A BYD-gyár építkezése Brazíliában kényszermunka gyanúja miatt került leállításra. Az eset rávilágít a munkaerő jogainak védelmére és a felelős vállalati gyakorlatokra vonatkozó sürgető szükségletekre.

A brazil hatóságok döntése értelmében leállították a kínai BYD vállalat gyárának építkezését, miután kiderült, hogy a dolgozók embertelen körülmények között éltek – számol be az Economx. A helyi Munkaügyi Ügyészség nyilatkozata szerint Bahia államban több mint 160 munkást mentettek ki, akik megalázó életkörülmények között laktak: útlevelüket és bérüket egy építőipari cég visszatartotta. Az alkalmazottak matrac nélküli ágyakon aludtak, és mindössze egy fürdőszoba állt a harmincegy dolgozó rendelkezésére. A brazil hatóságok szerint a helyzet kényszermunkának minősül, mivel sok munkavállalónak nemcsak a bérét tartották vissza, hanem ha felmondani szerettek volna, akkor túlzott költségekkel kellett szembenézniük.
A BYD bejelentette, hogy lezárta kapcsolatait az érintett vállalattal, és határozottan elkötelezi magát a jogszabályok szigorú betartása mellett. A tervek szerint az új létesítmény 2025 márciusában fog megnyitni.
A BYD nemcsak Brazíliában, hanem Magyarországon is terjeszkedik: Szegeden várhatóan 2025-re elkészülnek az első járművek.