Nagyon érződik a csapadék hiánya, ami megnehezíti a talajok regenerálódását.


A talajok téli feltöltődése nem halad megfelelően, mivel a telítettséghez szükséges 30-70 milliméter csapadék sok helyen hiányzik az egy méter vastag felső rétegből. A HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzése szerint a következő napokban sem várható jelentős eső vagy hó.

A hírek szerint a mezőgazdaság számára kedvező fordulatot hozott a hétvégi időjárási változás. A tavaszt idéző meleg napok után azonban a hideg éjszakák következtében a frissen ébredő vegetáció ismét nyugalmi állapotba került. A nappali hőmérsékletek fokozatosan csökkentek, és jelenleg 4-8 Celsius-fok között mozognak, míg az éjszakai minimumok mínusz 4 és mínusz 9 Celsius-fok között ingadoznak. Érdemes megjegyezni, hogy a fagy csak a talaj felső néhány centiméteres rétegét érinti, így a mélyebb rétegekben a növények továbbra is élénk életjelet mutathatnak.

Az utolsó hét során csupán csekély mennyiségű csapadék érkezett, főként az északkeleti területeken, ahol vasárnap 1-10 milliméter hó esett. Az elmúlt 30 nap statisztikái azt mutatják, hogy az ország jelentős része a megszokott csapadéknak csupán a felét vagy még ennél is kevesebbet kapta. Ráadásul a november és december hónapok is szárazabbak voltak a hosszú távú átlaghoz képest.

A repce jelenlegi állapota kedvező és jól fejlődött, azonban az októberben elvetett gabonák esetében a helyzet már korántsem ennyire egységes. A november közepéig tartó, egy hónapos száraz időszak több helyen egyenetlen kikelést és lassú kezdeti fejlődést okozott, különösen az Alföld déli területein. Bár a november második felében érkező csapadék segített a helyzet javításában, a december enyhébb időjárása ellenére nem bizonyult elegendőnek a kalászosok számára. Ennek következtében sok területen továbbra is gyenge növényzetet tapasztalhatunk.

A kártevők és kórokozók számának csökkenéséhez elengedhetetlenek a tartós mínusz 10 fok alatti fagyok, amelyek sajnos az idei tél során még nem mutatkoztak. Sőt, az enyhébb napokon néhány kártevő már aktivizálta magát, és támadást indított. Ugyanakkor a jelenlegi hideg éjszakák kedvező hatással vannak a növényvédelemre, mivel segítenek megelőzni a gyümölcsfák korai fejlődését.

Az előrejelzés szerint továbbra is fagyos, hideg éjszakákra és napos, száraz, enyhe nappalokra lehet számítani. Csapadék továbbra sem várható, így a talajok tavasz előtti feltöltődésének esélye tovább csökken.

Related posts