Németország egy lenyűgöző méretű fejlesztési csomaggal hirdette meg, hogy a jövő globális struktúrájában is jelentős szereplőként kell számolni vele.

Miközben Donald Trump megnyilatkozásai folyamatosan új irányba terelik a nemzetközi politikai tájat, Németország egy hatalmas fejlesztési csomaggal küldi el üzenetét: a változó világrendben is fontos szereplő marad.
A kancellári poszt várományosa, a konzervatív Kereszténydemokrata Pártot (CDU) vezető Friedrich Merz várható koalíciós partnereivel, a Szociáldemokrata Párt (SPD) elnökeivel, Lars Klingbeillel és Saskia Eskennel közösen kedden jelentette be, hogy növelik az ország katonai kiadásait és létrehoznak egy 500 milliárd eurós, 10 évre szóló infrastruktúra-fejlesztési alapot. A pártok múlt pénteken kezdődött koalíciós tárgyalásuk keretében állapodtak meg a lépésekről.
A megnövelt katonai költségvetés finanszírozása az adósságfék szabályainak feloldásával valósul meg. Ez azt jelenti, hogy a német bruttó hazai termék 1 százalékát meghaladó védelmi kiadásokat kivonnak az adósságfék alól. Azonban a CDU-nak és az SPD-nek a parlamentben nincs elegendő képviselője ahhoz, hogy ezt a lépést egyedül végrehajtsa, így a zöldpárt támogatására is szükségük lesz.
A bejelentés azért is jelentős, mert Merz a választási kampányban még egyáltalán nem lelkesedett az adósságfék feloldásáért. Amikor Olaf Scholz szociáldemokrata kancellár azt mondta a tévévitájukban, hogy a hadsereg fejlesztése miatt elkerülhetetlen az adósságfék reformja, Merz azt felelte, meg lehet fontolni a lépést, de semmiképpen sem a kormányzás kezdetén.
Merz egyes párttársai pedig még szigorúbbak voltak. A CDU költségvetési munkacsoportját vezető Christian Haase például azt mondta, még az adósságfék feloldásával kapcsolatos vitát is el kell kerülni.
Merz azonban felismerte, hogy mindenképpen reagálnia kell a megváltozott nemzetközi politikai helyzetre. A csomag bejelentésekor már arról beszélt, hogy a növekvő fenyegetettség miatt nagyon gyors erőfeszítéseket kell tenni. Ezért Németország védelmére a jövőben a "whatever it takes" elvet alkalmazzák, vagyis minden szükséges erőforrást biztosítanak.
A konzervatív politikai irányvonal megújulását Markus Söder, a CDU bajor testvérpártjának vezetője is világosan kifejezte. Bajorország miniszterelnöke a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy a nemrégiben bejelentett intézkedéscsomag üzenetet küld Németország barátainak és ellenfeleinek egyaránt.
A bejelentés hatására a piacok kedvezően reagáltak. Az euró a dollárral szemben háromhavi csúcsra emelkedett, míg az európai hadiipari vállalatok részvényei látványos növekedésnek indultak. A gazdasági elemzők is pozitívan ítélték meg a bejelentést, sokan kiemelték, hogy Németország sikeresen szembenézett a történelmi kihívásokkal, és a várhatóan új kormány már a hivatalba lépése előtt jelentős eredményt könyvelhetett el.