Sg.hu - Olasz védelmi miniszter hangját manipulálva csaltak ki hatalmas összegeket milliárdosoktól.
Olaszországi mágnások lettek a célkeresztjében annak a hamis védelmi miniszternek a csalásának, amelyhez valószínűsíthetően mesterséges intelligenciát alkalmaztak. Guido Crosetto számítógép által létrehozott hangja legalább egy áldozatot rávett arra, hogy 1 millió eurót fizesen a túszok váltságdíjaként.
Az olasz üzleti elitet egy olyan csalás rázta meg, amely Guido Crosetto olasz védelmi minisztert utánzó mesterséges intelligencia által generált hangot használt arra, hogy mágnásoktól milliók átutálását követelje tengerentúli bankszámlákra, hogy segítsenek kifizetni a tengerentúlon elrabolt olasz újságírók kiszabadításáért járó váltságdíjat. A csalás célpontjai Olaszország legbefolyásosabb üzleti bárói voltak, köztük Marco Tronchetti Provera, a Pirelli elnöke, Giorgio Armani divattervező, Patrizio Bertelli, a Prada elnöke, Diego Della Valle, a Tod's tulajdonosa, Massimo Moratti, az Inter Milan korábbi tulajdonosa, valamint a milliárdos Beretta és Menarini családok tagjai.
Bár sokan azonnal gyanakodni kezdtek, legalább egy embert rábeszéltek, hogy utaljon át 1 millió eurót egy tengerentúli bankszámlára, miután hamisan biztosították arról, hogy az Olasz Nemzeti Bank később visszatéríti neki a kifizetést. Eddig három milánói üzletember tett hivatalos feljelentést a városi ügyészségen, köztük egy olyan, aki áldozatul esett a csalásnak. Az ügyet ismerő hatóságok szerint a csalás során többször is telefonáltak olyan emberek, akik Crosetto munkatársainak adták ki magukat, és nyilvánvalóan mesterséges intelligenciát használtak Crosetto hangjának meggyőző szimulálására. A célpontoknak azt mondták, hogy Giorgia Meloni miniszterelnök kormányának szüksége van a segítségükre a Közel-Keleten elrabolt olasz újságírók megmentéséhez.
"Reprodukálták a miniszter hangját" - nyilatkozta egy védelmi minisztériumi tisztviselő. "A csaló pénzt kért a világ különböző pontjain elrabolt olasz újságírók váltságdíjára. A hamis Crosetto kijelentette: 'Nem tudok minisztériumi forrást felhasználni, de az olasz banktól visszakapja a pénzét.' Ez egyértelműen átverés volt. Az állításoknak semmi valóságalapja nem volt." A nyomozók megállapították, hogy a hívások olyan telefonszámokról érkeztek, amelyek látszólag a védelmi miniszter munkatársaihoz tartoztak.
A csalók alig néhány héttel azután léptek színre, hogy Meloni kormánya nagy port kavart egy túszcserével kapcsolatos tárgyalásokkal, melynek eredményeként egy fiatal olasz újságírónő, Cecilia Salá kiszabadult a hírhedt teheráni Evin börtön rácsai mögül. Cserébe Róma egy iráni mérnököt adott át, akit az Egyesült Államokban köröznek egy olyan ügy miatt, amelyben kifinomult amerikai dróntechnológiát juttatott el az iráni Forradalmi Gárdának.
Crosetto a múlt héten egy közösségi média bejegyzésében figyelmeztette a közönséget egy "súlyos, folyamatban lévő átverés" kapcsán, hangsúlyozva, hogy fontos, hogy senki ne kerüljön a csapdába. A miniszter elárulta, hogy a csalás felfedezése után, egy ismeretlen, de elismert üzletember kereste meg, aki egy hamis "Giovanni Montalbano tábornok" nevére kiállított bankszámlára utalt át jelentős összeget, miután egy olyan személlyel beszélt, akiről azt hitte, hogy magával Crosetto-val kommunikál. Ezt követően több más vezető vállalkozó is felkereste őt, akik szintén olyan emberek áldozataivá váltak, akik a munkatársainak adták ki magukat, és az olasz újságírók Közel-Keleten való megmentésére tették volna a próbálkozásaikat.
Az Olasz Nemzeti Bank felhívta a figyelmet arra, hogy csalók visszaélnek a nevükkel és logójukkal, hamis ígéreteket téve, miszerint a központi bank visszatéríti a pénzt, amelyet gazdag vállalkozók a nem létező mentőprogramhoz való hozzájárulásként fektettek be. "A Banca d'Italia semmilyen formában nem kapcsolódik ezekhez a kétes ajánlatokhoz" - olvasható a bank hivatalos közleményében. A hatóság arra kérte a lakosságot, hogy ne reagáljanak az ilyen megkeresésekre, és hogy jelentsék őket az illetékes szerveknek.
Nem az olasz üzleti elit az első, akit a túszok megmentésére törekvő kormány számára diszkrét szívességeket tenni kívánó gazdag embereket célzó csalások célpontjává tettek. Egy évtizeddel ezelőtt Franciaországban több mint 150 vállalatvezetőt, államfőt, nagykövetet és vallási vezetőt kerestek meg egy merész csalás során, amikor egy magát Jean-Yves Le Drian akkori francia védelmi miniszternek kiadó férfi több millió eurót kért szigorúan titkos kormányzati műveletekre, többek között a Szíriában túszul ejtett francia újságírók kiszabadítására. Bár a legtöbben érezték, hogy valami nincs rendben, a csalóknak sikerült 85 millió dollárt összegyűjteniük, köztük közel 20 millió dollárt a néhai Aga Khantól, a világ iszmaili muszlimjainak vezetőjétől. A bűnbanda vezetőjét, a francia-izraeli Gilbert Chiklit 2020-ban többrendbeli csalás miatt 11 év börtönbüntetésre ítélték.