Félelmetes szezon, lenyűgöző statisztikákkal – a világ legkiválóbb teniszezője idén egy exkluzív elit körhöz csatlakozott!


Csupán Roger Federer és Serena Williams tudhatott magának olyan emlékezetes évet a tenisztörténelem lapjain, mint amilyet idén Jannik Sinner, a férfimezőny kiemelkedő világelsője, illetve korunk egyik legkiválóbb tehetsége produkált. A mindössze 23 éves olasz játékos 2024-ben elhódította pályafutása első két Grand Slam címét, október közepére pedig három mérkőzés alatt hatmillió dolláros jövedelemre tett szert. Az idény különlegességét a Davis-kupa-győzelme is fémjelezte, amellyel csapata élén ünnepelte meg a sikereit. Noha Sinner szezonját egy doppingbotrány árnyékolta be, ez nem befolyásolta a teljesítményét; hihetetlen kiegyensúlyozottsággal és világklasszis szinten játszott végig az éven. Ez a stabilitás és színvonal különítette el őt a többi versenyzőtől és kihívótól.

Egyáltalán nem túlzunk, ha azt mondjuk, fénykorát éli az olasz tenisz. A mediterrán ország női válogatottja múlt hét szerdán, a férficsapat - a világelső Jannik Sinner vezetésével - vasárnap tükörsimán nyerte a sportág csapatvilágbajnokságát, így egyszerre a nőknél és a férfiaknál is Olaszország az uralkodó. Utóbbi, az immár háromszoros Davis-kupa-győztes olasz válogatott azon túl, hogy megvédte címét, első számú játékosa, legnagyobb sztárja, olyan évet tett le az asztalra, amilyet még nem látott korábban a férfitenisz. Bátran kijelenthető: a toronymagasan világelső Jannik Sinner éve volt 2024, kétség sem fért dominanciájához, és ezúttal még a legenyhébb jelzőket használtuk teljesítményére és eredményességére.

A még mindig csak 23 éves világsztár a világranglista negyedik helyén kezdte a versenyszezont, szűk két hónappal azután, hogy vezetésével az olasz válogatott 1976 után második alkalommal megnyerte a Davis-kupát.

A dél-tiroli tehetség Melbourne-ben, az Australian Open keretein belül indította a versenyszezont, és szettveszteség nélkül küzdötte át magát az elődöntőig, ahol a címvédő Novak Djokovics várta. Ez a Novak Djokovics, aki legutóbb 2018-ban hagyta el vesztesen az év első Grand Slam-tornáját. De Sinnert ez egy cseppet sem zavarta; négy szett alatt, a mérkőzés során még fogadóelőnye sem volt a szerbnek, úgy győzte le a kis olasz a tenisz világának egyik legnagyobb alakját. Elképesztő dominanciát mutatott, amelyre sokáig emlékezni fognak. Ezután következett a döntő Danyiil Medvegyev ellen, ahol az orosz játékos már két szett előnyben volt. Ám még ekkor sem lehetett leírni az olasz klasszist. Mint kiderült, Sinner a legnehezebb helyzetekből is képes volt megoldásokat találni, végül megfordította a mérkőzést, és ezzel pályafutása első Grand Slam-trófeáját is elhódította.

Ahogyan Sinner az Australian Opent megnyerte, az a dominancia jellemezte egész évét. Melbourne után behúzta a rotterdami 500-as tornát, mindössze egy szettet bukott öt meccsen, majd jött az amerikai túra, elsőként Indian Wells, az év első ezres tornája. Sinner pedig nem akart, nem tudott lassítani, úgy jutott el a fináléig, hogy még szettet sem vesztett. Ott viszont belefutott abba a Carlos Alcarazba, aki talán egyetlen méltó kihívója volt idén az olasznak.

