Nagy Márton az MNB-botrány kapcsán kifejezte, hogy nincs tudomása arról, hogy bármilyen módon részt vett volna az ügyben.


A nemzetgazdasági miniszter, aki korábban a jegybank alelnöki posztját töltötte be, számos kérdést kapott a csütörtöki kormányinfón az MNB-alapítványokat körülvevő botránnyal összefüggésben.

Nagy Márton és Gulyás Gergely is kapott kérdéseket a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványait érintő botrányról a csütörtöki kormányinfón. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése szerint súlyos gazdálkodási problémák merültek fel a nemzeti bank alapítványainál.

Nagy Márton, a nemzetgazdasági tárca vezetője, aki korábban az MNB alelnökeként tevékenykedett, a Telex megkeresésére elárulta, hogy még mindig nem volt ideje átnézni az Állami Számvevőszék jelentését. Emellett kifejezte, hogy nem vágyik vissza abba a környezetbe, ahol korábban dolgozott.

"A Magyar Nemzeti Bank vezetésének ezekkel a kérdésekkel kellene foglalkoznia" - nyilatkozta a miniszter. Hozzátette, hogy az ügyben szerinte csak akkor érdemes lépéseket tenni, ha konkrét tények állnak rendelkezésre, mivel jelenleg is egy vizsgálat zajlik.

Elmondta, hogy véleménye szerint egy ilyen jelentés mindenkit irritál, ezért korábban azt fogalmazta meg, hogy nem kívánja magát felidegesíteni. A Várkert Kaszinóval kapcsolatban – amelyet az MNB egyik alapítványa vásárolt meg és alakított át egy exkluzív étteremmé – kifejtette, hogy az alapítvány döntése volt ez. Szerinte a jogszerűség a lényeg, nem pedig az, hogy egy befektetés jó vagy rossz.

A 444 kérdésére reagálva kifejtette, hogy az alapítvány körüli botrányokhoz jegybanki alelnökként nem adott hozzájárulást, és nem volt tudomása róluk. Úgy véli, hogy az Állami Számvevőszék által közzétett jelentés egy olyan időszakot ölel fel, amikor alelnöki pozíciójában nem volt rálátása az alapítványok működésére.

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget irányító miniszter, kifejezte a kormány nyitottságát arra, hogy fontolóra vegyék a jegybank jogkörének szűkítését. Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank elnöke javaslatot tett a vagyonkezelő alapítványok megszüntetésére, valamint arra, hogy a jövőben ne lehessen újabb ilyen intézményeket alapítani. Gulyás hangsúlyozta, hogy a kormány képes törvényt alkotni, azonban ez nem fogja érinteni a jegybank függetlenségét, és a Magyar Nemzeti Bank felügyelete nem a kormány hatáskörébe tartozik.

Szerinte, ha korábban beavatkoztak volna a jegybank működésébe, akkor most jóval súlyosabb következményekkel kellene szembenéznünk. Jelenleg az Állami Számvevőszék és az ügyészség folytatja a vizsgálatot, a kormány pedig nem gyakorolhat rájuk hatást - tette hozzá. A miniszter arról is beszámolt, hogy az ÁSZ jelentéséből értesült a felmerült problémákról. Úgy véli, hogy 2018-ban az alapítványok gazdálkodásában még nem voltak olyan felelőtlen lépések, amelyek a mostani helyzethez vezettek volna, ezért nem is tűnt fel korábban a probléma.

Related posts