Két évtizedes szakmai háttér a John Deere gépek világában.
A Nagyszombat közelében elhelyezkedő Gerencséren működő mezőgazdasági vállalkozás széles körben ismertté vált, köszönhetően elnökének, Ing. Štefan Marioth, CSc.-nek, aki a szlovák mezőgazdaság kiemelkedő szaktekintélye. Idén szeptemberben ünnepeljük, hogy már húsz éve, hogy a "szarvaslogós" gépek megjelentek a cég életében, és az azóta eltelt időszakban a megelégedettség folyamatosan fennmaradt.
A tapasztalt elnök után mostanság unokája, Michal Kopecký, fiatal mérnök veszi át a vezetést. Jelenleg a növénytermesztés-menedzsment szak végzős hallgatója, és agronómusként tevékenykedik a cégnél. Michal felelőssége, hogy gondosan művelje a Nagyszombat környékének termékeny fekete földjeit, biztosítva ezzel a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatokat és a helyi közösség élelmiszerellátását.
Szövetkezetünk jelenleg 740 hektár szántóföldet működtet, és tevékenységünk fókuszában kizárólag a növénytermesztés áll. Klasszikus mezőgazdasági növények termesztésére specializálódtunk, amelyek között megtalálható az őszi búza, kukorica, napraforgó, repce, és időnként az árpa is szerepet kap a vetésforgónkban. Az alapvető kultúra azonban a búza, amely a vetésterületünk közel felét teszi ki – mondja az agronómusunk. „Mindig is a búza és a kukorica termesztése volt a középpontban, de a jogszabályi előírások miatt most már kötelező a termények váltogatása. Napjainkban rendkívül nehéz előre megítélni, hogy mikor érdemes kukoricát vetni, figyelembe véve a betakarítást követő feldolgozási költségeket. Éppen ezért ismét bevezettük a napraforgót a vetésforgónkba, amely nem jelent problémát az őszi búza előveteményeként. Emellett igyekszünk a szóját és a borsót is integrálni a rotation-ba” – teszi hozzá a szövetkezet elnöke, Štefan Marioth, aki hangsúlyozza, hogy komoly kihívást jelent az állattenyésztés fokozatos visszaszorulása Szlovákiában. A múltban, amikor minden vállalkozásban volt állattenyésztés, a terület 20-25%-át takarmánytermesztés foglalta el, ami nemcsak a szükséges tápanyagokat biztosította a talaj számára, hanem meliorációs szerepet is betöltött.
A helyi agronómus szerint az idei termések átlagosak, sőt átlag alattiak voltak a nagyszombati táblákon a rágcsálók okozta problémák miatt. A 2,5 t/ha hozamot látva a repcetermesztő gazdáknak nincs okuk az örömre, de még mindig vannak olyan vállalkozások, amelyek sokkal rosszabbul jártak idén. Az agronómus a 6,5 t/ha átlaghozamot a búza esetében hasonlóképpen értékeli, különösen az elmúlt meleg tél után, amikor elmondása szerint a kártevők és gombás betegségek elszaporodtak.
A helyi szövetkezetet választottuk beszélgetőpartnerünknek, mivel az itt zajló együttműködés már két évtizede tart, ami a piacon igencsak ritka esemény. Az elnök egyéni vállalkozóként kezdte pályafutását, amikor megvásárolta első John Deere gépét, de a márka már 2003 óta a szövetkezet szerves részét képezi, ekkor érkezett meg a flotta első tagjaként egy 6920S traktor. Egy évvel később a céghez csatlakozott az első John Deere gabonakombájn is, amely a WTS modellt képviselte. Az agronómus elmondása szerint az a gép valószínűleg még ma is aktívan dolgozna, ha 2012-ben nem bukkant volna fel az Agroservis különleges ajánlata, amelynek köszönhetően a szövetkezet beszerezte a T560-as modellt. "Rendkívüli elégedettséggel használjuk a T560 kombájnt, és az évek során nem kellett komoly műszaki problémákkal szembenéznünk. Akkoriban még nem voltak olyan fejlett rendszerek, amelyek terménytérképek készítésére vagy útbaigazításra voltak alkalmasak, de legalább a kezelőnk nem aludt el a volán mögött" - meséli nevetve az agronómus. "Én vezettem ezt a kombájnt, gyakorlatilag tizenhat éves korom óta, így a szántóföldek alaposan fel vannak térképezve, mind a kombájn kezelője, mind az agronómus szempontjából. Ha a jövőben új technológiát vezetünk be, reméljük, hogy a John Deere által kínált modern megoldások egyre inkább integrálódnak majd a cég működésébe. Jelenleg azonban még nem építettük be őket nagymértékben a technológiai folyamatainkba."
A szövetkezet legújabb büszkesége, a 2021 óta a flottát gazdagító John Deere 7R 270 traktor, már a helyi gazdák körében is népszerűvé vált. Az új modell bevezetésével a precíz útbaigazítás technológiája is teret nyert, különösen a talajművelés során, ahol a gazdák nagy hasznát veszik a pontos irányításnak. „Az útmutatás révén még gyorsabb tempóban, egyenesen haladhatunk a gépeinkkel. A hatméteres váz lehetővé teszi, hogy teljes sebességgel végezzük a munkát, így időt, energiát és üzemanyagot spórolunk meg” – osztotta meg tapasztalatait az agronómus, büszkén a fejlődésre.
A tartós és megbízható gépek közé tartozik a 6930-as traktor, amely már több mint tizenkét éve szolgálja a szövetkezetet, és a helyi géppark egyik alapköveként funkcionál. Az elnök véleménye szerint Emil Špaldon akadémikus szavai tökéletesen tükrözik a mezőgazdasági technológia lényegét: „Az alapelv az, hogy mindent időben, kiváló minőségben és teljes mértékben végezzünk el.” A John Deere gépek évek óta támogatják őket ebben a törekvésben. Kiemeli, hogy az Agroservis közvetlen közelsége biztosítja számukra a szükséges szervizelési lehetőségeket. „Amikor a betakarítógépünknél problémák merülnek fel, a munkatársaink nem engem vagy az agronómust keresnek, hanem azonnal a szervizhez fordulnak, ahol gyors segítséget kapnak. Ez a lehetőség rendkívül fontos számunkra, és nagyra értékeljük” – mondja az elnök.