Sajószentpéterről a világ színpadára: Lea Gottlieb, a fürdőruha-tervezés úttörője A kis magyar város, Sajószentpéter, egy különleges tehetséget adott a világnak: Lea Gottlieb, aki a fürdőruha-tervezés terén forradalmasította a divat világát. Lea kreativi

Egy kis magyar faluból kiindulva, Róth Lea Lenke neve a világ legelőkelőbb strandjain ismeretessé vált. Az asszony, aki Gottlieb Lea néven vált a nemzetközi divat színpadának kiemelkedő személyiségévé, Sajószentpéteren született. A holokauszt szörnyűségeit nemcsak átvészelte, hanem egy egész iparág átalakulását is elindította. Ügyfélkörében olyan nevek szerepeltek, mint Diana walesi hercegné, Elizabeth Taylor vagy Brooke Shields, akiknek stílusát és eleganciáját a saját tervezéseivel formálta.
Lea története 1918. szeptember 17-én indult Sajószentpéteren, egy szegényes kisvárosban, ahol a körülmények nem ígértek sok jót. Gyermekkora sötét felhők árnyékában telt: egy viharos, dühös veszekedés után, egy hideg téli estén, szülei szívtelenül kidobták őt a dermesztő fagyba, majd csukva hagyták mögötte az ajtót. A kisgyerek magányos sírása csak a szél süvöltésével keveredett, míg nagynénje, aki szívében megérintette a sors iróniáját, magához vette őt, és saját lányaként nevelte, hogy legalább egy kis melegséget és szeretetet adhasson a sors által megcsonkított életnek.
Ez a korai trauma mélyen bevésődött Lea emlékezetébe, és megtanította, hogy csak magára számíthat. Ezek a tulajdonságok később kulcsfontosságúak lettek túlélésében és későbbi sikereiben. A tehetséges lány vegyészeti tanulmányokat szeretett volna folytatni, ám az 1938-tól hatályba lépett zsidótörvények ezt lehetetlenné tették.
1939-ben a budapesti Gottlieb család, akik esőkabátok gyártásával foglalkoztak, könyvelőként kezdett el dolgozni. Itt találkozott leendő férjével, Gottlieb Árminnal, akivel 1940-ben kötötték össze életüket. Két gyönyörű lányuk született: Miriam 1941-ben, majd Judit három évvel később érkezett a családba.
A második világháború viharos évei alatt Lea szívvel-lélekkel harcolt családja megmaradásáért. 1941-ben elérkezett a sorsfordító pillanat, amikor Ármint munkaszolgálatra vitték, és Lea, elkeseredettségében, hamis orvosi iratokat készített férje nem létező betegségével kapcsolatban. 1944-re a helyzet még kilátástalanabbá vált, így ők is elindultak a túlélés rögös útján, keresztény családok rejtekhelyein bújva, és két-három hetente új otthonra kényszerülve.
A túlélésért folytatott harc során a virágcsokrok különleges szerepet töltöttek be: ezekkel rejtette el arcát, valamint gyermekeinek vonásait a nyilas ellenőrzési pontoknál. Ez a tapasztalat később kulcsfontosságú elemmé vált tervezői karrierjében – a virágmotívumok, különösen a hibiszkusz, állandóan visszatértek kollekcióiban, mint a kreativitásának és ellenállásának szimbólumai.
A háború borzalmai után a család úgy döntött, hogy elhagyja Magyarországot. 1949-ben végleg Izraelbe költöztek, ahol kezdetben rendkívül megpróbáltató körülményekkel kellett szembenézniük. Ármin az esőkabátgyártás világában próbálta megvetni a lábát, ami számára ismerős terület volt. Lea ügyesen kiszabta az anyagot, míg Ármin a varrónőkhez szállította az alapanyagokat; a kész kabátokkal pedig boltról boltra járta a várost. Ám a száraz mediterrán éghajlat nem éppen kedvezett az esőkabátok iránti keresletnek. 1956-ra Lea kreatív megoldással állt elő: ha már esőre nem volt szükség, akkor inkább a napfény és a strand élményét kellett kihasználniuk.
1956-ban született meg a Gottex márka. Lea eladta jegygyűrűjét, hogy szövetet tudjon vásárolni, majd jaffai lakásuk nappalijában kezdte meg az első fürdőruhák varrását. 1957-ben már divatbemutatót rendeztek, 1959-ben pedig megpróbálkoztak az első exporttal.
