Regős Gábor: Az áprilisi munkaerőpiaci adatok váratlan fordulatot hoztak.

A Központi Statisztikai Hivatal közlése szerint az előző havihoz és az egy évvel korábbihoz képest is 34-35 ezer fővel csökkent a foglalkoztatottak száma Magyarországon. Arról, hogy milyen folyamatok állnak a háttérben, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza beszélt az InfoRádióban.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint 2025 áprilisában a 15-74 éves korosztály foglalkoztatottjainak átlagos létszáma elérte a 4 millió 666 ezer főt. Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza kiemelte, hogy ez a szám viszonylag magas foglalkoztatottsági szintet jelez, ugyanakkor egy 34-35 ezer fős csökkenést is magában foglal, ami havi szinten meglepő eltérésnek számít a munkaerőpiaci trendek között. Emlékeztetett arra, hogy az előző hónapban egy jelentős, körülbelül 20 ezer fős emelkedés volt tapasztalható, így a legfrissebb KSH-adat értelmezése nehézkes, hiszen a munkaerőpiac dinamikájában nem jellemző az ilyen mértékű ingadozás egyik hónapról a másikra.
Regős Gábor véleménye szerint bár felmerülhet az a kérdés, hogy a külső kereslet csökkenése okozza a feldolgozóipar nehézségeit, és hogy az akkumulátorgyártás sem éppen fényes időszakát éli, emiatt elbocsátásokra lehet számítani. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy e két szektor már jó ideje gyengélkedik, így nem világos, miért éppen most következnének be ezek a leépítések.
A feldolgozóipar már eddig is rendelkezett a lehetőséggel, hogy jelentős számú dolgozót elbocsásson, hiszen a rendelésállomány – különösen a járművek terén – nem mutatott kiemelkedő növekedést. Ugyanakkor a legfrissebb márciusi ipari statisztikák szerint a járműgyártás meglepően jól teljesített, így ebből kiindulva nem igazán indokolt a nagyobb léptékű elbocsátás. Persze, a jelenlegi adatok már áprilisiak, de ha márciusban pozitív irányú változás tapasztalható, akkor valószínűtlen, hogy áprilisban kezdenének el tömeges elbocsátásokra. Ezt fogalmazta meg a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza.
A figyelemfelhívás arra irányul, hogy a KSH a foglalkoztatottakra vonatkozó adatokat nem közvetlenül a vállalatoktól, illetve a NAV-tól szerzi be, hanem mintavételes módszerrel. Ez azt jelenti, hogy a statisztikai hivatal embereket kérdez meg arról, dolgoztak-e az előző hónapokban. Érdemes megemlíteni egy másik, kevesebb figyelmet kapó kimutatást is: az alkalmazotti statisztikát. Ez a bérstatisztikával párhuzamosan készül, és azt mutatja meg, hány ember volt bejelentve, vagyis hány személy után érkezett szja-bevallás a NAV-hoz. Jelenleg még nincsenek áprilisi adatok, de Regős Gábor szerint, ha ezek megérkeznek, jelentősen hozzájárulhatnak a helyzet tisztázásához. Ráadásul ez a kimutatás ágazatonkénti bontásban is tartalmaz információkat.
Március hónapjában a foglalkoztatottak száma elérte a 3 millió 850 ezer főt, ami éves szinten körülbelül 24 ezer fős növekedést jelez. Ugyanakkor érdemes óvatosan bánni ezzel az adatokkal, mivel márciusban a munkaerőpiac statisztikái nem jeleztek komolyabb problémákat. Ezért fontos megvárni a következő hónapok alakulását, hogy pontosabb képet kapjunk a foglalkoztatottság trendjeiről.