Az ízületi fájdalom számos okból eredhet, többek között gyulladás, sérülés, vagy degeneratív folyamatok következtében. Gyakori kiváltó tényezők közé tartozik az arthritis, a reuma, a túlerőltetés, vagy akár az életkorral járó kopás is. Ahhoz, hogy hatékon
Az ízületek, azon belül is a porcok nehezen regenerálódnak, ezért az idő előrehaladtával annál nagyobb az esélye az ízületi problémák kialakulásának, minél idősebb valaki.
Az ízületi fájdalom (artralgia) az ízületeket érintő fájdalomérzet, amely lehet időszakos vagy krónikus, enyhe vagy súlyos. Az ízületi fájdalom nem betegség, hanem egy tünet, amelyet számos különböző állapot okozhat, az enyhe sérülésektől a komoly autoimmun betegségekig. Mivel az ízületek az emberi test mozgásának kulcsfontosságú részei, a fájdalom jelentősen befolyásolhatja az életminőséget.
A test bármely ízületét érintheti, beleértve a térdet, csípőt, vállat, kezet vagy gerincet. Az ízületi problémáknak különböző típusai léteznek:
Krónikusan visszatérő ízületi fájdalmak esetén fontos a kivizsgálás, mert lehetnek egy bakteriális fertőzés szövődményei is, és akkor a tüneti kezelés, vagy csak az ízületi fájdalmak csillapítása nem elegendő, és lehetőleg az okot kell megszüntetni.
A lupus, a Sjögren-szindróma és egyéb autoimmun betegségek gyakran együtt járnak ízületi fájdalmakkal, amelyek jelentősen befolyásolhatják a mindennapi tevékenységeket és az életminőséget.
A csontritkulás, a D-vitamin hiány vagy a hormonális egyensúlyzavarok, mint például a menopauza, mind hozzájárulhatnak az ízületek gyengüléséhez, ami fájdalmas tünetekhez vezethet. E folyamatok következtében az ízületek stabilitása csökken, és a fájdalomérzet fokozódhat, megnehezítve ezzel a mindennapi mozgást.
Az ízületek károsodása gyakran a monoton mozdulatok vagy a fizikai túlterhelés következményeként alakul ki, ami jelentős fájdalmat eredményezhet.
A stressz és a depresszió közvetett módon felerősítheti az ízületi fájdalmak érzékelését.
Az orvos a diagnózis megállapításakor számos szempontot mérlegel:
Az orvos érdeklődve kérdezi, hogy mikor indult el a fájdalom, mennyire intenzív, melyik ízület szenved, és van-e valami, ami enyhíti vagy éppen ellenkezőleg, fokozza a tüneteket.
Az ízület mozgásának rugalmasságát, duzzanatának mértékét, hőmérsékletét és formáját vizsgálják meg.
Az ízület állapotának és a lehetséges elváltozásoknak a felmérésére a röntgen, MRI vagy ultrahang nyújtotta lehetőségek széles spektrumot kínálnak.
Vér- és vizeletvizsgálatok révén felfedezhetők a gyulladásos markerek, a húgysav szintje, valamint a fertőzés nyomai.
Maga az ízületi fájdalom nem jelent mindig súlyos problémát, jobbára otthoni gyógymódokkal is kezelhető, melynek legegyszerűbb módja a meleg borogatás alkalmazása. Az okokat ortopéd sebésznek vagy fizioterapeutának kell kivizsgálnia a megfelelő kezelés megkezdése érdekében. Az ízületi fájdalom kezelése az alapbetegségtől függ, és a következő módszerek alkalmazhatók:
Akupunktúra, masszázs vagy gyógyfürdő-kezelések kiegészítő terápiaként hatékonyak lehetnek.
Súlyosabb helyzetekben, mint például előrehaladott artritisz vagy komoly ízületi sérülés esetén, előfordulhat, hogy protézis beültetésre vagy ízületi korrekciós műtétre van szükség.