Felfokozott indulatok kísérik a hírt: Hillary Clinton és Soros György egyaránt elnyerte a legnagyobb amerikai polgári elismerést.

A Nyílt Társadalom Alapítvány örömmel tájékoztatja a közvéleményt, hogy Soros György ma átvette az Elnöki Szabadságérmet, amely az Egyesült Államok legkiemelkedőbb polgári kitüntetése. Az erről szóló hivatalos közleményben hangsúlyozzák az elismerés jelentőségét.
Az idei díjátadó körüli felháborodás hatalmas hullámokat vetett, hiszen az Elnöki Szabadságérmet olyan személyek kapták, akiknek a megítélése világszerte megosztó. Különösen George Soros és Hillary Clinton neve körül forrósodott a légkör, hiszen az amerikai közösségi médiában sokan hangot adtak nemtetszésüknek, mivel e két személy eddigi tevékenysége az Egyesült Államokban nem éppen a legkedvezőbb fényben tüntette fel őket. Érdekesség, hogy George Soros díját fiára, Alex Sorosra bízták, aki a családi örökség e jelentős darabját vette át.
Joe Biden ezúttal különleges elismerésben részesítette Clintont, a volt külügyminisztert és kétszer is elnökjelöltként vereséget szenvedett politikust, valamint Sorost, a milliárdos demokrata támogató személyét, akik évtizedeken át kiemelkedő és példamutató adományozói voltak a politikai ügyeknek.
A Fehér Ház szerint Soros jótékonykodása "világszerte megerősítette a demokráciát, az emberi jogokat, az oktatást és a társadalmi igazságosságot". A jobboldali portálok azonban hangot adtak annak is, hogy Soros nemcsak jótékonykodott, de visszaélt pénzügyi helyzetével, amit politikai befolyásolásra használt. Megemlítik, hogy olyan progresszív kerületi ügyészeket finanszírozott, akik könnyelműen foglalkoztak a bűnözéssel, így engedve teret a demokraták által irányított államokban a megnövekedett bűntényeknek.
Az amerikai közvélemény jelentős része példanélkülinek tartja a legújabb döntéseket. A közösségi médiában sokan megosztják véleményüket, miszerint "amikor békére lett volna szükségünk, globális konfliktusok zajlottak. Amikor biztonságban akartunk élni, illegális bevándorlók milliói és terroristák érkeztek az ország határain. Amikor a felelős költségvetés volt a cél, 10 billió dolláros adósságot halmoztunk fel. Amikor a józan ész uralkodása lett volna kívánatos, helyette a rendkívüli éberség és a fehérellenes DEI-politika dominálta a diskurzust." A panaszok sora végtelennek tűnik! Most, a sok szenvedés és zűrzavar után, Joe Biden egy "Elnöki Szabadságérmet" adományoz nekünk, amelyet a politika, a sport, a szórakozás, a polgárjogok, az LMBTQ+ érdekképviselet és a tudomány 19 legismertebb alakjának szentel. Ahogy írják: "Nem jöhet elég hamar január 20-án!"
🚨 FIGYELEM: Joe Biden hivatalosan bejelentette, hogy George Sorosnak és Hillary Clintonnak átadja a Szabadság Elnöki Érdemérmet ⚠️
Nem lehet eléggé hangsúlyozni, mennyire romlott ez a kormányzat‼️
Az Open Society, amely Soros György által irányított szervezeteket tömörít, nemrégiben egy hírlevélben méltatta a neves spekuláns életútját. A levél kiemelte, hogy Soros, aki túlélte a náci megszállást Magyarországon és a kommunista elnyomást, több mint 32 milliárd dollárral támogatta a szabadság és igazságosság ügyét világszerte. Korai tapasztalatai formálták azt a hivatást, amelynek célja a nyitott társadalom védelme és az elnyomás ellen folytatott harc. Tettei között szerepel a rohingya közösség melletti kiállás, humanitárius segélyek nyújtása Szarajevó ostroma alatt, valamint a roma közösségekkel szembeni diszkrimináció elleni küzdelem. A hírlevél azt is hangsúlyozta, hogy 1979-től kezdődően Soros úttörő szerepet játszott a jótékonyság új paradigmájában, amely a helyi közösségekkel való közvetlen együttműködésre épít.
