"Reformok hiányában a PNRR milliárdjai nem fognak megérkezni."


Vészesen fogy az idő, s egyelőre csak a rendelkezésre álló pénz töredékét használtuk fel.

Cristian Popa, a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsának tagja rámutatott, hogy Románia jelentős hátrányban van az országos helyreállítási terv végrehajtásában.

A PNRR a legambiciózusabb reform- és beruházási terv, amely valaha Románia rendelkezésére állt. A 28,5 milliárd eurós keret figyelembevételével a PNRR célja, hogy felgyorsítsa az infrastruktúra korszerűsítését, elősegítse a közigazgatás digitalizációját, valamint támogassa a legfontosabb ágazatok, például az egészségügy és az oktatás uniós finanszírozásból történő fejlesztését – hangsúlyozza a szakember a LinkedIn-en megosztott cikkében.

Sajnos, óriási lemaradásban vagyunk a terv gyakorlatba ültetésével. 2024 szeptemberének végéig mindössze 9,4 milliárd eurót kaptunk meg, s ez az összeg azóta minimális mértékben nőtt. Még nagyobb probléma, hogy a keretösszegből csak 4,1 milliárd eurót költöttünk el.

Ahhoz, hogy a teljes összeget megkapja, Romániának 518 vállalást, úgynevezett mérföldkövet és célkitűzést kell teljesítenie, azonban még csak 448-at sikerült, vagyis 14 százalékon állunk.

"Ez azt jelenti, hogy a lehívás és a gyakorlatba ültetés üteme rendkívül lassú. Reformok nélkül nem fognak érkezni a milliárdok" - szögezi le Cristian Popa.

A BNR igazgatótanácsának tagja kiemeli, hogy a PNRR nem csupán egy egyszerű finanszírozási forrás, hanem kulcsszerepet játszik az ország strukturális modernizációjában. "Rendkívül nehezen képzelhető el olyan lehetőség, amikor valaki 28,5 milliárd eurót ajánl fel fejlesztési célokra, és mindössze annyit kér cserébe, ami valójában elengedhetetlen: reformok végrehajtását, pénzügyi fegyelmet, valamint a hatékony befektetéseket."

A helyzet sajnos az, hogy nem csupán rendkívül kevés ígéretet sikerült megvalósítanunk, de ami még aggasztóbb, van olyan is, amit visszavontunk. Bár korábban elköteleződtünk a különnyugdíjak rendszerének átalakítása mellett, tavaly ősszel a parlament módosította a katonai nyugdíjak emelésére vonatkozó szabályokat, ezzel lényegében semmissé téve a reformtörekvéseinket. Ennek következményeként az Európai Bizottság felfüggesztette a PNRR keretében esedékes kifizetéseket, és jelenleg nem világos, mikor és hogyan sikerül megoldani ezt a patthelyzetet.

Related posts