Valójában a spanyol klasszis Alcaraz igazi mumusa volt Sinnernek, hiszen az idei év során négy, egymás ellen vívott mérkőzésükből hármat a spanyol teniszező nyert meg. Március közepéig kellett várni arra a pillanatra, amikor végre valaki képes volt legyőzni az olasz tehetséget. Alcaraznak ez a bravúr sikerült, méghozzá egy izgalmas és magas színvonalú, három szettben zajló összecsapás keretein belül.

A "Sunshine Double" névre keresztelt két márciusi mestertorna, Indian Wells és Miami közül utóbbit már megnyerte, az elődöntőben Danyiil Medvegyevet 6:1, 6:2-re, a fináléban az akkor szenzációs formában játszó Dimitrovot 6:3, 6:1-re leütve a pályáról. Úgy fordulhattunk rá a salakos szezonra, hogy Sinnernek mindössze egy veresége volt az évben. Általános vélekedés volt a teniszben, hogy az alig játszó, fontos tornákat mellőző Djokovics, és az ugyan világklasszis, de nem annyira stabil Alcaraz mellett hamarosan új világelsője lesz a mezőnynek az olasz személyében. Csak az volt a kérdés, ez mikor következik be.

Sinner a Roland Garrosra úgy érkezett, hogy az azt megelőző két salakos tornán nem tapasztalta a győzelem örömét. Monte Carlóban vitatható bírói döntések kíséretében szenvedett vereséget Sztefánosz Cicipásztól, majd a madridi ezres negyeddöntőre Felix Auger-Aliassime ellen nem tudott kiállni. Párizsban viszont feléledt benne a tűz: játszi könnyedséggel jutott el a legjobb négy közé, ahol ismét szembenézett régi mumusával, Alcarazzal. Az emlékezetes összecsapás öt szettben dőlt el, és bár vereséget szenvedett el, a mérkőzés izgalmai sokáig élénken élnek a nézők emlékezetében.

Ezt a pozíciót azóta sem adta át senkinek, sőt, folyamatosan növelte előnyét az élen, hétről hétre. A Roland Garros befejezését követően a rövid füves szezon vette kezdetét, ami nem éppen az olasz játékos kedvenc borítása, mégis sikerült megnyernie a hallei 500-as tornát. Wimbledonban viszont a nyolcaddöntőben megállította őt Danyiil Medvegyev, aki végül megakadályozta a további előrehaladását.

Sinner a salak- és füves idény során csupán Halléban tudott diadalmaskodni, de a többi tornán rendre eljutott a negyeddöntőkig és elődöntőkig, így kiegyensúlyozott teljesítménnyel gyarapította világranglista-pontjait. Ezt követően egy szűk egy hónapos pihenőt tartott, kihagyva a párizsi olimpiát, majd augusztus elején Montrealban tért vissza a versenypályára. Ott azonban Andrej Rubljov megálljt parancsolt a nyolc között. Ennek ellenére az őszi, kemény pályás szezon teljes mértékben Sinner uralmát tükrözte.

Megnyerte a Cincinnati ezrest, majd a US Opent - pályafutása második Grand Slam-trófeáját. Ezzel Sinner lett a tenisztörténelemben az első, aki élete első két GS-diadalát naptári éven belül aratta. A US Open döntőjében a hazaiak kedvencét, Taylor Fritzet intézte el három sima szettben - igazából már akkor szinte biztos volt Sinner végső sikere, hogy Alcaraz a második fordulóban váratlanul elbukott. Az olasz pedig hozta a papírformát, bezsebelte a US Opent, és tovább növelte előnyét a világranglista csúcsán.

Azt a kiegyensúlyozott, magas színvonalú játékot, amit Sinner hozott tornáról tornára, megkülönböztette vetélytársaitól. Sőt, még azok után is talált magának motivációt a szezon hátralévő részére, hogy megnyerte a US Opent. Elutazott Ázsiába, az év utolsó zsúfoltabb időszakára, hogy a pekingi 500-ason talán az év legmagasabb színvonalú mérkőzésén, három szettben kikapjon - láss csodát - a fináléban Carlos Alcaraztól.

