Ilyen különleges fával fogják gazdagítani Magyarország táját a közeljövőben: elindul a kísérleti projekt - Agro Napló.


Török-magyar erdészeti együttműködés keretében nagyterületű kísérlet kezdődik az állami erdészeti társaságoknál az erdők klímaváltozáshoz történő alkalmazkodásának megsegítésére - jelentette be Zambó Péter erdőkért és földügyekért felelős államtitkár. Az együttműködés keretében két tonna tölgymakk érkezett Magyarországra azokból a törökországi régiókból, ahol a hazánkban is őshonos fajok már alkalmazkodtak a melegebb és szárazabb éghajlathoz.

A klímaváltozásra való reagálás napjaink erdészeti tudományának és erdőgazdálkodásának kulcsfontosságú kérdése. Az elméleti kutatások mellett az állami erdészeti társaságok számos gyakorlati programot indítanak: egy ilyen együttműködés keretében november végén két tonna török tölgymakk érkezett Magyarországra. E kezdeményezés célja, hogy a szakemberek széles körben tesztelhessék a klímaváltozási trendekhez már alkalmazkodott szaporítóanyagból létrehozott erdők fejlődését. Ezt az államtitkár hangsúlyozta a legfrissebb Agrárminisztériumi közleményben.

A török-magyar erdészeti együttműködési program alapját a Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézete (SOE ERTI) által kifejlesztett "klíma-előrejelző" alkalmazás és döntéstámogató rendszer képezi. A SOE ERTI kutatói a "SiteViewer" szoftver segítségével megállapították, hogy a következő évtizedekben Magyarországon olyan klimatikus körülmények alakulhatnak ki, amelyek már most is jellemzőek Törökország egyes területein. Tekintettel arra, hogy a fenntartható erdőkezelés megvalósítása során hosszú távú tervezésre van szükség, a magyar erdészek Törökország "klímaanalóg" erdőiből származó szaporítóanyagot hoznak haza, nyilatkozta Zambó Péter.

A török és magyar szakemberek közötti szoros együttműködés hosszú és alapos előkészítő munkával kezdődött, amely során az Agrárminisztérium több alkalommal is egyeztetett a Török Erdészeti Főigazgatóság (OGM) munkatársaival. A projekt középpontjában hazánkban is őshonos tölgyfajok, mint a kocsánytalan tölgy és a csertölgy alkalmazkodásának elősegítése áll. Az első szállítmány, körülbelül két tonna tölgymakk, Törökország északnyugati, Márvány-tengerhez közeli területeiről érkezett. A Mecsekerdő Zrt. nemrégiben átadott hűtött makktárolójába került, ahol a jövőbeli ültetésekhez készülnek fel.

A Mecsekerdő Zrt. mellett számos állami erdészeti társaság - mint például a Bakonyerdő Zrt., a Budapesti Erdőgazdaság Zrt., a Szombathelyi Erdészeti Zrt. és a ZALAERDŐ Zrt. - aktívan részt vesz egy innovatív programban. Ennek keretében déli származású szaporítóanyagot használnak erdősítések során és csemetekertekben, emellett pedig hazai tölgyesekbe elegyfaként ültetik el ezeket, ezzel is növelve az erdők ellenállóképességét. Az állami erdőgazdálkodók, a SOE ERTI kutatói, valamint az Erdészeti és Energetikai Szaporítóanyag Terméktanács szakemberei folyamatosan figyelemmel kísérik a növekvő fák fejlődését és tulajdonságait. Érdekes, hogy a kocsánytalan- és csertölgy mellett a szállítmánnyal együtt érkezett a Magyarországon őshonos, de viszonylag ritkán előforduló magyar tölgy makkja is. A magyar tölgy (Quercus frainetto), amely jobban bírja a szárazabb és melegebb klímát, a jövőben kulcsszerepet játszhat a tölgyesek fenntartásában. Zambó Péter államtitkár hangsúlyozta, hogy a hazánk őshonos fafajainak déli származású szaporítóanyagára alapozva egy aktív klímavédelmi cselekvési programot indítottunk, amely alapvető jelentőségű a hazai erdők alkalmazkodóképességének növelése szempontjából.

Related posts