"Ilyen korai időpontban?" A 27-ek számára Trump rejtélyt jelenthet, míg Orbánék éppen konzultációba kezdenek...

Orbán Viktorék az amerikaiakkal konzultálnak az Oroszország elleni szankciókról. Kérdés, hogy az informális EU-csúcson foglalkoznak-e Donald Trump friss bejelentésével is, hogy az EU-val szemben is "igen korán" védővámokat akar Washington bevezetni.
Ma Brüsszelben informális EU-csúcs zajlik az Egmont-palotában, ahol fontos témák kerülnek napirendre. Orbán Viktor miniszterelnök kifejtette véleményét az Oroszországot sújtó szankciókkal kapcsolatban, valamint beszélt az európai és amerikai álláspontok eltéréséről a háború és béke dinamikájában, amelyet két különböző "kávéházként" jellemzett.
Magyarország célja, hogy még az orosz szankciók meghosszabbítása előtt megállapodást kössön Trumppal – számol be róla az Euractív. A hírportál hangsúlyozza, hogy Budapest csupán Washington támogatásával van hajlandó folytatni az Oroszország ellen irányuló szankciók hosszabbításának folyamatát.
Magyarország csak az új amerikai kormányzattal való megegyezés után ad zöld utat az Oroszország elleni szankciók meghosszabbítására - mondta Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter a Die Weltnek, ezt a "Trump elnöksége egy nagy esély Európának" címmel megjelent Welt cikket idézte az Euractív.
"Ha nem jön létre egy ilyen megállapodás, a magyar kormány nem talál elegendő indokot a további szankciók bevezetésére" - nyilatkozta az EU-ügyekért felelős miniszter.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter már két hete fejtette ki véleményét az ATV-nek arról, hogy a közelgő döntés előtt, amely az Oroszország ellen érvényben lévő szankciók meghosszabbítását célozza, az új amerikai kormányzattal konzultálnak. A miniszter egy héttel ezelőtt végül nem tette vétó alá az EU-hoz kapcsolódó döntést, miután Marco Rubió amerikai külügyminiszterrel folytatott telefonbeszélgetése után elmaradt a brüsszeli blokkolás. Orbán Viktor miniszterelnök azonban péntek reggel világossá tette, hogy ha az Európai Bizottság nem teljesíti a magyar kormánynak tett ígéreteit, akkor „villany lekapcs”, vagyis a szankciók eltörlésére készülnek.
A következő EU-s szankciós intézkedés, amelyhez a 27 tagállam egyetértésére van szükség, március végén várható.
Trump a kanadai, mexikói és kínai védővámok bevezetése után most az Európai Unióra is célzott támadást indít.
A Bloomberg szerint ugyanakkor az Európai Unióval szemben is vámokat fog bevezetni az Egyesült Államok. Donald Trump amerikai elnök kilátásba helyezte, hogy ezt várhatóan "igen korán" meglépik. A vámok mértékéről nem tudni, és arról sem, hogy ez milyen termékekre vonatkozna.
Trump már szombaton - egy sürgősségi szankciós törvényre hivatkozva - 25 százalékos büntetővámot vetett ki a kanadai és mexikói importra, valamint további 10 százalékos vámot a kínai árukra.