Orbán Viktor: Bulgária stratégiai jelentőségű Magyarország számára

Bulgária kulcsszerepet játszik Magyarország számára, különösen az ukrajnai konfliktus kezdete óta, mivel ez az egyetlen biztosított útvonal, amelyen a szükséges energiaforrások elérhetik Magyarországot - mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Szófiában, miután találkozott Rumen Radev bolgár elnökkel. A közös sajtótájékoztatón a bolgár elnök hangsúlyozta, hogy Szófia továbbra is megbízható partnerként fog működni Magyarország energiaszállításának biztosításában.
A magyar miniszterelnök hangsúlyozta, hogy tavaly 5,6 milliárd köbméter, míg az idei évben már 7 milliárd köbméter földgáz érkezett Bulgárián keresztül Magyarországra. Ezzel szemben a teljes hazai gázfogyasztás 9 milliárd köbméterre rúg.
Szintén nem megy Bulgária nélkül jelenleg az atomerőmű működéséhez szükséges fűtőanyag beszerzése sem - tette hozzá, kiemelve, hogy az atomerőmű is nélkülözhetetlen a magyar energiabiztonsághoz.
Rumen Radev ígéretet tett arra, hogy Szófia továbbra is megbízható partner marad ezen a területen, és gondoskodik a diverzifikáció és a szállítások biztonságáról.
Orbán Viktor kifejezte jókívánságait a bolgár elnöknek, Rumen Radevnek a schengeni övezeti csatlakozás teljes körű eléréséhez vezető fontos lépésekhez. Radev viszonozta a gesztust, és megköszönte a magyar elnökségnek, hogy hozzájárultak a csatlakozás megvalósításához, amelyet stratégiai sikernek ítélt.
A magyar miniszterelnök kiemelte, hogy a schengeni tagság nem csupán a szabad mozgás terén hoz jelentős változásokat, hanem Bulgária számára is új lehetőségeket nyit meg. Ezzel a lépéssel az ország végleg elhagyja a másodrendű státuszt, és mostantól olyan előnyöket élvezhet, mint a többi tagállam - tette hozzá.
Hozzátette, hogy a schengeni csatlakozás elérése különösen figyelemre méltó, hiszen az Európai Unióban jelentős ellenállásba ütköztek. Számos ország hosszú ideig megakadályozta Bulgária és Románia belépését, de most, 13 évnyi várakozás után, végre sikerült áttörni ezt a gátat.
Orbán Viktor elmondta, hogy a tárgyalások során felmerült Bulgária lehetséges csatlakozása a zöld energiafolyosó kezdeményezéshez, amelynek Magyarország volt az alapítója.
A szófiai találkozón mindkét vezető hangsúlyozta a két ország közötti együttműködés sikerességét. Orbán Viktor kiemelte, hogy Bulgáriában a politikai helyzet sokkal ingatagabb, mint Magyarországon, ugyanakkor Rumen Radev mindig is egy "stabil bázis" volt a kétoldalú kapcsolatokban. Radev folyamatosan támogatta Magyarországot, stabilizáló tényezőként lépett fel a politikai diskurzusban.
A miniszterelnök hangsúlyozta a hadiipari és védelmi együttműködés erősítésének fontosságát, aláhúzva, hogy ez a törekvés mindkét fél számára előnyös.
Kijelentette, hogy a két ország közötti együttműködés jelenleg rendkívül dinamikus, ezért a gazdasági kapcsolatok erősítése is fontos lépés. A kormány elkötelezett amellett, hogy minél több magyar befektetőt vonzzon Bulgáriába, és nyitott a bolgár üzletemberek számára is, hogy Magyarországon tevékenykedjenek. "Célunk, hogy részt vegyünk stratégiai fejlesztésekben. (...) Örömmel vennénk, ha a magyar vállalkozásokat Bulgária az energiaszektorban stratégiai partnerekként kezelné" - hangsúlyozta.
Rumen Radev hangsúlyozta, hogy a két ország közötti kapcsolatok fejlődése a kölcsönös bizalom és barátság szilárd alapjaira épül. Emlékeztetett arra, hogy az elmúlt év során három alkalommal is ellátogatott Magyarországra. Kiemelte, hogy a közeljövőben fontos megállapodásokat fognak aláírni, amelyek az infrastrukturális összeköttetések, közlekedés, a bulgáriai kikötők kihasználása, valamint a védelmi ipar, a biztonságpolitika és a turizmus fejlesztésére vonatkoznak.
A bolgár elnök háláját fejezte ki a Magyarországon élő bolgár közösség iránti elkötelezettségért, valamint a bolgár kulturális és oktatási központ létrehozásához nyújtott kormányzati támogatásért.
Gratulált Orbán Viktornak "a geopolitikai folyamatok és kihívások józan megítéléséért" és "pozíciójának megvédelmezése érdekében tanúsított bátorságáért". Gratulált egyúttal a sikeres soros EU-elnökséghez.
Kiemelte, hogy közös megegyezésük szerint Európa számára a legfontosabb feladat jelenleg a béke újbóli megteremtése, amelyhez a diplomáciának kulcsszerepet kell játszania. Hangsúlyozta, hogy béke hiányában a biztonság és a fenntartható fejlődés fogalmának értelmezése elképzelhetetlen.