Nincs olyan kémiaverseny, ahol ne tűnnének fel Radnótis diákok a döntőben.


A Radnóti gimnázium diákjai több országos tanulmányi versenyen is kiemelkedő eredményeket értek el, és szinte minden alkalommal a dobogós helyezéseket hozták el. Különösen a kémiaversenyek terén figyelemre méltó az iskola dominanciája, amely folyamatosan megmutatkozik a versenyek során.

A Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium tanulói idén lenyűgöző teljesítménnyel hódították meg az országos kémiaversenyeket. Számos megmérettetésen dominálták a dobogós helyezéseket, mind egyéni, mind csapatversenyek során. Ráadásul nemzetközi szinten is büszkén képviselhetik Magyarországot, ezzel tovább öregbítve iskolájuk hírnevét.

Tizedikes korában három különböző kémiaversenyt hódított meg.

A legrangosabb középiskolai tanulmányi versenyt, az OKTV-t idén egy 10. évfolyamos radnótis diák, Elek János nyerte meg. De ő állt a dobogó legfelső fokán az Oláh György Országos kémiaversenyen is, illetve Király Emesével és Kiss Ákossal csapatban a Dürer versenyen is. Az ő teljesítménye azért is figyelemre méltó, mert kémiát 10. és 11. évfolyamon tanulnak a középiskolások, vagyis ő még tanulmányai közepénél jár hivatalosan. Ennek ellenére - miután osztályozó vizsgát tett a következő tanévnyi anyagból - maga mögé tudta utasítani az ország összes 11-12. évfolyamos kémia zsenijét.

A kémia OKTV-n az iskolából további három diák, Éliás Bálint, Sirkó Regő és Kiss Gréta, a 22., 23. és 24. helyeken végeztek, így mindannyian döntősök lettek. Az Oláh György versenyen is büszkélkedhettek tanáraik, hiszen Király Emese a 6., Tóth Máté a 7., míg Vigh István a 11. helyezést érte el. A Dürer csapatversenyen az iskola másik csapata, Török Tibor, Bálint Janka és Tornóczky Mór összesítésében éppen lemaradt a dobogóról, a győztes radnótis csapat mögött a negyedik helyen zárt. Ráadásul a gimnáziumot a közelgő Irinyi verseny döntőjében 9 diák fogja képviselni.

A közös felkészítés egy tudományos műhely keretein belül valósul meg.

A kiváló eredmények elérésének kihívásai különösen érezhetők ezen a területen, hiszen a kémia tagozatos diákok számára is rengeteg extra munkát igényel a felkészülés, míg a nem tagozatos tanulóknak csupán heti 1-2 órájuk van. Ezt a viszonylag szűkös időkeretet sürgősen ki kell egészíteni a versenyekhez szükséges tudással. Érdekes, hogy a versenydöntőseink között olyanok is találhatók, akik matematika-fizika vagy spanyol tagozatra járnak – árulta el Csúri Péter, aki Szívós Ádámmal és Kiss Lászlóval együtt egy tudományos műhelyként működve készítette fel a fiatalokat a megmérettetésekre. Elmondásuk szerint a gyakorlatok és kísérletek átvevése kulcsfontosságú volt, mivel az órákon nem mindig van elég idő ezek alapos feldolgozására. Ezért főként délutánonként tartottak közös tehetséggondozó foglalkozásokat, ahová az egész csoportot szívesen várták.

Related posts