Hozzáteszik:
A kommunizmus bukására számítva megalapította első alapítványát Magyarországon, és terjeszkedett a demokratikus reform támogatására Kelet-Európában. A következő évtizedben az alapítványok több mint 100 országban működtek az emberi jogok és az igazságszolgáltatás előmozdítása érdekében. Támogatta az oktatást, megalapította a Közép-Európai Egyetemet, abban a hitben, hogy a kritikus gondolkodás a nyitott társadalom sarokköve. Az információkhoz és ötletekhez való nyilvános hozzáférés szélesítése mindig is központi szerepet játszott jótékonysági tevékenységében és filozófiájában - ezt vita, művészetek és kultúra révén népszerűsítette. Erőfeszítései közé tartozik az ösztöndíjak, ösztöndíjak, fordítások és dokumentumfilmek létrehozása.
Az Open Society úgy véli, hogy Soros az Egyesült Államokban jelentős előrelépéseket tett a faji igazságszolgáltatás terén, valamint fontos befektetéseket irányzott a közegészségügyi adatokra épülő drogpolitikai megközelítésekbe. Emellett forradalmi változásokat hozott az életvégi ellátásban, és hozzájárult a modern amerikai történelem egyik legfontosabb polgárjogi sikertörténetéhez - a 2015-ös, mérföldkőnek számító Supreme Court ügyhöz, amely biztosította a házassági egyenlőséget minden egyes államban.
"Mint bevándorló, aki Amerikában találta meg a szabadságot és a jólétet, mélyen megérintett ez a megtiszteltetés" - jegyezte meg Soros György. "Elfogadom annak a sok embernek a nevében szerte a világon, akikkel a Nyílt Társadalom Alapítványok közös ügyet folytattak az elmúlt 40 évben."
Ma a Nyílt Társadalom Alapítványok olyan civil társadalmi csoportokat és projekteket támogatnak, amelyek a növekvő kihívások ellenére világszerte fenntartják a demokráciákat. Soros az elmúlt években reagált a globális válságokra a COVID-19-től az orosz ukrajnai invázióig, miközben figyelmeztetett a digitális platformok és a szélsőségesség fenyegetéseire.
"Az érem Soros György élethosszig tartó elkötelezettségét jelzi az emberi jogok, a méltányosság és az igazságosság előmozdítása mellett" - mondta Binaifer Nowrojee, a Nyílt Társadalom Alapítvány elnöke. "George mindig bátor a nyitott társadalomért folytatott harcban, félelem és kegy nélkül. Soha nem érdekelte a saját hangjának népszerűsítése, hanem az, hogy szövetségese legyen azoknak, akiket kirekesztettek vagy nem hallanak meg."
A Nyílt Társadalom Alapítvány vezetője, Alex Soros, édesapja nevében vette át az Elnöki Szabadságérmet.
A kitüntetésben részesülő főbb filantrópok közé tartozik José Andrés spanyol amerikai szakács, akinek a World Central Kitchen jótékonysági szervezete a világ egyik legelismertebb élelmezési segélyszervezete lett, valamint Bono, a U2 rockbanda frontembere és a társadalmi igazságosság aktivistája. Az elismert sport- és szórakoztató sztárok között van a profi focista, Lionel Messi; a már visszavonult Los Angeles Lakers kosárlabda-legenda és üzletember, Earvin "Magic" Johnson; Michael J. Fox színész, aki a Parkinson-kór kutatásának és fejlesztésének szószólója; és William Sanford Nye, akit a diákok nemzedékei "Bill Nye, a tudományos srácként" ismertek. A további díjazottak között feltűnik Jane Goodall természetvédő; a Vogue Magazine főszerkesztője, Anna Wintour; Ralph Lauren amerikai divattervező; Az Amerikai Filmintézet alapítója, George Stevens Jr.; Tim Gill vállalkozó és LMBTQ+ aktivista; valamint David Rubenstein, a The Carlyle Group globális befektetési cég társalapítójának neve is.