Figyelemre méltó változások zajlanak az M&A (felvásárlások és egyesülések) színterén, különösen Magyarországon, ahol a reptérvásárlás különösen nagy figyelmet keltett. Ez az esemény nem csupán a helyi gazdaságra gyakorolhat jelentős hatást, hanem a régió

A London Stock Exchange Group legfrissebb adatai szerint a globális M&A (mergers and acquisitions) piac 2024-ben jelentős növekedést mutatott, hiszen az ügyletek összértéke 2023-ban 2900 milliárd dollárról 3170 milliárd dollárra emelkedett. Érdekes, hogy a tranzakciók számában csökkenés tapasztalható: 2023-ban 58 393 ügylettel zárt a piac, míg tavaly mindössze 52 057 adásvétel történt. Ennek ellenére az átlagos ügyletérték 49,7 millió dollárról 60,9 millió dollárra nőtt, ami 23%-os emelkedést jelent egy-egy tranzakcióra vetítve.
Az A&O Shearman Budapest vezetői ügyvédei szerint év végén nőtt meg igazán az aktivitás, ami többek között annak is betudható, hogy Donald Trump aratott győzelmet az amerikai elnökválasztáson. Sahin-Tóth Balázs elmondta, hogy a felfelé ívelő trend azóta is kitart, a 2025-ös év az eddigi tapasztalataik alapján az előző évhez képest erősebben indult. Vélekedése szerint az üzleti szféra számára azért lehet kedvezőbb forgatókönyv Trump kormányzása, mert tőle enyhülő szabályozási követelményeket és általánosságban üzletbarátabb felfogást várnak az érintettek.
A piac egyik legfontosabb bizonytalansági tényezőjeként emelték ki a magántőkealapok (private equity) szerepét: jelenleg ez a szektor körülbelül 28 ezer vállalat irányítását látja el. A céljuk az, hogy ezeket a cégeket feljavítsák, majd a fejlesztések után nyereségesen értékesítsék őket. Általában egy vállalat átlagosan 5 évet tölt a tőkealapok kezében, mielőtt eladják.
Jelenleg a piac egyfajta stagnálásban van, mivel az eladók olyan árakat állítanak fel, amelyek meghaladják a vevők által elvárt értékhatárokat a vállalatok kapcsán.
Amennyiben a magántőkealapok a jövőben sikeresen távoznak több vállalatból, az komoly impulzust nyújthat az M&A tranzakciók piacának.
Kőmíves Attila, mint vezető ügyvéd, hangsúlyozta, hogy az európai piac fellendülése szorosan összefonódik a 2024-es Draghi-jelentés ajánlásaival. Az innováció és a vállalatok méretgazdaságosságának javítása kulcsszerepet játszik ebben a folyamatban. Különösen a telekommunikációs és a katonai-védelmi ipar területén tapasztalható széttagoltság, ami azt jelenti, hogy túl sok vállalat működik párhuzamosan, indokolatlanul. Korábban sok tranzakció meghiúsult, mivel az európai hatóságok nem voltak meggyőződve a vállalatok kutatás-fejlesztési elkötelezettségéről az összeolvadási szándékok során. Ha a cégek képesek meggyőző vállalásokat tenni, a jövőben sokkal könnyebben nyerhetik el a szükséges engedélyeket a felvásárlásokhoz.
2024 óta hatályos a Foreign Subsidies Regulation (FSR), melynek célja, hogy megakadályozza a versenykorlátozó külföldi állami támogatások megjelenését az európai piacon. Ez különösen aggasztó az autóiparban, ahol a kínai cégek jelentős állami támogatásokban részesülnek, ami tisztességtelen versenyelőnyt biztosít számukra az európai riválisokkal szemben. Érdekes módon az FSR keretein belül először egy magyar vonatkozású tranzakciót, a PPF Csoport Yettelt is magában foglaló telekommunikációs portfóliójának adásvételét vizsgálták, és végül az üzlet zöld lámpát kapott.
Európában is hasonló trendek figyelhetők meg, mint a globális színtéren, ahol a darabszám csökkenése mellett a tranzakciók értéke emelkedik. Az LSEG legfrissebb adatai alapján a közép-kelet-európai M&A piacon 2024-ben összesen 1474 tranzakciót bonyolítottak le, amelyek összértéke elérte a 23,1 milliárd dollárt. Ez a szám jelentős emelkedést mutat a 2023-as évben lezajlott 1598 ügylet 21,5 milliárd dolláros értékéhez viszonyítva.
Magyarországon 2024-ben 57 tranzakció ment végbe, összesen 4,751 milliárd dollárnyi értékben.
A legjelentősebb a reptérvásárlás volt, amelynek mérete összesen 4,43 milliárd dollárt tett ki az adósságátvállalással együtt.
A Shearman Budapest szakértői szerint jelenleg a napenergia ipara és az e-kereskedelem emelkednek ki mint a két legfontosabb motorja a gazdaságnak.
Címlapkép forrása: Shutterstock, a vizuális tartalmak gazdag tárháza.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