Az Apple talán elkerülheti a régóta várt válságot Trump legújabb bejelentésének következtében.

Az Apple jelentős diadalt ünnepelhet, miután Donald Trump döntése értelmében a vállalat kulcsfontosságú termékei mentesültek a Kínából érkező importokra kivetett 125%-os vámtól. Ez a lépés átmeneti megoldást jelentett a cég számára, segítve őt a világjárvány óta tapasztalt rekord nagyságú válság áthidalásában - számolt be róla a Bloomberg.
Donald Trump 125%-os vámjai a Kínában gyártott termékekre az Apple ellátási láncát olyan súlyosan fenyegették, mint öt évvel ezelőtt a Covid-járvány okozta fennakadások. Pénteken este azonban az amerikai elnök jelentős engedményt tett a vállalatnak, mentesítve számos népszerű fogyasztói elektronikai terméket a vámok alól. Ezek közé tartoznak az iPhone-ok, iPad-ek, Mac-ek, Apple Watch-ok és AirTag-ek.
További kedvezményként az Apple számára eltörölték a más országokból behozott termékekre kivetett 10%-os vámot, így ezek a termékek mostantól vámmentesen érhetők el.
Bár a félvezetőket érintő termékekre még mindig érvényes lehet egy új, alacsonyabb ágazati vám, és a Kínára kivetett 20%-os vám továbbra is hatályban van, a helyzet változása egyértelmű előrelépést jelent az Apple és a fogyasztói elektronikai ipar számára. Ez különösen fontos, mivel a szektor még mindig jelentős mértékben függ az ázsiai ország gyártási kapacitásaitól.
Ez egy komoly megkönnyebbülést jelent az Apple számára.
"Amit Daryanani, az Evercore ISI elemzője, szombati megjegyzésében hangsúlyozta: 'A vámok komoly költséginflációt idézhettek volna elő.' Az elemző prognózisa szerint a részvények értéke hétfőn emelkedni fog, miután a hónap során 11%-os visszaesést könyvelhettek el."
A legújbb mentesség bejelentése előtt az iPhone gyártójának volt egy terve: ellátási láncának átalakításával
több, az Egyesült Államokba szánt iPhone-t gyártott volna Indiában, amelyekre jóval alacsonyabb vámok vonatkoztak volna.
Az Apple vezetői úgy vélik, hogy a kínai vámok elkerülésére és a drasztikus áremelések megelőzésére egy ideiglenes megoldásként szolgálhatott volna ez a lépés. Figyelembe véve, hogy az indiai iPhone-gyárak évente több mint 30 millió készülék előállítására képesek, az itt gyártott termékek jelentős mértékben hozzájárulhattak volna az amerikai piaci igények kielégítéséhez. Jelenlegi adatok szerint az Apple évente körülbelül 220-230 millió iPhone-t értékesít, amelyből körülbelül egyharmad az Egyesült Államokba irányul.
Egy ilyen váltás lebonyolítása nem lett volna problémamentes, hiszen a vállalat már a közelgő iPhone 17 gyártására összpontosít, amelynek előállítását várhatóan Kínában kezdik meg. Csak néhány hónap állt volna a cég rendelkezésére a gyártás helyszínének megváltoztatására, és valószínű, hogy ez áremelkedéshez vezetett volna, amelynek veszélye még most is fennáll.
A vámokat övező biztonytalanság természetesen még nem múlt el, és Kína reakciói is aggasztják a vállalatok. Az Apple bevételének mintegy 17%-a származik a távol-keleti országból, és az amerikai cégek közül egyedülálló módon több tucat üzletet működtet Kínában.
Az iPhone az Apple legnagyobb bevételi forrása, és a készüleékek mintegy 87%-át Kínában gyártják a Morgan Stanley adatai alapján. Az iPad-ek mintegy négyötödét szintén az országban állítják elő, a Mac-ek 60%-ával együtt.
Összességében ezek a termékek felelősek az Apple éves bevételének mintegy 75%-áért.
A vállalat gyártási folyamatai már szinte teljes mértékben Vietnámra összpontosulnak, ahol a legtöbb Apple Watch és AirPods készül. Ezen kívül néhány iPad és Mac is itt készül, miközben a Mac gyártásának bővítése Malajziában és Thaiföldön is folyamatban van. Érdekes módon az iPad eladások körülbelül 38%-át az Egyesült Államokban valósítja meg a cég, míg a Morgan Stanley elemzése szerint a Mac, Apple Watch és AirPods bevételeinek közel felét szintén az amerikai piacon szerzi. Az összes bevételének körülbelül 60%-a azonban az Egyesült Államokon kívüli országokból származik.
Hasonlóan az Apple-hez, más cégek is jelezték a Trump-adminisztrációnak, hogy bár készséggel növelnék amerikai befektetéseiket, a végső összeszerelés amerikai területre helyezésének előnyei korlátozottak. Ehelyett arra hívták fel a figyelmet, hogy az Egyesült Államoknak inkább a magasabb hozzáadott értékű munkahelyek visszaállításába és a félvezetők gyártásának fejlesztésébe kellene több erőforrást invesztálnia.