Mennyivel drágább egy horvát nyaralás, mint tavaly ilyenkor?


Közeledik a tavasz, és egyre többen merülnek el a nyaralás tervezésének izgalmában. A K&H legfrissebb felmérése rávilágít, hogy a nyaralást tervezők idén jelentős összegeket szánnak a kikapcsolódásra: egy év alatt 21%-kal nőtt a költési kedv. De vajon mi áll e megugró kiadások mögött? Csak a külföldi pihenések drágulása játszik szerepet, vagy a magyarok egyre inkább tartalmasabb, élményekkel teli nyaralásra vágynak?

A K&H felmérése alapján a 30-59 év közöttiek több mint 60 százaléka gondolja azt, hogy nagy valószínűséggel el fog menni idén nyaralni. A pihenésre szánt összeg érdemben emelkedett: 397 ezer forintot költenének idén erre a célra, ez a tavalyi 327 ezer forinthoz képest bő 21 százalékos emelkedést jelent.

De miért költenének többet a pihenni vágyók? Jobb, minőségibb, esetleg hosszabb nyaralást terveztek az idei évre, vagy "csak" az emelkedő költségek miatt van szükség nagyobb költségvetésre?

Bár az infláció már nem olyan félelmetes mértékben terheli gazdaságunkat, mint néhány évvel ezelőtt, még mindig tapasztalhatunk áremelkedést hazánkban és a turisták által kedvelt szomszédos országokban is. Emellett a forint gyengülése komoly kihívások elé állítja a külföldi nyaralásra készülőket, hiszen ez azt jelenti, hogy a tervezett devizaköltekezéshez immár több forintot kell előteremteni. A Bankmonitor szakértői alaposan átvizsgálták mindkét tényezőt külön-külön, hogy jobban megérthessük a helyzetet.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által jegyzett árfolyamok vizsgálata alapján valóban egy érdemi leértékelődést láthattunk az elmúlt egy évben. A forint árfolyama az euróval szemben 4,27 százalékot, míg a dollárral szemben 0,64 százalékot gyengült. (2024. május 21-én 385,91 Ft/EUR volt az árfolyam, ami 2025. május 20-ra 402,40 Ft/EUR-ra emelkedett.)

Ebből a nézőpontból nézve, azok, akik az euróövezet bármelyik országában tervezik nyári vakációjukat, sajnos nem jártak jól.

A márciusi havi statisztikák szerint a hazai éves infláció 4,7%-ra emelkedett. Az alábbiakban bemutatjuk a nyaralás szempontjából fontosabb országok éves áremelkedését, amelyek márciusban figyelemre méltó változásokat mutattak:

Az árfolyamváltozást és az inflációt összetéve azért már számos külföldi nyaralás költsége érdemben megemelkedhetett egy év alatt.

A Bankmonitor szakértői a K&H felmérésében szereplő tavalyi adatokból indulnak ki. A 327 ezer forintos költés az egy évvel ezelőtti MNB árfolyamon 847,35 eurót érne. A május 20-án jegyzett forint euró árfolyam alapján ezen euróösszeghez már 340 973 forintra lenne szükség.

Valóban, a horvát infláció márciusban 4,3%-ra emelkedett. Ez azt jelenti, hogy ahhoz, hogy ugyanazt a termékmennyiséget meg tudjuk vásárolni, mint egy évvel ezelőtt 847,35 euróért, most már 883,78 euróra lenne szükség. A jelenlegi árfolyamon ehhez 355 635 forint átváltása szükséges. Ez felveti, hogy több mint 28 ezer forinttal, körülbelül 8,76%-kal drágult a szóban forgó nyaralás, köszönhetően az infláció és az árfolyamváltozás együttes hatásának.

Jó hír, hogy a legfrissebb felmérés szerint a magyarok idén 397 ezer forintot terveznek költeni. Ez azt jelenti, hogy a drágulás ellenére a nyaralók átlagosan körülbelül 41 ezer forintot szánnak extra élményekre, jobb szállásokra, vagy éppen a hosszabb pihenésekre. A költségek emelkedése ellenére tehát a magyarok továbbra is hajlandóak többet áldozni a nyári kikapcsolódásra.

A számítás során az MNB hivatalos árfolyama szolgált alapként a külföldi nyaralás költségeinek megállapításához. Ugyanakkor érdemes figyelembe venni, hogy a valós életben az egyes devizaváltási és valutaváltási árfolyamok között jelentős eltérések adódhatnak.

Ezen kívül a hagyományos váltási opciók mellett a Revolut, a Wise, valamint egyre több klasszikus bank is egyedi, kedvező árfolyamokat kínál a pénzváltáshoz. Ezzel a megoldással akár több ezer forintot is megtakaríthatunk egy nyaralás során.

Related posts