Joe Biden bejelentette, hogy megtiltja a kínai és orosz technológiák alkalmazását a járművek fejlesztésében és gyártásában.


Emellett a fejlett technológiák exportját is érinti ez a helyzet ezekben az országokban. Kína reagálva arra, arra kérte az Egyesült Államokat, hogy hagyjon fel az "indokolatlan szigorral".

Joe Biden leköszönő amerikai elnök a nemzetbiztonság szempontjaira hivatkozva bejelentette, hogy Washington megtiltja a kínai és orosz fejlett technológiák járművekbe való integrálását, valamint az ezeknek a technológiáknak az exportját e két országba. Peking azonnal reagált, és hangot adott tiltakozásának az intézkedések miatt.

A washingtoni Fehér Ház kedden, helyi idő szerint, hivatalosan bejelentette, hogy az új szabályozás célja az olyan járművek és járműalkatrészek behozatalának megtiltása, amelyek orosz vagy kínai származású hardverrel vagy szoftverrel rendelkeznek.

A rendelkezésre álló információk alapján

A szoftverekkel kapcsolatos korlátozások 2027-től kezdődően lépnek hatályba, míg a hardverek esetében a szabályozások 2030-tól érvényesek.

A magyarázat alapján ezek az intézkedések kulcsfontosságúak az Egyesült Államok védelme szempontjából, hiszen céljuk, hogy megóvják a hálózati kapcsolatokkal rendelkező járművek ellátási láncát a kínai és orosz nemzetbiztonsági veszélyektől.

A Biden-Harris-kormány határozottan elkötelezi magát az amerikai autóipari ellátási láncok megerősítése mellett, hogy azok képesek legyenek ellenállni a külföldi, ellenséges kiberfenyegetéseknek, így biztosítva a biztonságos működést.

- olvasható a hivatalos bejegyzésben.

Az intézkedés komoly kihívások elé állítja az olyan amerikai vállalatokat, mint a Polestar, amely bár Dél-Karolinában gyárt, a kínai Geely cég irányítása alatt működik. Emellett a Waymo, amely a Google anyacége, az Alphabet tulajdonában áll, szintén érdekes helyzetbe került, mivel a következő generációs önvezető járművei a Kínából érkező Zeekr márka átalakított verziói lesznek. A Waymo azonban úgy döntött, hogy az eredeti kínai elektronikát saját fejlesztésű rendszereivel helyettesíti, így biztosítva a technológiai függetlenséget és a magasabb szintű irányítást.

Ha Donald Trumpra bízzuk a dolgokat, valószínűleg a mérleg inkább kedvezőtlen irányba fog elmozdulni, és a nagy Orbán-féle gazdasági semlegesség teljesen eltűnik.

A Biden-adminisztráció eddig egy 100%-os vámot alkalmazott a Kínából érkező elektromos autókra, ezzel próbálva megóvni az amerikai autóipart. Donald Trump, aki január 20-án veszi át az elnöki posztot Biden örökébe, már hosszú ideje határozott fellépést helyezett kilátásba Pekinggel szemben.

Elon Musk, az amerikai milliárdos, aki Donald Trump tanácsadójaként is ismert, valamint a Tesla elektromosautó-gyártó cég vezetője, kritikával illette a kormány által bevezetett vámokat. Véleménye szerint ezek a díjak torzítják a piaci viszonyokat. A Tesla jelentős gyártókapacitással rendelkezik Sanghajban, és a vállalat számára a kínai piac kulcsfontosságú.

Peking szerdán közölte, hogy "határozottan ellenzi" az Egyesült Államok által bejelentett tilalmat, amely a kínai technológiát tartalmazó, hálózatba kötött járművek gyártására és értékesítésére vonatkozik, mert szerinte a mögötte álló nemzetbiztonsági érv "teljesen megalapozatlan".

Kína felszólítja az Egyesült Államokat, hogy ne általánosítsa túl a nemzetbiztonság fogalmát, és szüntesse be a kínai vállalatokkal szembeni indokolatlan nyomásgyakorlást - nyilatkozta Kuo Csia-kun, a kínai külügyminisztérium szóvivője a szokásos szerdai sajtótájékoztatón. Kuo hangsúlyozta, hogy ezek a gyakorlatok zavarokat okoznak a vállalatok közötti gazdasági és kereskedelmi együttműködésben, továbbá ellentétesek a piacgazdaság elveivel és a tisztességes verseny alapjaival.

Kína világossá tette, hogy jó viszonyban akar lenni az Egyesült Államokkal

Related posts