Liverpool agglomerációja egyfajta kísértetváros hangulatát idézi, ahol Darragh haragja nem csupán Szoboszlai Dominikára nehezedik, hanem sok másra is, akik az árnyékában élnek.


St. Helens utcái szinte üresen tátonganak, alig találkozni járókelőkkel a Liverpooltól csupán néhány percre fekvő városban. A Darragh-vihar pusztító széllökései, amelyek néha akár 150 kilométer per órát is elérnek, miatt a hatóságok arra kérik a lakosságot, hogy maradjanak otthon. A térség kulturális és sporteseményeit sorra törlik, noha a Manchester United szurkolói még mindig bíznak abban, hogy a Nottingham Forest ellen megrendezett bajnoki mérkőzést kora este biztonságosan lebonyolíthatják – ellentétben az Everton és Liverpool közötti derbivel, amelynek lebonyolítása sokkal kockázatosabbnak tűnik az időjárási viszonyok miatt.

Helyi idő szerint 12:30-kor - odahaza 13:30 - elérkezett az idő, hogy a labda útjára induljon az Everton és a Liverpool 245. derbijén. Ez a találkozó különleges jelentőséggel bír, hiszen ez lesz az utolsó városi rangadó a több mint 130 éves történelmű Goodison Park stadionban.

Helyette viszont a Darragh-ciklonnal együtt járó zápor és óriási széllökések érkeztek meg fél egy magasságában a térségbe. Noha reggel még úgy tűnt, a szeles, felhős idő ellenére simán lehetne meccset rendezni, a liverpooli hatóságok és a szervezők kissé elkapkodva hoztak döntést a mérkőzés halasztásáról, az ebédidőben szabadban eltöltött néhány perc hamar jobb belátásra bírta a kétkedőket is.

Liverpool külvárosában, ahogyan az öt percre lévő St. Helens utcái is, egy elhagyatott szellemváros hangulatát idézik. A szürkület olyan intenzív, mintha a nap csak egy pillanatra bújt volna el, vagy éppen most emelkedett volna a horizont fölé. A sűrű felhőréteg mögött szinte lehetetlen kitalálni, hogy merre is tart az égbolt fénye.

Úgy tűnik, a helyiek többsége komolyan vette a hatóságok kérését, és valóban otthonaikban maradtak. Az utcákon csak olyanokkal találkozhatunk, akiknek feltétlenül szükségük van arra, hogy elinduljanak valamerre. St. Helens-i vendéglátóim szerint ez egy igazi kertvárosi környék, ahol a hétvégéken, különösen jó időben, alig van forgalom. Vasárnap talán a helyi templom környékén lehet életjelet észlelni, főként az adventi időszakban, amikor a misére igyekvők megjelennek. Még ők is meglepődtek, amikor a belvárosig autózva egyetlen gyalogossal sem találkoztunk, és autók is csak a legforgalmasabb főutakon, valamint néhány nagyobb üzletház környékén bukkantak fel.

Természetesen a karácsonyi vásárok is zárva maradtak, ahogyan az újságos bódék, vagy épp a szuveníreket, alapesetben például liverpooli és evertonos kegytárgyakat, ereklyéket árusító könnyűszerkezetes üzletecskék sem nyitottak ki.

Mintha a reggeli pihenő egyenesen az ebédidőig nyúlt volna el... A szombatokra jellemző, nyüzsgő üzletek most üresen álltak, csak néhány ember lézengett az utcákon. A közeli benzinkúton csupán egy magányos autó várakozott. A szél egyre csak felerősödött, és elég volt egy órát eltöltenünk a szabadban, hogy érezzük, mennyire felerősödött a légáramlat. Nem vagyok csekély termetű, sőt az utóbbi évek során a karácsonyfadíszektől jócskán eltávolodtam a súlyommal, mégis, a széllökések olykor úgy éreztették, mintha bármikor felborulhatnék. Az autóban ülve is hasonlóan tapasztaltuk: a menetszél már 40-50 kilométer per órás sebességnél is erőteljesen rángatott minket, mintha csak egy játékbaba lennék a szél fogságában.

Az applikációk szerint a tömegközlekedési eszközök működésben vannak, azonban jelentős késések és járattörlések nehezítik a közlekedést. Helyi boltokban beszélgetve a lakosokkal kiderül, hogy a törlések egyik fő oka a britekre jellemző emeletes buszok visszavonása, amelyek különösen érzékenyek a szél viszontagságaira. Jelenleg csak az alacsonypadlós, egyszintes buszok közlekednek, amelyek a járműpark körülbelül 30 százalékát alkotják a normál működés során.

St. Helensben a kisebb utcákat beborította a törmelék, levelek, apróbb faágak, gallyak fekszenek az úttesten. A közterületek karbantartóinak és takarítóinak bőven lesz feladatuk, amikor a Darragh elvonul a térségből.

Az eső és a szürkület még hagyján lenne, de a szél a szemerkélő esőcseppeket olyan tempóval, szinte vízszintesen esve fújja az ember arcába, ami már jóval több mint kellemetlen. A szemüvegen szabályosan kopog minden egyes becsapódó esőcsepp. A vékonyabb törzsű fák nem egyszer 30 fokban megdőlve lengtek és lengnek ki a környéken.

A magyar válogatott csapatkapitányát, Szoboszlai Dominikot foglalkoztató Liverpool mérkőzése mellett több más találkozót is töröltek a térségben. Például elmaradt Szűcs Kristóf csapatának, a Plymouthnak a bajnoki mérkőzése is. A környéken azonban még mindig van remény, hiszen a Manchester United hivatalos csatornái szerint a késő délutáni órákban tervezik, hogy a Nottingham Forest ellen megrendezik a rangadót az Old Traffordon, mindössze 35 kilométerre innen.

A Liverpool környékén várható viharos időszak estefelé ér véget. A következő órákban területtől függően akár 15-30 milliméter csapadékra is számíthatunk, emellett pedig a lakosságnak fel kell készülnie a 150 kilométer per órát meghaladó széllökések veszélyére is.

Nem ez volt a terv, de rosszabb is lehetne.

Áram van, fűtés van – a legfontosabb infrastruktúra remekül bírja a megpróbáltatásokat. A vihar zúgása ismerős a helyiek számára, akik talán éppen ezért olyan körültekintően közelítik meg az időjárás viszontagságait. Amíg odakint tombol a természet, a vendéglátóimnál nyugodtan élvezhetem az NB I-es mérkőzések közvetítéseit. Az Everton-Liverpool derbi helyett viszont a saját városom csatáját figyelhetem, ahol a Kecskemét és Diósgyőr küzdelme éppen most bontakozik ki a tévéképernyőn.

Csak a szél süvítése lenne kicsit halkabb...

Related posts