A mesterséges intelligencia (MI) forradalmasíthatja a tartós kapcsolatok világát, új lehetőségeket teremtve a szerelem és a megértés mélyítésére. De hogyan is segítheti elő az MI a tartós szerelmet? Íme néhány példa, amely bemutatja, hogy ez a technológia


Az előadó szerelmes szép estét kívánt a jelenlevőknek

Az est háziasszonyaként Mihacs Szilvia, a Kárpátia Sport PT egyik kiemelkedő tagja köszöntötte a megjelenteket. Őt követően a közönség üdvözölhette Somogyi Alfrédot, a Szövetség a Közös Célokért elnökét, valamint Hideghéthy Andreát, a SZAKC ügyvezető igazgatóját. A rendezvényen részt vett Pallag György, a Kárpátia Sport PT elnöke, és Csicsai Attila is, aki az MCC dunaszerdahelyi központjának rendezvényszervezője. Az est varázslatos hangulatát Vörösházi Hanna Flóra, a dél-komáromi Petőfi Sándor Alapiskola diákja teremtette meg, aki Wass Albert Igazgyöngyök című versével indította a programot, ezzel megalapozva a meghitt és családias légkört.

Szilvia szavaiból megtudtuk, hogy a február 9-től 16-ig tartó, immár 4 kontinens 21 országában megünnepelt házasság hete programsorozatának szervezői tudományos kutatások eredményeivel és gyakorlati példamutatással, jótanácsokkal reagálnak a párok, családok mindennapi kihívásaira.

A szerelem és a mesterséges intelligencia (MI vagy AI - artificial intelligence) első pillantásra talán olyan távoli fogalmaknak tűnnek, hogy egy mondatban való említésük szinte lehetetlen. Hiszen mit is tanulhatunk egy érzelmek nélküli, csupán számokból és algoritmusokból álló rendszerből a legmélyebb emberi érzésekről? Azonban ha alaposabban megvizsgáljuk a helyzetet, felfedezhetjük, hogy a mesterséges intelligencia hatással van mindennapi szokásainkra, és hosszú távon formálhatja identitásunkat. Ez a folyamat pedig természetesen kihat a szerelmi életünkre is. Ha már így van, érdemes ezt a hatást a javunkra fordítani, és tudatosan beépíteni életünkbe! Most pedig hallgassák meg dr. Mihalec Gábor előadását, amelyben arról beszél, hogyan támogathatja a mesterséges intelligencia a tartós, boldog kapcsolatokat!

A továbbiakban az előadó vette át a színpadot, és szívből jövő, romantikus estét kívánt a hallgatóságnak. Ezt követően öt különálló szakaszban tálalta gondolatait, amelyeket tele voltak értékes üzenetekkel és inspiráló eszmékkel.

Az Input - output (Bemenet - kimenet) című részben hangsúlyozta: "amilyen az adj, olyan a fogadj", s ez a párkapcsolatokban is így működik. Azok sikere attól is függ, hogy a két oldal között mennyi az átfedés.

Barbara L. Fredrickson pedig azt is kimutatta, hogy a kedvességgel kiváltott pozitív érzelmek, így az öröm, szeretet, kíváncsiság, megelégedettség... kiszélesítik az egyén gondolkodási és cselekvési repertoáját. Ezért van az, hogy a leszidott gyermek még kevésbé lesz képes jó teljesítményt nyújtani, míg a bátorító légkörben (meg tudod csinálni, te képes vagy erre stb.) elkezd szárnyalni. Ugyanez igaz a felnőttek esetében, a párkapcsolatainkban, a munkahelyünkön... is.

Az előadó a teremben ülő párokkal interaktív gyakorlatot indított, amely során két perc alatt kellett kifejezniük egymás iránti kedvességüket. Az elhangzott szavak és érzelmek felfedezése során mindenki tapasztalhatta, milyen mély hatással van a szeretetteljes kommunikáció a kapcsolatukra. Ezt követően az előadó hangsúlyozta, hogy az érzelmek kifejezése és a rájuk adott reakciók nem csupán ösztönös válaszok, hanem tanulható készségek. Az érzelmi intelligencia (EQ) fejlesztésével, például az empátia gyakorlásával, az aktív hallgatás elsajátításával, valamint a testbeszéd és a hangtónus tudatos figyelésével az emberek képesek lesznek jobban kapcsolódni mások belső világához. Így támogatóbb és megértőbb érzelmi válaszokat adhatnak, amely gazdagítja a kölcsönös kapcsolatokat.

A beszélgetés során kiderült, hogy a ChatGPT nem képes érzelmeket tanulni, viszont ügyesen azonosítja az érzelmeket kifejező nyelvi mintázatokat, és "együttérző" reakciókat tud adni. E képessége azonban nem személyes élményeken vagy érzéseken alapul; inkább egy hatalmas adatbázis és összetett algoritmusok eredménye. A szakértő figyelmeztetett arra, hogy rendkívül aggasztó tendencia, amikor az emberek különböző alkalmazásokon keresztül virtuális barátokat vagy akár romantikus partnereket hoznak létre, és csak velük lépnek kapcsolatba. Vannak olyanok, akik emiatt még a szexualitásukat is hajlandók háttérbe szorítani. Bár ezek a digitális társak empatikusnak és elfogadónak tűnnek, ezzel párhuzamosan az egyének elszigetelődnek a valóságtól, elzárkózva a hús-vér kapcsolatok elől, és egy saját, megálmodott világban rekednek.

Az előadás negyedik részében felfedeztük, hogy a kommunikáció terén a folyamatos kritikák helyett sokkal hasznosabb, ha a kíváncsiság vezérel bennünket. Ez a megközelítés nemcsak hogy közelebb hozza az embereket egymáshoz, hanem lehetőséget teremt a mélyebb megértésre is. Amikor nem értünk valamit a másik viselkedésében, inkább kérdezzünk tőle, ahelyett hogy ráripakodnánk! Ez a módszer segít elkerülni a konfliktusokat, és lehetőséget ad arra, hogy valóban megismerjük a társunk nézőpontját.

- ajánlotta.

Végül az algoritmusok rejtelmeit kezdte el felfedezni. Kiemelte, hogy a tartós szerelem titkos formulái a következők: a bátorító és dicsérő szavak, a fizikai érintések varázsa, a partnerek által közösen eltöltött értékes pillanatok, az önzetlen szívességek, melyek apró örömöt hoznak, és az időnkénti meglepetések, amelyek a másik szívét melengetik. A pároknak azt ajánlotta, hogy mélyen ismerjék meg egymást, fedezzék fel a másik szeretetnyelvét, és folyamatosan keresgéljenek új információkat és élményeket a partnerükről.

A traumák, bántalmazások, bűnök és öröklött negatív minták által alakított világunkban elengedhetetlen, hogy kihasználjuk minden adódó alkalmat, amely hozzájárul ahhoz, hogy jobb emberekké váljunk és mélyebb kapcsolatokat építhessünk. Talán érdemes elgondolkodnunk azon, hogy időnként éppen a saját magunk által teremtett mesterséges intelligenciától kell újra megtanulnunk, mit jelent emberségesnek lenni? – osztotta meg gondolatait Mihalec Gábor, akinek a jelenlévők is feltehették kérdéseiket. A rendezvény végén a résztvevők új ismeretekkel gazdagodva, valamint a Harmat Kiadó legújabb tematikus magazinjával, a Házasság 2025 című számmal tértek haza.

Related posts