Nincs eurónk, és ennek bizonyára meglesz a böjtje.

Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára az Indexnek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a környező országokban, ahol az euró nem elterjedt, az üzemanyagárakat devizakockázatok is befolyásolják. Korábban már érintettük ezt a témát. A hazai üzemanyagárak viszonylag kedvezően alakulnak a szomszédos országokhoz képest, de a forint árfolyamának ingadozása továbbra is kockázatot jelent. Emellett Donald Trump amerikai elnök politikai lépései is hozzájárulhatnak az árak további csökkenéséhez.
A héten üzemanyagár-csökkenést tapasztalhattunk, és ez szombaton is folytatódik. A benzin beszerzési ára bruttó 3 forinttal csökken, viszont a gázolaj nagykereskedelmi ára a hétvégén már nem változik. A holtankoljak.hu adatai szerint a beszerzési árak változásától függetlenül változtak a kutak árai, jellemzően extra csökkenéseket tapasztalhattunk.
Ennek következtében a február 14-i átlagárak a következőképpen változnak:
A benzin ára szombaton akár még tovább csökkenhet, Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára az Indexnek kiemelte, a mai számok továbbra is megerősítik, hogy a kormányzati elvárásoknak megfelelnek az üzemanyagárak. A kormány többször felszólította a piaci szereplőket, hogy az árakat tartsák versenyképesen a szomszédos országokhoz képest.
A múlt heti összefoglalónkban már említettük, hogy januárban Magyarországon a benzin ára 2,8 százalékkal, azaz 17 forinttal magasabb volt a régiós szinthez viszonyítva. Ezzel szemben a dízel üzemanyag átlagára hazánkban 22 forinttal, vagyis 3,5 százalékkal haladta meg a 631 forintos régiós átlagot. Érdekes módon, a szomszédos országokhoz képest mégis kedvezőbb árakat tapasztalhattak a magyar autósok. A Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatása szerint a kormány intézkedései révén sikerült csökkenteni a családok üzemanyagköltségeit.
Grád Ottó hangsúlyozta, hogy az utóbbi időszakban az olajárak széles spektrumon mozogtak, amit a politikai események befolyásoltak. Ez a jelenség különböző mértékben érvényesült a világ különböző tájain, és regionális eltérések is megfigyelhetők. Különösen érdekes, hogy ahol az orosz kőolaj csővezetékeken keresztül jut el, ott a beszerzési árak havi átlagok alapján alakulnak. Ezen a piacon az árfolyam ingadozása is eltérő, így Magyarország esetében ez már önálló árazási szempontokat jelent a szomszédos országokhoz képest.
Grád Ottó véleménye szerint a devizák esetében is érvényes az az összefüggés, amely a különböző üzemanyagok árainak alakulására vonatkozik. Az üzemanyag beszerzési ára világosan tükrözi, hogy az adott országban milyen deviza van forgalomban; például Magyarország esetében ez a helyi nemzeti devizát jelenti. A térségben számos olyan ország található, ahol az árak még nem euróban kerülnek meghatározásra. A helyi deviza árfolyama tehát jelentős mértékben befolyásolja a szomszédos államok üzemanyagárainak összehasonlítását. Ennek ellenére a statisztikák azt mutatják, hogy Magyarország üzemanyagárai a régióban a középmezőnyben helyezkednek el. Továbbá, az eltérő adómértékek különböző piacokon szintén formálják az árakat, ami további bonyolultságot ad a helyzethez.
