Miután a Politico nyilvánosságra hozta, hogy Ukrajna már nem tekinthető demokráciának, felfedezték, ki állhat a háttérben e drámai változás mögött.

S ha már Zelenszkijről és a korrupcióról (meg a tüntetésekről) esik szó, azt sem árt megemlíteni, hogy a Transparency International korrupcióérzékelési indexe szerint Szerbia és Algéria között helyezkedik el, kizárólag az oroszokat, a beloruszokat és a bosnyákokat előzik Európában, ami szintén nem újkeletű dolog.
Az erősebb hangvételű első Politico-cikkre gyorsan érkezett másodikban is bujkál némi kritika, de már jóval kevésbé éles.
- írják, de bekezdéseken át bizonygatják a hosszas aggodalmaskodás végén, hogy
Sőt, azt is belefoglalták, hogy "az ukrán demokrácia sokkal erősebbnek bizonyul, mint azt a legtöbb kívülálló - köztük Vlagyimir Putyin orosz elnök - gondolta", és bár a harmadik háborús év kihívást is jelent ennek, "Ukrajna még mindig nagyon messze van attól, hogy Oroszországhoz hasonlóan autoriter diktatúra legyen".
Természetesen, nem túl kellemes látni, hogy a hét elején Zelenszkij aláírta azt a törvényt, amely megerősítette a kormány irányítását a kulcsfontosságú korrupcióellenes ügynökségek felett. Ezért szövetségesei éles kritikával illették, az ukrán nép pedig tömegesen vonult az utcára. Mégis, sokan azt emelik ki, hogy végül visszalépett a döntésétől.
Megszólaltattak még egy finoman aggódó NGO-vezetőt, felemlegettek egy korábbi ügyet, ahol lényegében a korrupcióellenes szerv ellen vezetett támadást Zelenszkij kabinetje, s aki azt mondta, a hadsereg gyanús vásárlásainak vizsgálata miatt üldözik, jelenleg dezertálás és csalás miatt helyezték vád alá. Mint közölte, "azzal, hogy engem üldöz, az elnöki hivatal azt az üzenetet küldi minden felügyeleti szervnek, oknyomozó újságírónak és ukrán katonának, hogy bárkit, bárhol és bármikor üldözhetnek".
Ez tényleg az egyik olyan intézkedés, amelyet Zelenszkij egyetlen aláírásával kívánt elnöki hatáskör alá vonni.
Július elején pedig megvétózta a kormány egy új vezető kinevezését az Állami Gazdaságbiztonsági Hivatal élére, ami szintén elvileg az átláthatóságot szolgálta volna. Mindennek oka természetesen nem más, mint a nemzetbiztonság.
"Az elnök a múlt héten átalakította kormányát, hogy több lojális politikust juttasson kulcspozíciókba" - ilyet is leírt a brüsszeli lap, sőt egy kritikusát is idézték, aki közölte, "Zelenszkij úgy gondolkodik, mint egy "Ukrajna" nevű vállalkozás tulajdonosa, ahol Jermak, a tanácsadója a vezérigazgató".
Az elnök a legszűkebb tanácsadói körével való mikromenedzselése révén szinte mindent a saját kezében tart, ami gátat vet az új, tehetséges egyének előrelépésének. "Ez a helyzet a végrehajtó hatalom vezetőjét egy információs vákuumba zárja, ahol csak a megerősítő visszajelzésekkel találkozik, függetlenül attól, hogy milyen politikai irányvonalat képvisel" - nyilatkozta egy ukrán politológus a lapnak, hozzátéve, hogy ez még nem jelenti azt, hogy az ország visszafordíthatatlanul az autokrácia felé halad.
Mégpedig azért, mert a szövetségesei - vagyis az EU - most is felszólalt.
- így fogalmazta meg a kérdést.