Lea forradalmasította a fürdőruha-ipart. Ő volt az első divattervező a világon, aki nemcsak a fürdőruhát tervezte meg, hanem a teljes tengerparti viselet együttesét: strandkendőt, köpenyt, tunikákat és kaftánokat. Filozófiája egyszerű volt: egy nő a strandon is legyen elegáns.
A hetvenes évek vibráló világában Lea különleges anyagokkal, etnikai elemekkel és élénk nyomásokkal keltette életre tervezéseit. Inspirációit a magyar népművészet gazdag hagyományai, a tel-avivi Bauhaus formavilága, a Földközi-tenger káprázatos türkizje, valamint olyan mesterek, mint Chagall, Miró és Frida Kahlo művészete adta. A virágmotívumok, különösen a hibiszkusz, kulcsszerepet játszottak alkotásaiban, melyek merész színeikkel ragadták magukra a figyelmet. Neves kollekciói között találhatjuk a Csárdást, a Rapszódiát, valamint a legendás Arany Jeruzsálem sorozatot, melyek mindegyike a kreativitás és a kulturális sokszínűség lenyomatát hordozza.
1973-ban a Gottex első díjat kapott a cannes-i nemzetközi fürdőruha-bemutatón. A termékek hamarosan 80 országban voltak kaphatók, és a cég fénykorában 40-60 millió dolláros árbevételt ért el évente.
Az ügyfelek listája lenyűgöző volt: II. Erzsébet brit királynő, Diana walesi hercegné, Elizabeth Taylor, Brooke Shields mind viseltek Gottex darabokat. Diana hercegné ikonikus leopárdmintás fürdőruhája annyira emlékezetessé vált, hogy a márka a közelmúltban limitált kiadásban újra piacra dobta.
Lea kreativitásának csúcspontja a legendás Arany Jeruzsálem kollekció volt, amely 1992-ben debütált Düsseldorfban. Ezen a különleges eseményen a világ legjobb fürdőruha-tervezője címet is elnyerte. Amikor a kollekció bemutatásra került, a közönség egy tízperces álló ovációval tisztelgett, és sokan könnyes szemmel énekelték a Naomi Shemer által írt Arany Jeruzsálem dalt. Különösen megható volt, hogy éppen Németországban kaphatta kézhez a díjat – abban az országban, ahol családja tragikus sorsra jutott.
A kilencvenes évek komoly megpróbáltatások elé állították Leát. Férje, Ármin 1995-ös halála után a cég súlyos pénzügyi nehézségekkel nézett szembe, ami végül 1997-ben arra kényszerítette, hogy eladja a gyárat. A helyzetét tovább súlyosbította, amikor 2002-ben lánya, Judit váratlanul távozott az életből. Ám a sors iróniája, hogy Lea nyolcvanhárom éves korában újjászületett: 2004-ben megalkotta új fürdőruháit, és megalapította a Lea Gottlieb divatmárkát. Az inspirációt Frida Kahlo művészetéből merítette, aki minden nehézség ellenére kitartott a festészet mellett.
Lea Gottlieb 2012. november 12-én, 94 éves korában távozott az élők sorából Tel-Avivban. Halála után felfedeztek a hálószobájában egy sor gondosan fehér selyempapírba csomagolt tervet, melyek az Arany Jeruzsálem kollekcióhoz tartoztak. Ezek a művek a túlélés és a siker örök emlékeként maradtak fenn, tükrözve életének gazdag történetét és kreatív szellemét.
Öröksége azóta is számos múzeumi tárlaton elevenedik meg világszerte. Legutóbb Budapesten, a Hagyományok Házában volt látható Európában először a fürdőruha-kollekciójának egyedi darabjai.
Lea Gottlieb története nemcsak egy rendkívüli nő sikertörténete, hanem a cionista álom megvalósításának is mintapéldája. A Jaffa narancs és a Moszad mellett a legismertebb izraeli márkát alkotta meg a mindössze néhány évtizeddel azelőtt Izraelbe érkezett két magyar túlélő.
Sajószentpéterről indulva egy egész iparágat forradalmasított meg, és bebizonyította, hogy a tehetség, a kitartás és a remény még a legnehezebb körülmények között is képes csodákat művelni. Lea Gottlieb története a túlélésről, az újrakezdésről és arról szól, hogyan lehet a legnagyobb tragédiákat is alkotó erővé transzformálni.
Természetesen, itt van egy egyedibb változata a megadott források említésének: "Hivatkozások: Wikipédia, Izraelinfo (1, 2), Kibic" Ha szeretnél bővebb szöveget vagy kontextust, kérlek jelezd!