Pozsony és Budapest nem fognak úgy mozogni, ahogy Kijev dirigál, hiszen a világpolitikai realitások gyökeresen átalakultak Donald Trump hivatalba lépésével.


Robert Fico kedden Pozsonyban fogadta Orbán Viktor magyar miniszterelnököt.

A karácsony előtti időszakban váratlanul Moszkvába utazott a szlovák miniszterelnök, hogy tárgyaljon Vlagyimir Putyinnal. Míg hétfőn Ankarában Recep Tayyip Erdogan török elnökkel egyeztetett, biztosítékot kapott arra, hogy Szlovákia továbbra is hozzáférhet az orosz gázhoz a Török Áramlaton keresztül. Magyarország kulcsszereplő marad a szlovák energiaellátásban, hiszen eddig a Barátság vezetéken, most pedig a Török Áramlat révén juthat el az orosz gáz Szlovákiába, mindkét esetben Magyarország területén keresztül.

Fico diplomáciai offenzívája azután indult be, hogy Kijev tavaly bejelentette, hogy nem hosszabbítja meg az év végén lejáró tranzitszerződést. Ennek következtében Szlovákia elveszíti az orosz gázhoz való hozzáférést a Barátság vezetéken keresztül. A szlovák ellenzék véleménye szerint ez a fejlemény már régóta várható volt, és a kormány korábban kellett volna lépéseket tennie az ország energiaellátásának diverzifikálása érdekében. Ezzel szemben Fico az ukrán bejelentés óta egyre élesebb kritikákat fogalmaz meg Ukrajna és az Európai Unió irányába.

Orbán Viktor pozsonyi látogatását a szlovák kormány vezetője a múlt hétvégén jelentette be. A tegnapi megbeszélés után tartott közös sajtótájékoztatón Fico a két ország közötti baráti kapcsolatot emelte ki, és a találkozót Orbán Viktorral spontán és barátságos légkörűnek minősítette. A szlovákiai Paraméter és Ma7 portál szerint Fico azt mondta: "A barátság nagy előnye, hogy nem szükséges a találkozók alapos előkészítése." Hozzátette, hogy ez a megközelítés lehetővé teszi számukra, hogy gyorsan reagáljanak a világban történő eseményekre.

A gyors közös reagálás elsősorban Ukrajna és "Brüsszel" ostorozásából állt, illetve Donald Trump amerikai elnök beiktatásának az ünnepléséből állt. Orbán Viktor a sajtótájékoztatón elmondta, hasonló munkalátogatásokra a jövőben is szükség lesz, tekintve a világban zajló folyamatokat. Fico meg is hívta Szlovákiába magyar kollégáját március 19-re, a magyar-szlovák alapszerződés aláírásának 30. évfordulójára.

Orbán és Fico egyaránt világossá tették, hogy országuk nem tervezi a NATO-ból vagy az EU-ból való kilépést. Ugyanakkor Ukrajna csatlakozását nem tartják helyénvalónak. Orbán Kijev döntését az orosz gáztranzit leállításáról teljesen elfogadhatatlannak minősítette, hangsúlyozva, hogy "Pozsony és Budapest nem fognak úgy táncolni, ahogyan Kijev fütyül, hiszen Donald Trump beiktatásával új irányt vettek a világpolitikai realitások."

Orbán Viktor gyorsan reagált Robert Fico hívására, miután az ukrán gáztranzit leállítása felvetette a szükségességét a válaszlépéseknek. A magyar miniszterelnök hangsúlyozta, hogy együttműködésre van szükség az ilyen kihívások kezelésében, és elmondta, hogy Magyarország készen áll arra, hogy támogassa a szomszédos országokat a helyzet kezelésében.

A magyar miniszterelnök hangsúlyozta, hogy korábban kabinetjét és saját magát különutas politikai szereplőként emlegették, sőt, azt is állították, hogy elszigetelődtek a nemzetközi színtéren. "Mára azonban világossá vált - a magyar kormány politikája lett a domináló irányvonal" - tette hozzá. Kiemelte, hogy miközben a globális politikai táj folyamatosan változik, Brüsszel továbbra is háborúpárti álláspontot képvisel, és Kijevben sem érzékelik a világpolitikai átalakulásokat.

A pozsonyi Új Szó értesülése szerint a vizit során a határvonalak Robert Fico és "kedves barátja" Orbán Viktor között szinte teljesen eltűntek, ami rámutat a szlovák miniszterelnök külpolitikai irányvonalának egyértelmű változására.

Épp ezt a radikális változást kifogásolja a szlovák ellenzék, amely Fico moszkvai útja miatt bizalmatlansági indítványt nyújtott be. A szlovák parlament tegnap tárgyalta a beadványt, a szavazásra lapzártánk után került sor, de előzetes nyilatkozatok szerint a Fico-kabinet túléli azt. A hárompárti koalíció azonban egyre jobban recseg-ropog. Peter Pellegrini államfő pártja, a Hlas tegnap is határozottan kiállt az EU- és NATO-tagság mellett, felelőtlenségnek nevezve a kilépés gondolatának meglebegtetését is.

Putyin bizalmasa nem csupán üres szavakat pazarolt, hanem komoly üzenetet közvetített.

A ritkán megszólaló Nyikolaj Patrusev, Vlagyimir Putyin elnök bizalmasa és tanácsadója, a múlt héten a Komszomolszkaja Pravdának adott interjújában súlyos kérdéseket érintett. Kijelentette, hogy Putyin elnöknek és Donald Trumpnak, az Egyesült Államok vezetőjének Európa figyelmen kívül hagyásával kellene egyezségre jutniuk az ukrajnai konfliktus ügyében. "Nincs értelme se Londonnal, se Brüsszellel tárgyalni. Az Európai Unió vezetése már régóta elveszítette azt a jogot, hogy olyan tagállamok, mint Magyarország, Szlovákia, Ausztria, Románia és más európai országok nevében beszéljen, amelyek érdekeltek Európa stabilitásában és kiegyensúlyozott álláspontot képviselnek Oroszországgal kapcsolatban" – tette hozzá Patrusev.

A román külügyminisztérium azonnal reagált az orosz diverzióra, hiszen Patrusev több mint egyszerű tanácsadó, az orosz nemzetbiztonsági tanács illetve a titkosszolgálatok volt vezetőjeként az orosz politika fajsúlyos szereplője, az elnök szócsöve. A Népszava megkereste a magyar külügyminisztériumot, mi Budapest válasza arra a felvetésre, hogy az EU-nak nincs joga hazánk nevében beszélni, választ mindmáig nem kaptunk.

Patrusev szavai nem csupán légből kapott spekulációk, hiszen a szlovák parlament alelnöke, Tibor Gašpar, aki a múlt héten Moszkvában tárgyalt, péntek esti interjújában a szlovák közszolgálati televízióban felvetette, hogy Szlovákia a jövőben akár el is hagyhatja az Európai Uniót vagy a NATO-t. A tegnapi pozsonyi sajtótájékoztatón mind a magyar, mind a szlovák miniszterelnök hangsúlyozták, hogy nem tervezik országaik kilépését a két szövetségből. Ugyanakkor Fico szombaton gyorsan kiállt párttársa mellett, akinek a kijelentéseit nemcsak az ellenzéki pártok, hanem a koalíciós Hlas párt és Peter Pellegrini államfő is éles kritikával illette. Fico szombat esti videóüzenetében arra figyelmeztetett, hogy "ahogyan a Varsói Szerződés egy év alatt összeomlott, úgy a globális események hatására az EU és a NATO is a történelem süllyesztőjébe kerülhet."

Related posts