Már öt esztendeje, hogy a Covid-19 járvány megérkezett Szlovákiába, és gyökeresen megváltoztatta mindennapjainkat.

Március 6. a koronavírus áldozatainak emléknapja. A világjárvány, amely az egész világot sújtotta, mély sebeket hagyott országunkban - több tízezer áldozatot követelt, valamint rányomta bélyegét az egészségügyre, az oktatásra vagy épp a gazdaságra.
"Öt év elegendő idő a mélyebb gondolkodásra, de túl rövid ahhoz, hogy elfelejtsük a fájdalmunkat. Sok család a mai napig küzd a szeretteik elvesztése miatti gyásszal, míg mások a betegség tartós következményeivel harcolnak. Társadalmunk e nehéz időszak során kollektív traumát hordoz magában" – fogalmazott Lenka Straková, a Valódi Áldozatok (Skutočné obete) civil szervezet társalapítója, amely a világjárvány áldozatainak hozzátartozóit tömöríti.
A COVID-19 világjárvány minden szlovákiai polgár életére jelentős hatással volt. A közvetlen áldozatokon kívül több ezer ember halt meg a túlterhelt egészségügy és a korlátozott egészségügyi ellátás következtében. A világjárványhoz köthető többlethalálozás összességében több mint 30 000 főre tehető. Sok túlélő szenved hosszú távú egészségügyi problémáktól, az ún. long covidtól, amely mindennapi életükre is kihat.
"A világjárvány következményeit ma is érezzük - az egészségügyben, az oktatásban, a gazdaságban, de legfőképpen az emberek mentális egészségében"
- tette hozzá Straková, kifejezve ezzel saját egyedi nézőpontját.
A polgári társulás elkötelezett amellett, hogy aktívan fellépjen a világjárvány súlyosságának tagadásával szemben Szlovákiában. Szerintük fontos, hogy a helyzetet tényszerű és építő jellegű módon értékeljük, kiemelve a jövőbeli tanulságokat. Ezzel szemben elutasítják a dezinformációkat és összeesküvés-elméleteket, amelyek csupán fokozzák a gyászolók szenvedését. Az egyesület célja, hogy a közbeszédet a valóságra alapozva alakítsa, és támogassa a közösséget a nehéz időkben.
"Az áldozatok családjai már a világjárvány idején is érzéketlen kételkedéssel szembesültek szeretteik halálának okát illetően - pedig, akik koronavírusban haltak meg, a tüdejük szó szerint kővé keményedett. Mintha azoknak, akiket nem érintett közvetlenül a betegség, a szívük keményedett volna meg. A társadalom egy része megkérdőjelezte a vírus halálos erejét, majd a világjárvány egész társadalomra gyakorolt hatását próbálta elbagatellizálni.
Tiszteletben tartjuk a különböző véleményekhez való jogot és azt is, hogy a világjárványt kezelését ki kell elemezni, de nem fogadhatjuk el magának a világjárványnak a létezését megkérdőjelező álláspontokat.
Elhunyt szeretteink számos sírja a legszívszorítóbb emlékeztetője annak, hogy Szlovákiát is súlyosan érintette a világjárvány. Minden egyes statisztikai adat mögött egy valóságos emberi élet, egy család fájdalmának története rejlik, akiknek egy kedves hozzátartozójukat kellett elveszíteniük. Ezek a sebek mélyek és tartósak, és nem lehet őket gyorsan begyógyítani. Az ilyen valóságokat semmilyen módon figyelmen kívül hagyni vagy átértelmezni nem lehet” – emelte ki Lenka Straková.
A járvány során elveszített szeretteik családtagjait és barátait Peter Pellegrini, a köztársasági elnök, különös tisztelettel fogadta az emléknap keretében.