Putyin hivatalának repülőgépei révén ukrán gyermekeket szállítottak Oroszország területére.


A Yale által végzett kutatás rámutat, hogy az elhurcolt gyermekeket orosz családoknál és intézményekben helyezték el.

A Reuters szerint a Yale kutatói által készített jelentés alapján Oroszország elnöki repülőgépeket és pénzügyi forrásokat használt fel arra, hogy gyerekeket szállítson el a kelet-ukrajnai megszállt régiókból, majd őket orosz családokhoz helyezzék el.

Az Egyesült Államok külügyminisztériuma által támogatott kutatás kedden került nyilvánosságra, és 314 ukrán gyermeket azonosított, akiket az ukrajnai háború kezdeti szakaszában Oroszországba szállítottak. A jelentés arra is rámutat, hogy az ukrán gyerekek kitoloncolása egy szisztematikus, a Kreml által irányított oroszosítási program részeként zajlik, ahol a deportált gyerekek orosz hazafias propaganda célpontjává váltak.

A jelentés alapján 2022 májusa és októbere között az orosz légierő, valamint a Putyin elnök hivatalának közvetlen felügyelete alatt álló repülőgépek több gyerekcsoportot szállítottak Ukrajnából Oroszország területére. Az összesen 314 ukrán gyermek közül több mint kétszázat közvetlenül orosz állampolgárokhoz helyeztek el, míg a fennmaradó gyerekek intézményekbe kerültek.

Az ukrán hatóságok legfrissebb adatai szerint több mint 19 ezer ukrán gyermeket sikerült azonosítani, akiket az Oroszország általi invázió kezdete, 2022 februárja óta jogtalanul deportáltak. A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) tavaly márciusban elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin ellen, a háborús bűnökkel kapcsolatos vádak miatt, amelyek Ukrajnában történtek. Az ICC megállapította, hogy Putyin felelősséggel tartozik a gyermekek illegális Oroszországba történő deportálásáért. Ezen vádak között szerepel Marija Lvova-Belova, Oroszország gyermekjogi biztosának neve is, akit szintén felelőssé tesznek a történtekért.

Az amerikai Yale Egyetem tavalyi felmérése szerint Oroszország-szerte több mint 40 tábor működik, és ezekben az invázió első évében több mint hatezer gyereket próbáltak meg átnevelni. A legtöbb ilyen központ a 2014-ben Oroszországhoz csatolt Krímben található, ahol a szovjet idők híres úttörőtáborában, Artyekben is igyekeztek átmosni a szüleik akarata ellenére "nyaralni" vitt ukrán gyerekek agyát.

Related posts