Soha ne helyezd ezeket az ételeket a mikróba: komoly ételmérgezés vagy akár robbanás is bekövetkezhet!


Bár a legkönnyebb mindig a mikróba bedobni mindent, ha megennénk a tegnapról maradt ebédet, de van néhány étel vagy hozzávaló, amelyek rossz ízűek vagy kifejezetten egészségre károsak is lehetnek a mikrós felmelegítés után.

Íme egy érdekes válogatás azokról az ételekről, amelyeket nem célszerű mikrohullámú sütőben újra melegíteni. Ezek az ételek különleges gondoskodást igényelnek, és a hagyományos módszerek jobban megőrzik ízüket és állagukat.

"Kórokozótanyák": burgonya, jázminrizs, csirkecomb

Ha nem a megfelelő környezetben tárolunk bizonyos ételeket, például ha a krumplipüré vagy a főtt rizs szobahőmérsékleten hűl le, vagy ha a csirke nem sül meg alaposan, akkor különféle kórokozók szaporodhatnak el bennük. A mikró nem mindig képes megfelelően felmelegíteni ezeket az ételeket, ami ételmérgezéshez vezethet. Fontos tehát, hogy figyeljünk az ételek tárolására és elkészítésére, hogy elkerüljük az egészségügyi kockázatokat.

Tojás

Bár sokan talán tudják, de érdemes hangsúlyozni, hogy ha egy egész tojást a mikróba helyezünk, az könnyen felrobbanhat. Ennek oka, hogy a tojásban keletkező gőz nem tud elmenekülni a zárt térből, ami veszélyes következményekkel járhat.

Vastag héjú ételek (zöldségek)

A burgonya, a paradicsom és más, vastag héjú zöldségek mikróban való melegítése nem ajánlott. Hasonlóan a tojás esetéhez, a hámozatlan, egész burgonyára is vonatkozik ez a figyelmeztetés. A mikrohullámú sütő erőteljes hőhatása gyorsan párologtatja el a zöldségekben található vizet, ám a vastag héj megakadályozza, hogy a keletkező gőz távozhasson a burgonya belsejéből. Ennek elkerülése érdekében érdemes lyukakat szúrni az adott zöldségbe, így biztosítva a gőz szabad áramlását.

Hasonló a helyzet a cukkini és a spenót esetében is, mivel ezek a zöldségek rendkívül magas víztartalommal bírnak, ami miatt főzés közben könnyen összeesnek. Ha mikrosütőbe helyezzük őket, a párolgásra nem marad elegendő lehetőség, így a végén gyakran egy ázott, pépes textúrájú ételt kapunk.

A spenót, ez a zöld leveles csoda, nem csupán a tányérunk színét gazdagítja, hanem a táplálkozásunkban is kulcsszerepet játszik. Gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban, így igazi szuperélelmiszernek számít. A spenót íze enyhén fűszeres és földes, ami remekül párosítható különféle ételekkel, legyen szó salátákról, tésztákról vagy akár krémlevesekről. A spenót története egészen az ókorig nyúlik vissza, és számos kultúrát megihletett az évezredek során. A friss, roppanós levelek különösen népszerűek a tavaszi hónapokban, de fagyasztva egész évben élvezhetjük jótékony hatásait. Ne felejtsd el, hogy a spenótot mindig alaposan meg kell mosni, hogy eltávolítsuk róla a szennyeződéseket. Bár sokan a Popeye meséből ismerik, mint az erőforrást, a spenót valódi bűvész, amely a konyhában számos variációval meglephet minket! Érdemes felfedezni, milyen sokoldalúan használható: a frittátáktól kezdve a smoothie-ig, a lehetőségek tárháza szinte végtelen.

Külön jegyezzük meg erről a zöldségről, hogy a benne található nitrát nitritté, majd nitrozaminná alakul, amely a test oxigénellátását negatívan befolyásolja, és még karcinogén tulajdonságokkal is bírhat.

Kolbász, sonka, felvágott

A feldolgozott húsokat sem ajánlatos mikróban újramelegíteni. Az ilyen húsok zsírosak, gyakran tartósítószerrel készülnek, amelyek a mikrohullámokkal kapcsolatba lépve kellemetlen ízt vagy káros anyagok kialakulását eredményezhetik.

Szerencsére több lehetőség is rendelkezésünkre áll az ételek felmelegítésére. Akár serpenyőben, akár sütőben, mindkét módszerrel könnyedén visszaállíthatjuk az étel friss ízét és állagát.

Fontos, hogy odafigyeljünk arra is, milyen típusú edényben melegítünk! A szakértők gyakran hangsúlyozzák, hogy csak olyan edényeket és tárolókat használjunk, amelyek kifejezetten mikrohullámú sütőhöz készültek. Néhány műanyag anyag ugyanis nemcsak hogy káros vegyi anyagokat bocsáthat ki, de a túl magas hőmérséklet hatására akár el is olvadhat. Érdemes tehát alaposan megválogatni a melegítésre szánt edényeket, hogy elkerüljük a kellemetlen meglepetéseket!

Related posts