Grád Ottó véleménye szerint a hazai üzemanyagárak a kormányzati elvárásoknak megfelelően alakulnak, még a jelenlegi nehéz piaci környezetben is. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy az árakat egy szenzitív piac mozgatja, így nehéz előre jelezni, milyen irányú változások várhatóak a közeljövőben. Korábban már részletesen bemutattunk hat olyan tényezőt, amelyek jelentős hatással voltak az árak alakulására az utóbbi időszakban:
Grád Ottó szerint nagyon úgy tűnik, a Brent olaj 75 dollár körülire szintre simulhat, ez hosszú távon mind az olajkitermelőknek, mind a fogyasztóknak elfogadható. "Ha nem történik extrém politikai változás, akkor ezen a szinten maradhatunk. Ebben az esetben, ha a forint utóbbi időben tapasztalt erősödése is fennmarad, akkor jelentősebb üzemanyagár-változás a következő időszakban nem lesz" - mondta az Indexnek a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára.
Csütörtökön arról számoltunk be, hogy a Trump és Putyin közötti telefonbeszélgetés hírére a dollár árfolyama csökkenni kezdett, míg a forint dinamikusan emelkedett: az euróval szemben négyhavi, a dollárral szemben pedig háromhavi csúcsra ugrott a hazai valuta értéke. Emellett kiderült, hogy az amerikai elnök szerint Szaúd-Arábia lehet az első helyszín, ahol Vlagyimir Putyin orosz elnökkel találkozik, és ahol a fókusz az orosz-ukrán konfliktus lezárására irányul. Az Egyesült Államok vezetője sürgeti a tűzszünetet, míg pénzügyminisztere írásos garanciák megteremtéséről tárgyalt Ukrajnában a korábbi támogatások visszaadásáról.
Grád Ottó véleménye szerint a közelgő tárgyalások kimenetele jelentős hatással lehet az üzemanyagárakra. "Ha a tárgyalások nem hoznak pozitív eredményt, és a háborús események felerősödnek, a piac azonnal reagálni fog" – nyilatkozta. Ennek ellenére optimista lehet a jövő, mivel a jelenlegi helyzet stabilabb üzemanyag- és pénzpiacot ígér. Érdemes figyelembe venni, hogy azokban az országokban, ahol az euró nem használatos, az üzemanyagárakat devizakockázat is befolyásolhatja, amire már korábban is felhívtuk a figyelmet.
A forint árfolyama nem csupán az euróval való összevetésben, hanem a környező országok és a régió egyéb valutáival, továbbá a dollárral szemben is jelentős tényező. Például, ha napvilágra kerül egy rossz hír Magyarország gazdaságával kapcsolatban, az könnyen a forint tartós gyengüléséhez vezethet. Ennek következményeként pedig az üzemanyag ára is emelkedni kezd, ami szélesebb körű hatásokat generálhat a gazdaságban.
A januári statisztikák világosan tükrözik a helyzetet: az EU által közzétett Weekly Oil Bulletin adatai szerint Magyarországon a 95-ös oktánszámú motorbenzin átlagára 635 forintra rúgott. Ez a szám mindössze 3 forinttal, tehát 0,5 százalékkal marad el a szomszédos országokban tapasztalt 638 forintos átlagártól. A régiós átlag, amely januárban 618 forint volt, szintén érdekes összehasonlítást nyújt, hiszen a magyar ár 2,8 százalékkal, azaz 17 forinttal magasabb ennél. Érdemes megjegyezni, hogy a 95-ös benzin ára az előző hónaphoz képest 18 forinttal emelkedett Magyarországon. Ezzel együtt a szomszédos és a régiós országokban is emelkedés volt tapasztalható, 21, illetve 18 forintos növekedéssel.
A dízel üzemanyag havi átlagára januárban Magyarországon 653 forint volt, ami 2 forinttal, 0,3 százalékkal alacsonyabb a szomszédos országok 655 forintos átlagértékénél. A 631 forintos régiós átlagárat 22 forinttal, 3,5 százalékkal meghaladta a dízel üzemanyag átlagára hazánkban. Az előző havi adathoz képest 20 forinttal emelkedett a gázolaj magyarországi havi átlagára. A szomszédos és a régiós országokban megfigyelt átlag egyaránt 19 forinttal növekedett a decemberi adathoz képest.