Magyar találékonyság kínálhat megoldást az idei év legjelentősebb kihívására.

A Water2Farm egy magyar fejlesztésű, mesterséges intelligencia által támogatott öntözővíz-kezelő rendszer, amely jelentősen növeli a növények terméshozamát még vízhiányos környezetben is. Ez az innovatív technológia a kút- vagy felszíni vizeket hozzáadott vegyszerek és áram nélkül állítja elő olyan természetes, esőszerű vízzé, amely szerkezetében eltér az eredetitől, így elősegíti a növények tápanyagfelvételét és metabolizmusát. A rendszer kistermelőknél és nagyüzemi gazdálkodásban egyaránt alkalmazható, meglévő öntözőrendszerekhez csatlakoztatható, és egyedi, talajra és növénytípusra szabott öntözési tervekkel támogatja a gazdákat az optimális terméshozam elérésében.
A Debreceni Egyetem és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem által végzett kutatások eredményei azt mutatják, hogy a Water2Farm technológiával kezelt vízzel öntözött növények, például a burgonya, paradicsom, zöldborsó és kápia paprika terméshozama 20%-kal meghaladja a hagyományos vízzel öntözött kultúrákét. Különösen aszályos időszakokban ez a különbség még hangsúlyosabbá válik, ami a Water2Farm előnyét még inkább kiemeli.
A rendszer jelentősen fokozza a növények ellenállóságát a szárazsággal, hőhullámokkal, kártevő inváziókkal és betegségekkel szemben, mindeközben pedig hatékony vízhasználatot tesz lehetővé, ami hozzájárul a növekedés egységesebbé és gyorsabbá tételéhez.
A projekt jelenleg egy 150 millió forintos közösségi finanszírozási kampány keretében zajlik, amely célja a nemzetközi bővítés, különös figyelmet fordítva Közép-Európára, továbbá a francia, olasz és spanyol piacokra való belépés.
A beruházásból a Water2Farm további adatvezérelt szolgáltatásokat is fejlesztene, tovább fokozva az agrárágazat fenntarthatóságát és vízgazdálkodási hatékonyságát mesterséges intelligenciával kombinálva.