösztönözni kell - hangsúlyozta, hozzátéve: ebben a V4-országoknak közösen kell hallatniuk a hangjukat.
Sulyok Tamás hangsúlyozta, hogy Magyarország számára rendkívül lényeges a szlovákiai magyarság sorsa, valamint a kultúrájuk, anyanyelvük és oktatási intézményeik megóvása.
Kiemelendő, hogy ahogyan hazánkban a szlovákság kultúráját és nyelvét megőrzendő kincsnek tekintjük, úgy Szlovákiában élő közel félmillió magyarajkú állampolgár kultúrája és identitása is olyan érték, amely Európa gazdag örökségének szerves részét képezi.
Peter Pellegrini, Szlovákia köztársasági elnöke, a pozsonyi elnöki palotában tartott csütörtöki sajtótájékoztatón kifejtette, hogy a RePowerEU kezdeményezés komoly fenyegetést jelent Szlovákia és Magyarország energiabiztonságára, valamint a térség gazdasági stabilitására. Az esemény keretében Pellegrini a magyar hivatali partnerével, Sulyok Tamással közösen osztotta meg aggodalmait, amely a magyar elnök hivatalos látogatásához kapcsolódott.
Pellegrini beszédének elején kiemelte, hogy Magyarország volt az egyik első állam, amelyet elnökként felkeresett. Ezen kívül emlékeztetett arra is, hogy immár 30 éve írták alá a két ország közötti alapszerződést.
A szlovák államfő hangsúlyozta, hogy a magyar hivatali kollégájával folytatott megbeszélésük során megállapították: a két ország közötti kapcsolatok jelenleg a legkiemelkedőbb szakaszukba léptek, rendkívül sokoldalúak, gazdag tartalommal bírnak és rendkívül intenzívek.
"Mindez gazdagon megnyilvánul a politikai, a gazdasági és a kulturális együttműködésben, az emberek közti kapcsolatokban" - mutatott rá Pellegrini.
Kifejtette, hogy Magyarország aktívan hozzájárul Szlovákia légterének védelméhez, mivel Szlovákia hazánk negyedik legjelentősebb gazdasági partnere. A két ország között számos közös projekt zajlik, és újabb kezdeményezések is a láthatáron vannak. Példaként említette, hogy a határon átnyúló egészségügyi ellátásról szóló megállapodás már a célegyenesbe ért, és ígéretes lehetőségek nyílnak a fejlett technológiák terén, például az elektromos autók gyártásában való együttműködésre is.
Pellegrini kiemelte, hogy a két ország közötti együttműködés egyik legfontosabb aspektusa az energetikai szektor, különös figyelmet fordítva a gáziparra és a nukleáris energiára. Rámutatott, hogy az év elején Ukrajna felől történt gázszállítási leállás okozta hiányt döntő mértékben a magyar-szlovák gáz interkonnektor segítségével sikerült orvosolni.
Hozzátette: ezeknek a lehetőségeknek a további bővítése céljával már a közeljövőben újabb beruházások valósulnak meg.
Peter Pellegrini hangsúlyozta: azonos a két ország nézete az orosz energiahordozók behozatalát az uniós tagállamoknak megtiltó európai bizottsági kezdeményezés, vagyis a RePowerEU tekintetében is.
"Szlovákia és Magyarország szemszögéből nézve úgy vélik, hogy ez a kezdeményezés komoly kockázatokat rejt magában, amelyek veszélyeztethetik energiabiztonságunkat, valamint a térség gazdasági stabilitását. Emellett aggodalomra ad okot a tagállamok közötti igazságos viszonyok alakulása az Európai Unió keretein belül" - hangsúlyozta.
Az államfő a találkozón érintett külpolitikai témákkal kapcsolatban rámutatott: egyetértettek abban is, hogy nagyon fontos békés megoldásokat keresni a világ mai konfliktusaira.
A visegrádi együttműködés kapcsán hangsúlyozta, hogy Magyarország elnöksége most kezdődik, és bízik abban, hogy ez új impulzusokat ad a jelentős szerepet játszó társulás működésének. Kiemelte, hogy a V4-es országok közötti együttműködés nem mindig a teljes konszenzusról szól, hanem inkább a közös érdekek érvényesítéséről. Pellegrini rámutatott, hogy a V4 tagjaiként eddig soha nem értünk el olyan kiemelkedő eredményeket, mint most.
A szlovák államfő elmondta, hogy mindkét fél a biztonság és a prosperitás alapjának tartja az EU további bővítését, így azon a véleményen vannak, hogy a csatlakozásra készen álló államok belépését nem szabad elodázni. Példaként a nyugat-balkáni országok uniós csatlakozását hozta fel, ami szerinte a kontinens biztonságának is az alapja.
"Ha elveszítjük a Nyugat-Balkán bizalmát, akkor oda más hatalmak lépnek be, és átveszik a szerepünket" - jelentette ki.
Sulyok Tamás csütörtök délután Pozsonyba látogat, ahol Richard Rasival, a pozsonyi parlament elnökével, valamint Robert Fico miniszterelnökkel folytat megbeszéléseket. Emellett a dévényi vár csodáit is felfedezi. (MTI)