Az MBH Bank együttműködésével konzorciumot alapít, amely célja az öntözési projektek hatékony megvalósítása. Partnereivel közösen dolgoznak azon, hogy fenntartható megoldásokat kínáljanak a vízgazdálkodás terén.

Közvetve akár évi 80-100 milliárd forint plusz jövedelmet jelenthetnek a magyar mezőgazdaság számára a Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervében frissen megnyíló öntözéses pályázatok keretében megvalósuló beruházások. Ezek révén - az MBH Bank szakértői szerint - számottevően csökkenthető lenne az éghajlatváltozás termőföldekre és a szántóföldi növénytermesztésre gyakorolt kedvezőtlen hatása, valamint a hazai agrárium kibocsátásának nemzetközi összehasonlításban is jelentős volatilitása. A hitelintézet ehhez kapcsolódóan partnereivel közösen bejelentette, hogy konzorciumot létrehozva a tervezéstől az utókövetésig tartó egyablakos kiszolgálással segítik az összesen mintegy 130 milliárd forint projektösszeget generáló pályázatok hatékony megvalósítását, és ezáltal a hazai agrárium fenntartható, zöld átmenetét.
A magyar mezőgazdaság értékteremtő képessége kiemelkedően magas, az Európai Unióban a legmagasabb szintet, 18 százalékot is meghaladja. E mögött részben a szántóföldi növénytermesztés jelentősége áll, amelyet az időjárási szélsőségeknek való kitettség jellemez. Emellett megfigyelhető, hogy az öntözés mértéke nemzetközi viszonylatban is alacsonynak számít. Jelenlegi adatok szerint Magyarországon több mint 210 ezer hektáron engedélyezett az öntözés, ami a körülbelül ötmillió hektár mezőgazdasági terület csupán négy százalékát fedi le. Azonban ennek a területnek csak 50-60 százalékát öntözik ténylegesen évente, ami nagyjából 100-130 ezer hektárt jelent. A rendelkezésre álló öntözhető területek nagysága becslések szerint akár 10-15 százalékkal is bővíthető lenne, ami jelentős mértékben hozzájárulhatna a vízellátás és az alapanyagtermelés stabilitásának növeléséhez.
Kiemelkedő minőségű fejlesztések
Az öntözési projektek jelentős beruházásokat igényelnek, hektáronként 2,5-4 millió forint közötti költséggel, ami gyakran megegyezik a termőföld piaci értékével. Ezek a fejlesztések nemcsak a gazdálkodás versenyképességét növelik, hanem lehetővé teszik a magasabb árú kultúrák, mint például a hibridkukorica-vetőmag vagy az ipari zöldségek termesztésének előtérbe kerülését is. Ezen kívül segítenek stabilizálni a hagyományos szántóföldi növények termésátlagait, csökkentve az elmúlt években tapasztalt szélsőséges ingadozásokat. Például az országos kukoricahozam ideális körülmények között 8-9 tonna hektáronként, míg a 2022-es aszályos évben ez az érték 3,4 tonnára zuhant, és 2024-ben is alig haladta meg az 5,4 tonnát. A feldolgozóipar fenntartható és gazdaságos ellátásának biztosítása érdekében elengedhetetlen a termésbiztonság. Bár az öntözés további költségeket vonhat maga után, mint például a megnövekedett energiafelhasználás, szervestrágya kijuttatás, vízdíjak, és a vízigényesebb fajták drágább vetőmagja, a többlethozam általában elegendő ahhoz, hogy fedezze ezeket a kiadásokat, és még plusz jövedelmet is biztosítson - emelték ki az MBH Bank szakértői.
A magyar mezőgazdaság kibocsátása 2024-ben körülbelül 4000 milliárd forintra rúgott, amelynek több mint felét a növénytermesztés, különösen a gabonafélék tették ki. Azonban a gabonatermés volumene közel 16 százalékkal csökkent, részben a szárazság következtében. Az aszályos időszakokhoz való alkalmazkodás érdekében elengedhetetlen új technológiák, fejlettebb talajművelési eljárások és korszerű genetikai megoldások bevezetése, emellett az öntözési rendszerek bővítése és fejlesztése is kulcsszerepet játszik. Ezek nemcsak a klímaváltozás hatásainak csökkentésében segítenek, hanem hozzájárulnak a mezőgazdasági hatékonyság növeléséhez és a termelékenység javításához is. Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója hangsúlyozta a szemléletváltás fontosságát, kiemelve, hogy az öntözés fejlesztése nem csupán stabil vízellátást biztosít, hanem a bank előrejelzése szerint 20-25 százalékkal magasabb termelési eredményekhez és az ágazat szintjén évente 80-100 milliárd forint többletbevételhez is vezethet. "Ezért rendkívül fontos, hogy partnereinkkel együttműködve szakértői, jogi és finanszírozási megoldásokat nyújtsunk a gazdálkodók számára az öntözési pályázatok megvalósításában és a fenntartható, zöld átállás elősegítésében" – tette hozzá.
