A Brexit óta még sosem tapasztaltunk ilyet.


Keir Starmer, a brit miniszterelnök, hétfőn felhívást intézett az Európai Unió tagállamaihoz, kérve őket, hogy sürgősen engedélyezzék a brit utazók számára az elektronikus beléptető kapuk használatát a határokon.

Hétfőn Londonban, Sir Keir Starmer és az Európai Unió vezetőinek részvételével történelmi jelentőségű kétoldalú csúcsértekezlet zajlott, amely az Egyesült Királyság EU-tagságának öt évvel ezelőtti megszűnése óta az első ilyen jellegű találkozó volt. A rendezvény keretében több fontos megállapodást kötöttek, többek között arról is, hogy...

az uniós országokba látogató brit állampolgárok használhatják az e-kapukat, vagyis az elektronikus beléptető rendszereket.

A Downing Street által közzétett információk szerint a kezdeményezés célja, hogy a brit utazók mentesüljenek a "várakozások rémálmától" a határellenőrzési helyszíneken.

A csúcstalálkozó utáni sajtóértekezletén Keir Starmer hangsúlyozta, hogy a hétfőn megkötött megállapodás alapján a brit utazók mostantól használhatják az EU-tagállamok határátkelőin az elektronikus kapukat.

A brit miniszterelnök is kifejtette, hogy ez a megállapodás megszünteti az útlevélellenőrző pultok előtt kialakuló hosszú várakozási sorokat.

Starmer hangsúlyozta, hogy sürgősen fel kell hívni az összes EU-tagország figyelmét az e-kapuk használatával kapcsolatos megállapodás mielőbbi gyakorlati megvalósításának elősegítésére.

A brit és az uniós fiatalok mozgási szabadságának kölcsönös biztosításáról szólva a munkáspárti brit miniszterelnök megismételte a hivatala által nem sokkal korábban ismertetett állásfoglalást, amely szerint ennek elérése érdekében a csúcstalálkozón egyelőre az együttműködés folytatásáról született megállapodás.

Keir Starmer hangsúlyozta: a kezdeményezés alapján a fiatalok szabadon utazhatnak és vállalhatnak munkát Európában és Nagy-Britanniában, de a brit kormány e program végrehajtása során "megfelelő létszám- és időtartambeli korlátozásokat, valamint vízumelőírásokat" kíván érvényesíteni.

A brit kormányfő nem részletezte, hogy a programban résztvevő európai uniós fiataloknak milyen vízumra lesz szükségük.

A kérdés jelenleg vitatott terület London és az EU között, mivel az Európai Bizottság többször is hangsúlyozta, hogy a brit munkáspárti kormány által kitűzött érdemi közeledés egyik alapvető aspektusa lenne a 18-30 év közötti uniós és brit állampolgárok számára biztosított akadálymentes utazási, letelepedési, tanulmányi és munkavállalási lehetőségek megteremtése.

Az Európai Unió polgárai számára április 2. óta kötelező, hogy elektronikus beutazási engedéllyel (Electronic Travel Authorisation, ETA) rendelkezzenek, mielőtt belépnének Nagy-Britanniába. Az ETA érvényességi időtartama két év, vagy ameddig a kérelmező útlevele érvényes, attól függően, hogy melyik következik be előbb. Ezen engedéllyel korlátlan számú beutazás lehetséges az Egyesült Királyság területére, azonban a tartózkodás időtartama legfeljebb hat hónapra korlátozódik, és fontos megjegyezni, hogy munkavégzésre nem jogosít fel.

Related posts