Michael Douglas határozottan reagált azok kritikáira, akik őt is a "nepo baby" kategóriába sorolják. A színész kifejtette, hogy bár családi háttérrel rendelkezik, a saját karrierjét és sikereit nem csupán a nevének, hanem a kemény munkájának és elköteleze

Szerinte minden apa, legyen az illető vízvezeték-szerelő, ács vagy épp színész, mint Kirk Douglas, segíti a fiát a boldogulásban.
Michael Douglas, akinek mindenki tudja, hogy apja a legendás Kirk Douglas, a Spartacus ikonikus alakítója, míg édesanyja a színésznő Diana Dill, reagált a kritikákra, amelyek szerint ő is csupán egy "nepo baby". Ez a kifejezés, amelyet már több cikkünkben is boncolgattunk itt a PORT-on, a "nepotism baby" rövidítése, és az utóbbi időben egyre gyakrabban használják a hírességek gyermekei gúnyos megnevezésére, akiknek karrierje erősen függ a szülők hírnevétől. A nepotizmus, azaz az atyafiság fogalmából eredően a "nepo baby" hasonlóan pejoratív, mint a magyar "sógor, koma, jó barát" kifejezés, utalva arra, hogy a siker gyakran nem csupán a tehetségen múlik.
A bébinek már nemigen nevezhető, 80 éves Michael Douglas a szaúd-arábiai Dzsiddában pénteken megtartott Vörös-tengeri Filmfesztiválon vágott vissza azoknak, akik a "hollywoodi nepo baby" jelzővel illették őt:
Nem ismerek olyan apát, aki, dolgozzék bármilyen szakmában, és legyen vízvezeték-szerelő, vállalkozó vagy ács, ne próbálná meg segíteni a fiát, hogy kövesse őt. Én is egy nepo baby vagyok, tudják? Ez már csak így megy.
Michael Douglas kezdetben vonakodott attól, hogy apja, Kirk Douglas nyomdokaiba lépjen, de végül a sorsa más irányt vett. Karrierje megindulásához jelentős mértékben hozzájárult produceri tevékenysége az 1975-ös Száll a kakukk fészkére című film kapcsán, amely azóta klasszikussá vált, és elnyerte a legjobb filmnek járó Oscar-díjat is. Érdekesség, hogy Kirk Douglas évek óta birtokolta a film jogait, ám amikor a forgatásra készületek, úgy érezte, hogy már nem alkalmas a főszerepre. Ekkor Michael Douglas bátorságot gyűjtött, és apjához fordult egy kéréssel:
Határozottan kifejeztem a véleményemet: "Engedd, hogy én vegyem kézbe a dolgot!"
Az apja rábízta a kormányrudat, és innentől kezdve minden történt, ami Oscar-díjak sorát indította el. Michael Douglas azonban nem csupán a családi örökség révén vált ismertté Hollywoodban; 1988-ban a Tőzsdecápák című filmben briliánsan formálta meg Gordon Gekkó, az ármányos tőzsdei spekuláns karakterét. A szerep olyan meggyőző volt, hogy egy évvel később elnyerte a legjobb férfi főszereplőnek járó aranyszobrocskát.