A hitelintézet és az MBH Csoport pénzügyi tanácsadó vállalkozása, az MBH Forrás, együttműködik Magyarország egyik vezető ügyvédi irodájával és tanácsadó cégével, a Dentons-szal, valamint a FÖNK-Expert Kft. agrárpiaci szakértőivel, hogy létrehozzanak egy innovatív öntözésfejlesztési konzorciumot. Ez a konzorcium egyedülálló, egyablakos csomagajánlatot kínál, amely két pályázatra összpontosít, összesen körülbelül 65 milliárd forint értékű támogatással és hasonló mértékű finanszírozással. A projekt magában foglalja az öntözési program szakmai előkészítését, jogi támogatást, valamint a fenntartható öntözési közösségek (FÖNK) létrehozását és jogi átvilágítását. Ezen felül a szolgáltatások közé tartozik a pályázati anyagok kidolgozása, a pályázatírás, a pályázatmenedzsment, a hitelkérelmek előkészítése, a finanszírozás biztosítása, valamint a pályázatok utólagos követése is.
Öntözési pályázatok
A Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervének keretében két új öntözéses pályázat indult, amelyek célja a vízutánpótlás támogatása a megváltozott klimatikus viszonyokkal terhelt mezőgazdasági területeken. Az első pályázat, amely februárban nyílt meg, összesen 16,5 milliárd forintot biztosít, projektenként maximum 200 millió forint értékhatárral, a kisebb költségvetésű beruházásokhoz. Ezzel párhuzamosan a márciusban induló pályázat szinte 50 milliárd forint keretösszeggel a nagyobb, komplex fejlesztések megvalósítását célozza meg, ahol a támogatási összeg minimum 200 millió, de akár ötmilliárd forintig is terjedhet. A program célkitűzései között szerepel a víztakarékos öntözési technológiák elterjesztése, az öntözőrendszerek vízfelhasználásának hatékonysága, valamint az öntözési infrastruktúra modernizálása, bővítése és felújítása. Emellett új öntözővíz-szolgáltató művek és rendszerek létrehozása is a prioritások között áll.
Az előző beruházási ciklushoz képest egy új és izgalmas fejlemény, hogy a termelői együttműködések, valamint a fenntartható vízgazdálkodási közösségek státuszuk révén mostantól jogosultak a támogatási feltételek teljesítésére.
"A fenntartható öntözéses gazdálkodásra való áttérés és a technológiai újítások mezőgazdasági alkalmazása teremtette meg azt a piaci igényt, amely arra ösztönözte cégünket, hogy teljes körű szolgáltatást kínáljunk a termelők számára. Ez az együttműködés kulcsfontosságú lépést jelent, hogy a gazdálkodók egyedülállóan átfogó csomagajánlatot kapjanak, amely jelentősen megkönnyíti és segíti az öntözésfejlesztési beruházások kivitelezését a pályázati konstrukció keretein belül, mindezt egy egyablakos rendszer keretében" - nyilatkozta Horváth Imre, a FÖNK-Expert Kft. tulajdonos-ügyvezetője az együttműködés részleteiről. Az MBH Bank a finanszírozási lehetőségeket, az MBH Forrás a pályázati menedzsmentet, míg a FÖNK-Expert Kft. agrárpiaci szakértőként az ügyfélkezelést biztosítja, a Dentons pedig a termékfejlesztés, jogi támogatás, minőségbiztosítás és projektmenedzsment terén nyújt segítséget.
"Magyarország valódi kincse, hogy rendkívül termékeny földekkel rendelkezik. Az agráriumunk kulcsszerepet játszik a gazdasági fejlődésben, ám a korszerű és hatékony mezőgazdasághoz elengedhetetlen a fejlett öntözési technológia. A KAP Stratégiai Terv öntözésfejlesztési projektjei ezt a célt szolgálják. Az egyablakos ügyintézés keretében olyan megoldásokat kínálunk a magyar gazdák számára, amelyek csökkentik az előfinanszírozási nehézségekből adódó kockázatokat. Emellett határozottan hisszük, hogy a megszaporodó szárazságok idején a pályázatokon való részvétel nem csupán életmentő lehetőség, hanem egyértelműen kedvező befektetési lehetőség is. Örömmel mondhatjuk, hogy kiváló szakmai partnereink, mint például az MBH Bank, az MBH Forrás és a FÖNK-Expert Kft. segítségével magas színvonalú szolgáltatásokat nyújthatunk az agrárszektor szereplőinek" - hangsúlyozta Dr. Nagy Andor, a Dentons Europe Consulting igazgatósági tagja.
A szolgáltatást az MBH Bank országszerte elérhető csaknem 40 Agrárcentrumában, az MBH Forrásnál és a FÖNK-Expert Kft.-n keresztül vehetik igénybe az ügyfelek.