Renner Erika: Nem érzem a félelmet, csupán azért, mert a nap minden egyes órájában ott vannak mellettem, vigyázva rám.


Renner Erika állandó védelem és szigorú felügyelet alatt van. Az elhíresült lúgos orvos, aki bűncselekményekkel került a figyelem középpontjába, egy hónapon belül lehetőséget kap arra, hogy feltételesen szabadlábra helyezzék.

„Nem érzem a félelem súlyát, de csupán azért, mert a nap 24 órájában figyelnek rám. Egyetlen pillanatra sem vagyok, és nem is leszek magamra hagyva” – nyilatkozta lapunknak Renner Erika, a híres lúgos orvos áldozata, Bene Krisztián. Munkahelyén és otthonában folyamatos felügyelet alatt áll, soha nem lép ki az utcára egyedül, mivel családja és ismerősei éberen védik őt.

A beszélgetés során szóba került, hogy Szokol Attila büntetés-végrehajtási bíró a héten úgy határozott, hogy március 26-án feltételesen szabadlábra helyezheti az embert, aki meggyalázta és szétroncsolta Renner Erika testét. Eddig a döntés nem jogerős, mivel az ügyészség fellebbezett ellene. Amennyiben Bene Krisztián végül valóban elhagyhatja a börtönt, pártfogó felügyelet alá kerül, ami azt jelenti, hogy tilos lesz megközelítenie, kapcsolatba lépnie vagy üzenetet küldenie az áldozatnak. Ez az intézkedés kizárólag a feltételes szabadlábra helyezés idejére vonatkozik. Azonban, hogy mi történik ezután, azt Renner Erika számára ismeretlen.

A büntetés-végrehajtási bíró nemrégiben őt is meghallgatta. "Két mondatot jegyzőkönyvbe mondtam: egyrészt nyomatékosan kijelentettem, hogy nem kérem a feltételes szabadon engedését, másrészt pedig azt kértem, hogy a feltételes szabadon engedés után alkalmazzanak távoltartást. A további részleteket – például, hogy mitől félek és milyen aggodalmak gyötörnek – már nem a hivatalos jegyzőkönyv részeként osztottam meg. Ennek az az oka, hogy a meghallgatásról készült feljegyzést az elkövető megkapja, míg én nem rendelkezem információval arról, hogyan viszonyul a bűncselekményhez, megbánta-e a tettét, és milyen mentális állapotban van."

Egy január 23-án kelt levélben Tuzson Bencének, az igazságügyi miniszternek, részletesen kifejtette, hogy miért lehet veszélyes a feltételes szabadságra bocsátás folyamata. Emlékeztette a minisztert egy évvel korábbi találkozójukra, amely eddig sajnos nem hozott érdemi eredményt. A levélben hangsúlyozta, hogy ha a sértetti nyilatkozatot átadják az elítéltnek a feltételes szabadlábra helyezés vizsgálatakor, az megerősítheti az elítélt sérelmeit, és újabb indokot adhat számára a revansra a szabadulás után. A levélben továbbá rámutatott arra, hogy a feltételesen szabadlábra helyezett elítéltek gyakran visszaesnek, és sok esetben éppen ugyanazzal az áldozattal szemben követnek el újabb bűncselekményeket, akár a legsúlyosabbakat is. Az elkövetők gyakran ápolják a sérelmeiket az áldozatukkal szemben, és úgy tekintenek rájuk, mint akik felelősek a börtönbe kerülésükért. Ez a sérelmi érzület különösen erős lehet azoknál, akik nem ismerték el tettüket, ahogy az ő támadója sem tette. Végül kérte a minisztert, hogy legyen hatósági felügyelet a súlyos, élet- és testi épség elleni bűncselekmények, valamint a kapcsolati erőszak elkövetői számára, és hogy igazolják, hogy a szabadlábra helyezettek már nem jelentenek veszélyt sem a társadalomra, sem korábbi áldozataikra.

Eddig még nem kaptunk választ az igazságügyi minisztertől.

Az aHang azonnal tiltakozást kezdeményezett a lúgos orvos feltételes szabadságra kerülése miatt, fél nap alatt 17 ezernél is több ember csatlakozott a Fővárosi Törvényszéknek címzett petícióhoz, amelyben azt kérik, ne kerüljön feltételes szabadságra a lúgos orvos.

Renner Erika ezzel kapcsolatosan lapunknak így nyilatkozott: "A szabadon bocsátás híre elsőként megviselt, de a rengeteg támogatásnak köszönhetően újra erőre kaptam. Boldogsággal tölt el, hogy a közvélemény mellettem áll. A törvényhozók azonban csupán üres frázisokat ismételgetnek" - tette hozzá.

Mint ismert, 2013 márciusában Renner Erikát Bene Krisztián elkábította, megkötözte, és maró lúggal leöntötte. Tettét soha nem ismerte be, megbánást sem tanúsít. Hosszú éveken át húzódó eljárás után 2018-ban végül jogerősen 11 év börtönbüntetésre ítélték, és örökre eltiltották az orvosi hivatás gyakorlásától.

Related posts