Sarokba szorították Von der Leyent: gyakorlatilag az összes uniós tagállam ellenállását tapasztalja.


Az Európai Unió következő hét éves költségvetésének reformja jelentős változások küszöbén áll, amit élénk és szenvedélyes viták előznek meg.

A Politico birtokába jutott levél szerint az uniós országok többsége bírálja az Ursula von der Leyen által tervezett regionális finanszírozás felülvizsgálatát.

A brüsszeli lap emlékeztetett: mindössze már csak két hét van hátra a Bizottság következő hétéves költségvetésének július 16-i bemutatásáig. Mint megírták,

Az Európai Bizottság elnökének címzett, tömör és egyoldalas figyelmeztetésben az egyes országok képviselői kifejezték, hogy

A Politico figyelmeztetett arra, hogy sok kormány, európai parlamenti képviselő és lobbicsoport határozottan ellenzi a Bizottság javaslatát, amely szerint a mezőgazdasági és regionális alapokat - ezek együtt az EU 1,2 billió eurós költségvetésének körülbelül kétharmadát képviselik - egyetlen központi keretbe kellene összegyűjteni országonként.

Az EU végrehajtó szerve azonban azzal védte az új rendszert, hogy az gazdasági blokk pénzének jobb felhasználását eredményezi majd. Míg a kritikusok attól tartanak, hogy

Tüttő Kata, Budapest egykori főpolgármester-helyettese is kifejezte aggodalmát a tervezett módosítással kapcsolatban. A Régiók Európai Bizottságának elnöke közösségi platformján megosztotta véleményét, miszerint "rossz érzéseim vannak, és félek attól, hogy az egyszerűsítés és hatékonyság ígérete mögött egy komoly, aggasztó törvényjavaslat bújik meg, amely a gyengébb, kisebb EU költségvetését célozza meg."

Az összeállításban említést nyert, hogy a levél aláírói hangsúlyozták Von der Leyen felé: a kohéziós politikának "meg kell jelenítenie a régiók eltérő fejlettségi szintjeit".

A Politico felhívta a figyelmet arra, hogy 1970 óta, amikor az EU regionális támogatási programja elindult, Brüsszel a legtöbb forrást közvetlenül a hátrányosabb helyzetű régiókhoz juttatja el az unió területén.

Mindeközben egyre többen aggódnak amiatt, hogy ez a rendszer átalakulhat, és a Bizottság szerepét a nemzeti kormányok vehetik át, akik így saját hatáskörükben dönthetnek a támogatások elosztásáról.

A levelet Bulgária, Csehország, Görögország, Spanyolország, Horvátország, Magyarország, Olaszország, Litvánia, Lettország, Lengyelország, Portugália, Románia, Szlovénia és Szlovákia is támogatta.

Related posts