Hogyan alakul át Magyar Péter Kollár Kingává?


Erre a pillanatra, erre a felszólalásra várt a Fidesz már egy éve. Bár Orbán Viktor eredetileg Magyar Pétert preferálta volna, aki azonban túl óvatosnak bizonyult ahhoz, hogy bármilyen olyan kijelentést tegyen, ami a NER számára építő jellegű lett volna. Így, a szűkös időkeret miatt végül Kollár Kingával kellett beérniük. Ő az a Tisza-párti EP-képviselő, akinek a nevét eddig alig ismerte valaki.

A Fidesz kommunikációs gépezete valóban egy olyan pillanatot próbál megalkotni, amely hosszú távon is kedvező lehet számukra a jövő évi választások során. A céljaik között szerepel, hogy olyan helyzetet teremtsenek, amely hasonlít Gyurcsány 2006-os, vagy éppen Márki-Zay 2022-es stratégiájára. Érdemes megjegyezni, hogy Gyurcsány zárt körben, a saját hívei előtt osztotta meg az elhíresült beszédét, míg Márki-Zay egy konkrét kérdésre reagálva nyilatkozott arról, hogy NATO-kérés esetén katonai támogatást nyújtana Ukrajnának. Most pedig ne feledkezzünk meg Kollár Kingáról, akinek neve mostanra már mindenki számára ismerősen cseng Brüsszelből. A következőket mondta: "A jogállamisági feltételrendszer hatékonyságának a vizsgálata zajlik. Magyarként úgy vélem, hogy ez a rendszer rendkívül hatékonyan működik, hiszen körülbelül 21 milliárd eurót függesztettek fel, míg több mint 1 milliárd eurót már elvesztettünk."

Ez komoly hatással volt a magyar államra: nem tud beruházni az infrastruktúrába, nem tudja támogatni a magyar gazdaságot, nem tud szociális alapszolgáltatásokat nyújtani. Hogy csak néhány példát kiemeljek: a helyreállítási alapból 50 kórházat lehetett volna felújítani, ami nem történt meg. A magyar vasútvonalak helyzete is tragikus, egyes vonalakon alacsonyabb a sebesség, mint 150-170 éve.

Így tehát összegzésképpen megállapítható, hogy a jogállamisági feltételrendszer rendkívül eredményesnek bizonyult, és jelentős befolyással bír a magyar emberek hétköznapi életére.

Politikailag ebben már nem vagyok annyira biztos, mert mindez a magyar társadalom radikális polarizációjához vezetett. Volt, aki azt mondta, hogy nem volt politikai visszahatás, de szerintem volt. Az egyik oldalon a Fidesz és a magyar kormány belpolitikai célokra használja a helyzetet, és azt állítja, hogy a pénzek visszatartása kettős mércén alapul és politikai indíttatású.

Ha megengedjük, hogy politikai engedmények befolyásolják a helyzetet, úgy vélem, hogy az már tényleg politikai motivációt rejt magában. Valójában ez lehetővé teszi, hogy a magyar kormány úgy pozicionálja magát, mintha a rendszeresen hungarofóbként bemutatott brüsszeli vezetőkkel szemben védekezne.

A pozitív aspektusokat figyelembe véve, a magyarok életszínvonalának csökkenése paradox módon megerősítette az ellenzéki pártokat. Ebből a szempontból optimistán tekintek a 2026-os választásokra.

A szakértők felé szeretnék egy fontos kérdést intézni: miként lehet harmonizálni az EU pénzügyi célkitűzéseit a politikai szándékaival, miközben biztosítjuk Magyarország integrációjának fennmaradását az uniós kereteken belül? Ezen túlmenően, milyen konkrét lépéseket kellene az EU-nak megfontolnia annak érdekében, hogy kiegyensúlyozza a kondícionalitási eljárás körüli információs diskurzusokat?

Kérem, legyenek figyelmesek, nagy figyelemmel olvassák, mert a Fidesz részéről is az kellett, hogy botrányt tudjon belőle csinálni. Orbán kezdte a Kossuth Rádióban, aztán szépen felsorakoztak a többiek is, hogy végül (?) Bayer Zsolt tüntetést kreáljon belőle. Sok mindennel próbálkoztak előtte az állampárt boszorkány-konyhájában. Ruszin-Szendi Romulusszal kísérleteztek, hogy a háborúba akarná küldeni a magyarokat, Bódis Krisztával is próbálkoztak, de ezek nem tűntek elégségesnek. Nyilván hamarosan óriás-plakát is lesz belőle; a Tisza - most már Orbán is kimondta a párt nevét - rosszat akar Magyarországnak. Mit sem számít az, hogy korábban maga Orbán is - igaz, még ellenzékben - el akarta venni a magyaroknak járó pénzeket, egyértelműen ki is mondta, de mikor számított valamit is, hogy Orbán mit mondott tegnap?

Most ez a helyzet, és ez van. Szánalmas és nevetséges próbálkozás ez, ami valószínűleg csak a szűk látókörű, követőkből álló csoportot érdekli. A Millenárison tartott tüntetésen ez egyértelműen megmutatkozott: alig voltak jelen, és akik ott voltak... nos, az ő hozzáállásuk is beszédes volt.

Szegény Kollár Kinga: nyilván vágyott egyfajta politikai karrierre, de hogy Gyurcsány Ferencet építsenek belőle, arra aligha.

Csak egy ajánlat a hatalomnak: még várjanak egy picit, ez kevés lesz. De a hátralévő idő is kevés lesz ahhoz, hogy megtanuljanak kormányozni. Ráadásul ahhoz túl sok minden el lett rontva. Szinte minden. És ebben Kollár Kinga nem tud segíteni nekik.

Related posts