Örömhír érkezett a vállalkozók számára: csökkennek a hitelek költségei!


A Bankszövetség és a KAVOSZ Zrt. együttműködésének köszönhetően a Széchenyi-kártya-program keretében kínált hitelek még kedvezőbb feltételekkel érhetők el a hazai kis- és középvállalkozások számára. A vállalati hitelezés elindítása kiemelten fontos, ezért a Nemzetgazdasági Minisztérium sürgősen jóváhagyta a kondíciós listák módosítását. Ennek eredményeként a Széchenyi-kártya hitelek már a mai naptól, a korábban tervezett március 1-je helyett, fél százalékponttal alacsonyabb kamatozással vehetők igénybe - tájékoztatott a minisztérium.

Szabados Richárd kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár emlékeztetett: a 21 intézkedésből álló Új gazdaságpolitikai akcióterv részeként megvalósuló Demján Sándor-program keretében a beruházási típusú Széchenyi-kártya termékek

A kormány 2024 novemberében a kamatszintet 5%-ról 3,5%-ra csökkentette. E döntés következményeként 2025 január végéig összesen 4011 beruházási hitel iránti kérelmet nyújtottak be, ami ötven százalékos növekedést jelentett. Az igényelt hitelösszeg, amely 119 milliárd forintra rúgott, 43%-kal haladta meg a 2024 augusztus–októberi időszakban mért adatokat. A megelőző év azonos időszakához képest a hitelkérelmek darabszáma 24%-os, míg a kért hitelösszeg 9%-os emelkedést mutatott.

A legújabb kamatcsökkentés révén a hazai kis- és középvállalkozások számára kedvezőbb feltételek mellett nyílik lehetőség a beruházásokhoz és a mindennapi működéshez szükséges likviditási és forgóeszközhitel igénybevételére.

A Demján Sándor-program indulását megelőző ötszázalékos kamatozású hitelhez képest pedig közel negyven százalékkal csökken a Széchenyi-kártya beruházási hiteleit igénylő vállalkozások finanszírozási terhe. A beruházási hitelek esetében további kedvezménytjelent, hogy az új igénylőknek a Nemzetgazdasági Minisztérium tulajdonosi joggyakorlása alatt álló Garantiqa Hitelgarancia Zrt. elengedi az első éves kezességvállalás díját.

Az államtitkár kiemelte, hogy a likviditási hitelek kamatának csökkentése révén a vállalkozások jobban felkészülhetnek a fogyasztói bizalom növekedésével együtt járó keresleti bővülésre. Ez lehetővé teszi számukra, hogy elkerüljék a készletezési vagy pénzügyi áramlási problémákat, így zökkenőmentesen tudják kiszolgálni a fellendülő forgalmat.

A Széchenyi-kártya-program 2002-es indulása óta már több mint félmillió hitelszerződést kötöttek meg, az ügyfeleknek kihelyezett összeg pedig meghaladta a 8500 milliárd forintot. A Covid19-járvány, a szomszédunkban zajló háború és az ennek nyomán fellépő energiaválság, valamint magas infláció idején a program elemei tartották fenn a kkv-k számára a túlélést biztosító forint alapú finanszírozást. A hazai bankok 2020 júniusától 2024 decemberéig 218 ezer hitelkérelmet fogadtak be 8.247 milliárd forint értékben, amelyből közel 171 ezer szerződéskötés történt, így 5.887 milliárd forint állami kamattámogatás mellett elérhető kedvezményes forrás segítette a magyar vállalkozások működését.

Related posts