Oroszország késznek mutatkozik arra, hogy közvetítő szerepet vállaljon az Egyesült Államok és Irán közötti párbeszéd elősegítésében.


Szergej Lavrov, az orosz külügyminiszter, jelezte, hogy Oroszország kész közvetítő szerepet vállalni az Egyesült Államok és Irán közötti tárgyalások során. A két ország közötti feszültség a gyors ütemben fejlődő iráni atomprogram miatt fokozódott, ám most Oroszország felajánlotta segítségét a helyzet stabilizálásában. Az Egyesült Államok és Irán között már megkezdődtek a tárgyalások, amelyeket ománi közvetítéssel irányítanak, de a folyamat lassan halad a két ország közötti bonyolult történelmi kapcsolat és ideológiai különbségek miatt. Miközben Washington és Teherán az ománi külügyminiszter közreműködésével megalapozta a diskurzusokat, az Egyesült Államok légiereje továbbra is csapásokat mér a jemeni húszi szövetségesekre, ami tovább bonyolítja a helyzetet.

Moszkva és Teherán kapcsolata az orosz-ukrán háború kirobbanása után vált szorosabbá, mivel Oroszország drónokat szerzett be az iszlám köztársaságtól, ezáltal új dimenziót adva a két ország közötti együttműködésnek.

- hangsúlyozta a külügyminiszter. Korábban Lavrov arról is beszámolt, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök rendkívül elégedett volt az Iránnal folytatott tárgyalások eredményével. A miniszter egyúttal kiemelte, hogy a három nappal ezelőtt ratifikált stratégiai partnerségi szerződés megerősíti az együttműködés szilárd alapjait Moszkva és Teherán között. Április 17-én Putyin a Kremlben fogadta Irán külügyminiszterét, Abbász Aragcsit. A politikusok megvitatták az iráni-amerikai tárgyalások állását az iráni nukleáris program kapcsán, valamint a kétoldalú kapcsolatok fejlesztésének és a regionális együttműködés előmozdításának lehetőségeit.

Related posts