A Pew Research legfrissebb felmérése szerint a magyar lakosság körében Oroszország számít a legjelentősebb fenyegetésnek, azonban Ukrajna is egyre közelebb kerül ehhez a megítéléshez.

A legfrissebb Pew Research Kutatóközpont által végzett felmérés szerint a magyar lakosság körében Ukrajna már-már ugyanakkora fenyegetésként van jelen, mint Oroszország. Különösen érdekes, hogy a kormánypárti szavazók körében ez az arány még inkább kiugróan magas. A kutatás 25 ország polgárainak véleményét elemezte, feltérképezve, hogy kiket tekintenek szövetségesnek és kiket fenyegetésnek az egyes nemzetek.
A kutatás eredményei azt mutatják, hogy Magyarországon a válaszadók jelentős része egyformán említi az Egyesült Államokat és az Európai Uniót, mint legfontosabb szövetségeseit. Ez a tendencia különösen figyelemre méltó, mivel hazánk e tekintetben eltér a többi európai országtól, ahol a válaszadók többsége inkább csak az EU-t vagy más partnereket emel ki. Magyarország tehát egyedi helyzetet képvisel, hiszen itt a legmagasabb arányban nevezik meg az EU-t az Egyesült Államok mellett, mint a legfontosabb nemzetközi szövetséget.
A tíz vizsgált európai ország közül nyolcban, köztük Magyarországon is, Oroszországot emelik ki a leggyakoribb fenyegetésként. Érdekes módon azonban az olaszok és a magyarok a legkevésbé érzik ezt a fenyegetést.
A legfrissebb kutatások alapján Magyarországon Ukrajna a második leggyakoribb fenyegetésként merül fel, a válaszadók 27 százaléka említette.
A lengyel helyzet is hasonló képet mutat: Ukrajna itt is a második helyet foglalja el, a válaszadók 6 százaléka említette. A kutatók rámutattak, hogy ez részben annak tudható be, hogy mindkét ország szomszédságban található Ukrajnával. A Pew Research által végzett felmérés szerint a magyar lakosság körülbelül háromnegyede nem bízó a Volodimir Zelenszkij által hozott döntések helyességében, míg Lengyelországban az ukrán elnök megítélése vegyesebb képet mutat.
A kutatás megállapítása szerint "több európai országban a jobboldali populista pártok támogatóinak körében alacsonyabb a valószínűsége annak, hogy Oroszországot a legnagyobb fenyegetésként értékeljék". Példaként említik a Fideszt, ahol a válaszadók mindössze 11%-a tartja Oroszországot fenyegetésnek, míg 52% ezt nem így látja. Hasonló tendenciákat mutat az Alternatíva Németországért (AfD) esetében is, ahol 31% gondolja fenyegetőnek Oroszországot, szemben 67%-kal, akik nem tartják annak. A holland Szabadságpárt támogatói között pedig 49% véli úgy, hogy Oroszország fenyegetés, míg 60% ennek ellenkezőjét állítja. A kutatás arra is rámutatott, hogy ezekben a politikai csoportokban csupán néhányan tekintenek Oroszországra mint szövetségesre.
Felhívták a figyelmet arra is, hogy a Fidesz hívei különösen magas arányban tartják Ukrajnát a Magyarországot fenyegető veszélyek között a legfontosabbnak, méghozzá 45 százalékos arányban. "Ráadásul négyszer nagyobb valószínűséggel említik Ukrajnát, mint Oroszországot" - áll a jelentésben.
A kutatás során vizsgált 24 nem amerikai ország felében a válaszadók továbbra is az Egyesült Államokat tekintik a legfontosabb szövetségesüknek. Három további országban pedig az USA holtversenyben osztozik az első helyen más nemzetekkel. Érdekesség, hogy az Egyesült Államokat fenyegető tényezőkként leggyakrabban a szomszédos államokat, Kanadát és Mexikót említették a válaszadók.