A V4+ országok agrárkamarái közös együttműködésről állapodtak meg, amelynek célja az agrárszektor fejlesztése és a régiós együttműködés erősítése. A döntés a közös érdekek és kihívások figyelembevételével született, hangsúlyozva az agrárium szerepét a gaz


A február 10-11. között megrendezett eseményen számos jelentős nemzeti agrárszakmai szervezet képviselője jelen volt. A lengyel Agrárkamarák Nemzeti Tanácsától, a Cseh Agrárkamarából, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamarából, valamint a magyar Nemzeti Agrárgazdasági Kamarából és a Litván Agrárkamarából érkeztek résztvevők.

Magyarországot a NAK elnöke, Papp Zsolt, valamint Cseh Tibor András alelnök képviselte a rendezvényen.

A NAK friss közleménye szerint a V4+ országok agrárkamarái összeültek, hogy átbeszéljék a lengyel EU-elnökség főbb prioritásait. A találkozón kiemelt figyelmet kaptak olyan fontos témák, mint az élelmezésbiztonság, a KAP 2027 utáni reformjának irányai, a KAP-eljárások egyszerűsítése, valamint a gazdálkodók szerepének megerősítése az élelmiszer-ellátási láncban.

Az agrárkamarák képviselői hangsúlyozták, hogy az Európai Unió agrárpolitikájának középpontjában a magas színvonalú élelmiszerek előállítása és biztosítása kell, hogy álljon.

Az Európai Unió mezőgazdaságának jövője szempontjából elengedhetetlen a Közös Agrárpolitika (KAP) költségvetésének megerősítése, különös figyelmet fordítva a kibővített válságtartalékokra, amelyek segíthetnek a szélsőséges időjárási események kezelésében. A résztvevő felek egyetértenek abban, hogy a környezetvédelmi intézkedéseket nem a gazdák támogatásainak rovására kellene finanszírozni – áll a kiadott közleményben.

Az EU agrárpolitikájában várható változásokkal kapcsolatban a V4+ agrárkamarák képviselői reményüket fejezték ki, hogy az Európai Bizottság hamarosan olyan cselekvési tervet mutat be, amely kiemelten figyelembe veszi a gazdák jogos elvárásait, és védelmet biztosít a harmadik országokból származó bizonytalan eredetű élelmiszerekkel szemben. Amennyiben az Európai Bizottság folytatná az európai gazdákra nézve hátrányos politikáját, a V4+ országok készek az együttes fellépésre, akár közös gazdatüntetés formájában is - fogalmazták meg.

"A résztvevők bírálták az Ukrajnával folytatott kereskedelem liberalizációját, rámutatva, hogy az ideiglenes védőintézkedések 2025. júniusi lejárta komoly veszélyt jelenthet a kelet-közép-európai országok mezőgazdaságára. Az Ukrajnából érkező olcsó mezőgazdasági termékek destabilizálják az EU piacát"

- közölte az agrárkamara.

Közleményében a NAK kitért arra, az EU-Mercosur kereskedelmi megállapodással kapcsolatban a felek kiemelték, hogy a térségből várhatóan olyan mezőgazdasági termékek érkeznek majd a közös uniós piacra, amelyek nem felelnek meg az EU környezetvédelmi és minőségi előírásainak, miközben az ottani cégek az alacsonyabb energia- és munkaerőköltségek előnyeit élvezik. A V4+ agrárkamarák képviselői ezért az európai gazdálkodók érdekében védelmi mechanizmusok bevezetését szorgalmazzák. A V4+ országok agrárkamarái készek a közös fellépésre az EU-Mercosur kereskedelmi megállapodás és az Ukrajnával való kereskedelem liberalizációja jelentette fenyegetés kapcsán - tájékoztatott a NAK.

Related posts