Itt van az ukrán gazdaság nehéz helyzete, amelyet még a háború befejezése sem fog tudni orvosolni. A jövő irányvonalát Putyin feltételei fogják meghatározni.

Ukrajna gazdasági helyzete a háború esetleges befejezése után is kritikus marad - derül ki a Fitch Ratings legfrissebb jelentéséből. A hitelminősítő intézet megerősítette az ország "korlátozott nemteljesítés" minősítését, miközben a JP Morgan geopolitikai elemzése szerint négy lehetséges békescenárió közül egyikben sem szerepel Ukrajna NATO-tagsága vagy teljes területi integritásának helyreállítása.
A Fitch hitelminősítő intézet pénteken megerősítette Ukrajna hosszú távú, devizában denominált államadósság-minősítését "korlátozott nemteljesítés" (Restricted Default) szinten. A frankfurti központú ügynökség ugyanakkor helyi devizában denominált hosszú távú minősítését "CCC+" szinten tartotta, mivel Ukrajna továbbra is teljesíti helyi devizás kötelezettségeit. A háború sújtotta ország továbbra is diplomáciai feszültségekkel és pénzügyi helyzetének jelentős romlásával küzd.
Kijev jelenleg átfogó adósság-átstrukturálási folyamaton megy keresztül, miután már több mint három éve tart a konfliktus Oroszországgal, ami jelentős károkat okozott az ukrán gazdaságban. A Fitch jelentése szerint az Ukrenergo állami vállalatnak sikerült előzetes megállapodást kötnie 825 millió dolláros államgaranciával rendelkező eurókötvényeinek átstrukturálásáról. E kötvények kifizetései 2024. november 9. óta felfüggesztésre kerültek, a folyamat lezárását pedig júliusra tervezik. Ugyanakkor Ukrajna és a GDP-hez kötött kötvények tulajdonosai, amelyek összértéke 2,6 milliárd dollár, nem tudtak megállapodásra jutni az átstrukturálásról. Ezen kívül egy külső kereskedelmi hitel, amely a Cargill számára 700 millió dollárt tesz ki, szintén még mindig folyamatban van.
Az ország gazdasági teljesítménye a háború első évében körülbelül 30 százalékkal csökkent, és bár 2023-ra és 2024-re némi mérsékelt növekedést mutatott, még mindig jelentős távolságban van a háború előtt elért szinttől. A Fitch elemzői 2024-re 2,9 százalékos GDP-növekedést várnak, de 2025-re a prognózisukat 2,5 százalékra módosították. Ezt a csökkentést a munkaerőpiac szűkössége, a gázinfrastruktúra ellen irányuló támadások, valamint a pokrovszki szénbánya háború miatti bezárása indokolja.
A Fitch bejelentette, hogy...
A hitelminősítő kiemelte a 2026-ra vonatkozó magas finanszírozási bizonytalanságokat. A jelentés szerint ez az amerikai ásványianyag-megállapodás enyhítette a diplomáciai feszültségeket, de gazdasági előnyei és az amerikai gazdasági érdekek Ukrajna stratégiai biztonsági céljaival való összekapcsolásának mértéke továbbra is bizonytalan. Ezek a pénzügyi kihívások szorosan összefüggenek a béketárgyalások kimenetelével, hiszen a geopolitikai bizonytalanság jelentős hatással van az ország hitelképességére és nemzetközi befektetői megítélésére.
A Fitch elemzése alapján Ukrajna költségvetési hiánya 2024-re a GDP arányában 17,2 százalékra csökkenhet, köszönhetően a kedvező bevételi mutatóknak. Azonban a következő évben, 2025-re, a deficit ismét 19,3 százalékra nőhet. A háború lezárása után is tartós kiadási nyomásra lehet számítani, mivel Ukrajna várhatóan jelentős létszámú hadsereget tart fenn. A legfrissebb gyors kárbecslés szerint...
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) ezen a héten megkezdte Ukrajna 15,5 milliárd dolláros programjának újabb felülvizsgálatát. Ugyanakkor az ország múlt hónapban nem tudott megállapodásra jutni a GDP-hez kötött adósságtulajdonosokkal.
