Az Európai Bizottság 60,2 milliárd eurós támogatási keretet tervez Románia számára a 2028-2034-es költségvetési időszakra.

Miután szerdán bemutatta a 2028-2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetési javaslatát, az Európai Bizottság (EB) pénteken nyilvánosságra hozta a tagállamok számára tervezett támogatások elosztását. Az előterjesztés szerint a többéves pénzügyi keret keretein belül Románia számára, folyó áron, 60,2 milliárd eurós támogatás áll rendelkezésre a nemzeti és regionális partnerségi projektek megvalósításához – számolt be róla az Agerpres.
A közel hatvanmilliárd eurós keretből 54,6 milliárd euró az általános célokra van allokálva. Továbbá, Románia kap egy plusz egymilliárd eurót a migráció kezelésére, a határok védelmére és a belügyek fejlesztésére. Ezen kívül 4,6 milliárd eurót is biztosítanak a szociális klímaalapból. A jelenlegi hétéves költségvetési ciklus keretében Romániának összesen 46 milliárd euró áll rendelkezésére.
Az Európai Bizottság 2028-2034 közötti időszakra vonatkozó költségvetési tervezete 2000 milliárd euróra rúg, melyből 865 milliárd euró, vagyis a keret közel 48%-a, a nemzeti és regionális partnerségi programok finanszírozására kerül. Ezen alapok segítségével számos területet támogatnak, többek között a regionális és vidékfejlesztést, a határigazgatást, a szociálpolitikát, az élelmezésbiztonságot, a migráció kezelését, valamint a belső biztonság erősítését.
Az Európai Versenyképességi Alap védelmi és világűrrel kapcsolatos kiadásai 131 milliárd euróra bővülnek, ez az ötszöröse a jelenlegi költségvetési ciklusban előirányzott összegnek.
Ebből az alapból 131 milliárd eurót szántak kifejezetten védelmi és űrkutatási projektekre, ami az előző többéves pénzügyi kerethez viszonyítva ötszörös növekedést jelent az uniós szintű finanszírozás terén.
A Bizottság 2028-2034 közötti időszakra vonatkozó költségvetés-tervezetének célja annak biztosítása, hogy az uniós finanszírozást az EU politikai prioritásai irányítsák, olyan eredményeket hozva, amelyeket a tagállami költségvetések önmagukban nem tudnak elérni. Az új hosszú távú költségvetés a tagállamok és a régiók által végrehajtott uniós alapokat egyetlen koherens stratégia keretében fogja össze, amelynek középpontjában a kohéziós és az agrárpolitika áll - közölte az Európai Bizottság.
A Bizottság javaslata elindít egy hosszú távú, várhatóan legalább kétéves tárgyalási folyamatot. Az első egyeztetésre pénteken kerül sor, ahol az uniós ügyekért felelős miniszterek Brüsszelben ülnek össze.
Mint írtuk, a PSD korábban kijelentette, hogy az EU következő költségvetésének elfogadása az Európai Bizottság által szerdán ismertetett formában súlyosan érintené a román mezőgazdaságot. A szociáldemokraták szerint Romániának elleneznie kellene az Európai Bizottságnak azt az elképzelését, hogy a korábban külön kezelt kohéziós és agrártámogatásokat egy nagy közös alapba vonják össze, és a jogállamisági feltételrendszer valamennyi uniós támogatásra vonatkozzon.