Időközben Sinner szenzációs teljesítményén túl doppingügye is témát szolgáltatott a nemzetközi sajtóban - mint utólag kiderült, még az Indian Wells-i tornán kapták vétségen az olasz klasszist. Persze nem a legsúlyosabb formában, szervezetében egy teljesítményfokozó hatású anabolikus szteroidot, klosztebolt találtak tavasszal, de megállapították, hogy nem az olasz sportoló a hibás, ugyanis a gyógytornásza, Giacomo Naldi olyan - vény nélkül kapható - spray-vel kezelte saját megvágott ujját, ami ezt a tiltott szert tartalmazta, és a masszázs során érintkezett Sinner testével.

Az ügy továbbra is komoly hullámokat ver, és a helyzet még mindig nem jutott véglegesen rendezésre. A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség legalább egy évre szóló eltiltást követel a világelső teniszezőtől, ám a játékjoga egyelőre érintetlen maradt. A kérdés, hogy mi lesz a botrány végkimenetele, továbbra is nyitott, de amíg nincs végső ítélet, Sinner zavartalanul részt vehet a tornákon, és folytatja a győzelmek sorozatát.

Októberben, a Six Kings Slam néven ismert szaúdi bemutatótornán Carlos Alcarazot először sikerült legyőznie, ezzel történelmi mérföldkőhöz érkezett. A közel-keleti régióban három izgalmas mérkőzést játszott, és ez a teljesítmény új szintre emelte a sportág iránti elkötelezettségét. Ennek eredményeként...

Ezt megelőzően egyébként megnyerte harmadik mestertornáját a szezonban, Sanghajban sem talált legyőzőre, a fináléban két szettben győzte le Novak Djokovicsot.

Az év utolsó mestertornáján, Párizsban nem tudott elindulni vírusos betegsége miatt, de a torinói világbajnokságra összeszedte magát, és ha már ott volt, szettveszteség nélkül gyalogolt végig a mezőnyön, és nyerte meg az idény utolsó fontos ATP-tornáját. Sinner hazai közönség előtt aratott sikerével feltette elképesztő szezonjára a koronát, 11830 ponttal zárta 2024-et, közel 4000 ponttal megelőzve a második Alexander Zverevet.

És ha azt gondoltuk, tényleg itt a vége, minden puskaporát ellőtte idénre az olasz, tévedtünk, mivel a múlt héten Davis-kupa-sikerig vezette az olasz válogatottat. A címvédésből oroszlánrészt vállalt, három egyéni és egy páros meccséből az összeset megnyerte, méghozzá szettveszteség nélkül. Stílusosan ő zárta le a hollandok elleni finálét Tallon Griekspoor ellen.

Jannik Sinner 2024-ben lenyűgöző teljesítményt nyújtott, hiszen 73 győzelmet aratott, és csupán hatszor találkozott a vereséggel. Ebből a hat vereségből három alkalommal a spanyol tehetség, Carlos Alcaraz bizonyult a fölényes győztesnek. Az év során Sinner két Grand Slam-tornát, három ezres versenyt és két 500-as viadalt hódított el, emellett megnyerte az év végi világbajnoki címet és a Davis-kupa trófeát is.

Legutóbb Serena Williams 2013-as teljesítménye volt ilyen lenyűgöző, míg Roger Federer nyolc évvel korábban élt át hasonlóan különleges szezont. Igazán elit társaságba került ezzel a teljesítménnyel. Nehéz elképzelni, hogy Sinner dominanciája - amennyiben a közeljövőben is versenyezhet - bármilyen formában csökkenjen, vagy hogy Alcarazón kívül más kihívó méltó ellenfélként léphetne fel. Sinner 2024-ben több mint 16 millió dollárt keresett a teniszpályán, ami új rekordot jelent: soha korábban egy teniszező sem keresett ennyi pénzt versenydíjakból egy év alatt. Ráadásul, figyelembe véve az idei év lenyűgöző élményeit a sportág rajongói számára, ez az összeg teljes mértékben megérdemelten került a számlájára.

Related posts