A Fitch elemzése alapján Ukrajna finanszírozási igényei 2025-re kényelmesen kielégíthetők: várakozásaik szerint nettó 55 milliárd dollár külföldi tőke érkezésére lehet számítani, ami jelentős emelkedés a 2022-2024-es időszak átlagos 25 milliárd dollárjához képest.
Ez elsősorban a befagyasztott orosz vagyontömegből származó profitok előrehozásának eredménye. Az IMF előrejelzései alapján Ukrajna 2025-re 9,1 milliárd dollárt különít el tartalékpufferként, ami a bruttó hazai termék (GDP) 4,5 százalékát jelenti. Ezen kívül 2026-2027-re 8,4 milliárd dollárt (GDP 4,2 százaléka) szán a költségvetési hiányok kezelésére. A jelentés azonban hangsúlyozza, hogy 2026 után jelentős a finanszírozási bizonytalanság, és a Fitch elemzői arra figyelmeztetnek, hogy a hazai hitelfelvétel várhatóan növekedni fog 2026-ban.
Moszkva és Kijev egyaránt igyekszik békés megoldási kísérleteket felmutatni, miután Donald Trump amerikai elnök prioritásként jelölte meg a háború befejezését. Habár a törökországi tárgyalások nem hoztak áttörést, Oroszország és Ukrajna a háború legnagyobb fogolycseréjében megállapodott, amit végre is hajtottak.
A JP Morgan geopolitikai elemzőcsoportja szerint a háború végéhez közeledik, és akár a második negyedév végéig, tehát nyár közepéig eljuthatnak egy harcokat befagyasztó megállapodáshoz. Az elemzők négy lehetséges forgatókönyvet vázoltak fel - Belarusz, Dél-Korea, Grúzia és Izrael nevekkel -,
A legvalószínűbb, 50 százalékos eséllyel rendelkező "Grúzia forgatókönyv" szerint Ukrajna nem kaphatna jelentős külső katonai támogatást, ami hosszú távon orosz befolyás alatt tartaná az országot és lassítaná európai integrációját. Az "Izrael forgatókönyv" (20 százalék) nyugati gazdasági és katonai támogatást, míg a "Dél-Korea forgatókönyv" (15 százalék) európai csapatok állomásoztatását vetíti előre. A legrosszabb, szintén 15 százalékos eséllyel bíró "Belarusz forgatókönyv" Ukrajna teljes behódolását jelentené.
Az elemzés emellett hat olyan tényezőt is kiemel, amelyeket Putyin valószínűleg elvetne (mint például a NATO-tagság és a külföldi katonai kontingensek jelenléte), illetve hat olyan elemet, amelyeket elengedhetetlennek tartana a megállapodásban való szerepeltetéshez. Ilyenek többek között a Krím és további négy kelet-ukrajnai megye Oroszország területeként való elismerése.
A legújabb hírek alapján Trump és Putyin telefonbeszélgetése nyomán Moszkva elfogadta a tűzszüneti tárgyalások megkezdését, és a közeljövőben át fogja adni Kijevnek a békejavaslataival kapcsolatos iratokat.
A Fitch jelentése szerint Ukrajna folyó fizetési mérlegének hiánya 2024-ben 7,2 százalékra nőtt a GDP arányában (2023-ban 5,3 százalék volt), ami a magasabb védelmi importnak és a háború előtti szintnél 38 százalékkal alacsonyabb áruexportnak köszönhető. 2025-re a hiány 14,5 százalékra, 2026-ra 14,2 százalékra bővülhet a magasabb gáz- és acélimport és az ukrán menekültek csökkenő pénzküldése miatt.
Az infláció jelentős kihívást jelent: az ukrán jegybank 2024 decembere óta 250 bázisponttal emelte az alapkamatot, miután az infláció áprilisban 15,1 százalékra ugrott a 2024-es 6,5 százalékos átlagról. Az inflációs nyomást a tavaly gyenge betakarítás, a magasabb villamosenergia-tarifák és a megnövekedett mobiltelefonos díjak okozzák. A Fitch előrejelzése szerint az infláció 2025-ben átlagosan 12,3 százalék lesz, majd 2026-ban 6,5 százalékra mérséklődik.
Az orosz-ukrán konfliktus fejleményeit az Index folyamatosan nyomon követi. Hétfői élő hírfolyamunkat itt találhatod.